Wpis z mikrobloga

Mirki, przeszukałem tag ale nie znalazłem zadowalającej odpowiedzi, więc pytam:

Chcę kupić kolbowy #ekspresdokawy bez bajerów do kaw mlecznych i innego kakao. Po prostu dobre espresso i americano. Widzę, że oferta rynkowa jest spora, a rozstrzał cenowy jest ogromny - można kupić lidlowy ekspres za 300 zł który pewnie po pół roku będzie do wymiany, markowe kolby za 500-1000 zł typu Breville Barista Mini i jakieś cudaczne Sage za 1700 zł.
Wszystko o takiej samej funkcjonalności.

I teraz pytanie: Bo budżet mam raczej nieograniczony, ale zastanawiam się czym w ogóle różnią się te ekspresy kolbowe? W umyśle laika takiego jak ja, ekspres kolbowy jest prosty jak cep i ma za zadanie tylko podgrzać wodę i przepuścić ją pod wysokim ciśnieniem przez kawę.

Ile warto wydać na ekspres kolbowy i dlaczego. Proszę tylko bez odpowiedzi typu "najdroższy na jaki Cię stać, ponieważ tak". Liczę raczej na konkretne odpowiedzi.

#pytanie #kawa #pytaniedoeksperta
  • 15
ekspres kolbowy jest prosty jak cep i ma za zadanie tylko podgrzać wodę i przepuścić ją pod wysokim ciśnieniem przez kawę


@majcher_krk: w teorii tak, w praktyce orurowanie wewnątrz które odpowiada za to, że ciśnienie nie ucieka bokiem, element grzewczy który odpowiada za to, że woda o odpowiedniej temperaturze nie kończy się w połowie parzenia i ogólne bebechy które odpowiadają za np stabilność temperaturową (że parzysz kawę konkretną temp, a nie
@kabzior: Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Czyli mówisz, że lepiej jest wydać te 1,5k na np. Sage (BES810BSS jest w takiej cenie) i dobry młynek. Rozumiem, że do espresso musi być drobno zmielona kawa i stąd te ceny młynków? Mógłbyś polecić jakiś, ewentualnie ekspres kolbowy już z młynkiem? Widziałem, że Breville takie ma i właśnie Sage, ale nie wiem czy to dobre młynki są. Da się kupić dobrą kawę już zmieloną pod
@majcher_krk: nie da sie kupic kawy juz zmelonej pod ekspres ponieważ każda kawe trzeba dostroic do ekpresu na poczatek. Ja mam gaggie classic i szukam jakiegos mlynka elektrycznego na olx uzywki.
Ale jak to "dostroić"? Co to znaczy?


@majcher_krk: to znaczy że każdą kawę musisz zmielić w takim stopniu żeby idealnie pasowała do ekspresu i żeby wstrzeliła się w "sweet spot" i wtedy będzie pyszna, jak nie to będzie kwaśna albo gorzka

Widzę w sklepach kawę speciality zmieloną pod ekspres kolbowy


@majcher_krk: pomijam już fakt debilizmu płacenia ciężkich pieniędzy za speciality które jest zmielone i zwietrzałe, ale po prostu na 99,9%
a dlaczego te dwa konkretne modele zamiast Sage?


@majcher_krk: bo są popularne, sprawdzone i robią dobrą kawę w tej cenie

Czy dadzą radę też z Americano?


@majcher_krk: americano to espresso z dolaną wodą, więc wszystko co zrobi espresso zrobi też americano. aha - żeby nie było wątpliwości - e ekspresie kolbowym nie zrobisz americano, zrobisz espresso i sam dolejesz sobie wody do tego, to nie automat że wybierasz kawę małą/dużą/mocną/średnią
Mógłbyś polecić jakiś, ewentualnie ekspres kolbowy już z młynkiem


@majcher_krk: lelit obczaj, są modele Anita z młynkiem. To ten sam młynek co w wolnostojącym Lelit Freed. Mam używam, espresso nie do porównania z automatem. Ale by to osiągnąć.. trzeba trochę poczekać, by wygrzać boiler i kolbe i dojść do w wprawy. Więc są i plusy i minusy. Tak samo z pienieniem mleka, można z tego uzyskać matowo spienione mleko bez bombli,
Lelit Freed


@magicznyfred: Dzięki, już zamówiłem Annę bez młynka, dojdzie jutro. Jestem jakoś sceptyczny do tych wszystkich wpisów o dostrajaniu kawy i odpowiednim mieleniu, bo za każdym razem gdy miałem okazję robić kawę w takim ekspresie, to wychodziła świetna. A mówimy tu o kawie sklepowej, bez żadnego cudowania. Jeśli chodzi o rozgrzanie kolby to już prędzej w to uwierzę, bo za tym będzie stała stabilność temperaturowa.
Szczerze, jak czytam wpisy o