Wpis z mikrobloga

@SaintWykopek:

olimpiada – okres 4 lat w kalendarzu starogreckim, stosowany w starożytności na oznaczenie okresów pomiędzy igrzyskami, oraz współcześnie przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jako rachuba stosowana do obliczenia kolejnych letnich igrzysk olimpijskich

Igrzyska olimpijskie – duże międzynarodowe wydarzenia sportowe organizowane zwykle co cztery lata
@LajfIsBjutiful: Pewnie oryginalnie takie było znaczenie tych słów, ale olimpiada jako zawody zbyt mocno się już zakorzeniła, nawet sjp.pwn.pl podaje:

olimpiada

1. «starogreckie igrzyska sportowe ku czci Zeusa»

2. «międzynarodowe zawody sportowe organizowane co cztery lata przez różne państwa»

3. «czteroletni okres pomiędzy starogreckimi igrzyskami, będący jednostką rachuby czasu w starożytnej Grecji»

4. «konkurs z różnych dziedzin wiedzy organizowany corocznie dla uczniów»
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Jan_K: ja się przyłącze do czepialstwa, jakoś po historii w gimnazjum zawsze będę miał wmówione że zawody sportowe to igrzyska, a olimpiada jest między nimi
@msichal: Ja też z historii dobrze pamiętam tę definicję. Jednocześnie w gimnazjum brałem udział w olimpiadzie historycznej ( ͡° ͜ʖ ͡°), skupionej zresztą na starożytności, w tym z pytaniami dotyczącymi igrzysk, bo to było w okolicach 2004 roku, gdy igrzyska wróciły do Grecji.

Sam lubię ścisłe i jasne definicje, ale tutaj, skoro to już weszło do słowników i powszechnego użycia to nie ma sensu walczyć. Olimpiada była
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Kismeth: Może nie tylko Polki xd

@Gamila_Ossadellud: może nie tylko, ale to Polki mają opinię najbardziej rozwiązłych olimpijek ¯\_(ツ)_/¯

I na pewno nie wzięło się to znikąd. Tak samo jak opinie wśród Erasmusów. Sam byłem na Erasmusie to jest jedno wielkie XD jak się zachowywały nasze rodaczki i jakie miały opinie.

Najlepsze jest jak jedziesz za granicę do jakiegoś gównokraju typu Turcja i pada pytanie skąd jesteś - znajomy mówi,