Wpis z mikrobloga

Angela Merkel: Nie żałuję swoich decyzji ws. współpracy energetycznej z Rosją

- Z perspektywy tamtego czasu bardzo racjonalne i zrozumiałe było pozyskiwanie gazu rurociągami, w tym z Rosji, który jest tańszy niż LNG (skroplony gaz ziemny) z innych krajów - powiedziała Merkel. Jak podkreśliła, "nawet w czasie zimnej wojny Rosja była niezawodnym dostawcą energii".


Czy media w ogóle wyłapały jak kretyńska jest to wypowiedź? "Z perspektywy tamtego czasu", czyli bez perspektywy. Bo patrzenie na sprawy w perspektywie to właśnie posiadanie rozległego widoku, to patrzenie w odległości czasu umożliwiającej dokładniejszą ocenę sytuacji. "Z perspektywy tamtego czasu" - czyli "mieliśmy gdzieś perspektywę, widzieliśmy tylko tu i teraz". To tak jak by powiedzieć że "Może i jest dzień, ale z perspektywy trzymania głowy w dupie to jest noc, i jest to bardzo racjonalna oraz zrozumiała ocena"

#ukraina #niemcy #rosja #wojna
Mirkosoft - > Angela Merkel: Nie żałuję swoich decyzji ws. współpracy energetycznej z...

źródło: comment_1665680101sZDIsreNa9tufrGgrbAX17.jpg

Pobierz
  • 24
Z perspektywy tamtego czasu


@Mirkosoft: Tłumacz albo dziennikarzyna pewnie przekombinował, nie ma czegoś takiego jak "z perspektywy tamtego czasu", jest "z perspektywy czasu" (ang. in hindsight), co ma zupełnie inne znaczenie (ocenianie przeszłych decyzji po czasie). Tutaj Mutti Merkel miała na myśli po prostu "wtedy", "w tamtejszym czasie", itp, czyli to jak oceniała decyzję wtedy a nie dzisiaj.

Co nie zmienia faktu, że z perspektywy czasu nie wyciągnęła prawidłowych wniosków o
@Folmi: Nie jestem ekspertem od niemieckiego, bo uczyłem się w gimnazjum i kawałek liceum - ale wychodzi mi na to że tłumacz nie zmienił sensu. Ona faktycznie mówi takie głupoty i ludzie nie zwracają na to uwagi bo brzmi fajnie.

Merkel sagte laut „Welt“ weiter, Russland sei selbst zu Zeiten des Kalten Krieges ein „verlässlicher Energielieferant“ gewesen. Sie habe nie an „Wandel durch Handel“ geglaubt, aber auf „Verbindung durch Handel gehofft“,
@Mirkosoft: To jeszcze inaczej, dosłownie "ówczesna perspektywa", ciekawe, nikt tak nie mówi po naszemu, ale patrząc po googlu widzę że niemieckie "damaligen Perspektive" jest często używane, my raczej mówimy "ówczesny punkt widzenia" jak już, ale czort wie, profesor Miodek ze mnie żaden xD
@Folmi: Zresztą mi to bardzo pasuje do Niemców, na tyle na ile poznałem kilku. To oczywiście anegdotyczny przykład więc może być mylny. Ale wedle moich doświadczeń większość się naprawdę mało przejmuje polityką, dużo mniej niż u Nas. Ważne żeby wszystko było ok i dobrze brzmiało. "My jesteśmy Niemcy, my mamy wszystko ogharnięte, ja, ja", "Nasi politycy są tacy rozsądni, ja.". I moim zdaniem Merkel jechała na takim pseudo poważnym image przez
@Mirkosoft: Taa i to jej pseudo-inteligenckie układanie rąk xD ale ciężko im się dziwić, dopóki mieli dobrobyt to po co mieli sobie zaprzątać głowę polityką, przecież ile lat im się rząd nie zmieniał.