Wpis z mikrobloga

Jakby mi ktoś 3 lata temu powiedział, że Sony wyda na PC choćby jakieś stare pozycje to bym nie uwierzył.

Dziś dyskusje toczą się między tym które pozycje będą na pc i ps5 równocześnie a na które pc będzie musiał poczekać minimum rok.

Gdyby nie ceny podzespołów i płyty to pewnie bym przeszedł na pc.

Ciekawe czy valve nie kusi po wstępnym sukcesie steam decka wypuszczenie jakiejś swojej stacjonarnej konsoli opartej na tym samym systemie operacyjnym, który jest już dość blisko wygody konsoli. Skoro potrafili tak przystępnie wycenić decka to pewnie i z mocniejszym sprzętem dali by radę. Maszynka odpalająca choćby w podobnej jakości gry zarówno z ps5/xboxa i każdej innej konsoli (emulatory) działająca wygodnie pod tv?

Wiem, że już taka wizja była ale wtedy wykonali to słabo i nie produkowali sami sprzętu. Myślę, że sam pomysł był niezły tylko wykonanie do niczego i za wcześnie, dziś by mogli trochę tortu ukroić.

#ps4 #ps5 #xbox #pcmasterrace #steam #steamdeck
  • 44
@Jestemkoksupotezny: Czytałeś mój post? Nie nie było czegoś takiego, zlecili zewnętrznej firmie zrobienie pc które były wycenione o wiele za dużo (szczególnie w czasach gdzie złożenie pc było stosunkowo tanie) a system operacyjny zbyt przypominał pc a za mało wygodę konsoli.

Dziś mają przede wszystkim dobry system operacyjny którego wtedy brakowało i sami robią sprzęt przez co Steam deck jest wyceniony bardzo dobrze. I to jest klucz.
Skoro potrafili tak przystępnie wycenić decka to pewnie i z mocniejszym sprzętem dali by radę.


@Medonix: Steamdeck jest tak wyceniany bo jest słabym urządzeniem i ratuje go mała rozdzielczość ekranu. Dlatego przy braku dużej konkurencji wydaje się być sensownie wyceniany bo taki GPD Win w dużo mniejszej skali nie będzie w stanie rywalizować ceną.

"Duże" konsole nadal są tak projektowane żeby zarabiać z usług/gier nie sprzętu. Więc jeżeli steam chciałby rywalizować
@carving85: Konsole są sprzedawane za 2400zł i sony twierdzi, że na sprzęcie nie traci. Czyli gdyby "SteamBox" kosztował 3.500zł powiedzmy to nie byłby to dla nich interes? Pozatym ściągneli by masę nowych ludzi do korzystania ze steam, po co zamykać system, odsetek ludzi którzy wybiorą inną platformę do kupna gier nie byłby aż tak wielki.

Zresztą idąc tym tokiem po co wypuszczali Steam Decka? Bo moim zdaniem dokładnie z tych samych
sony twierdzi, że na sprzęcie nie traci


@Medonix: Dobrze napisane "nie traci" to daleko od zarabia. I sony i MS wystarczy żeby nie tracili na konsolach odbiją sobie na drogich usługach i drogich grach. Obu tych rzeczy nie masz na steamie więc Valve od razu jest w plecy.
A różnica w cenie konsol między 2500 a 3500 jest ogromna żeby od tak przyciągnąć nowych graczy.

Steamdeck trafił idealnie bo w podstawowej
@carving85: 3500zł za sprzęt który miałby u mnie zastąpić pc który muszę mieć do pracy i xboxa którego mam do gier (po minimum 2k każda), do tego w pełni otwarty pozwalający uruchamiać gry zarówno z ps5 xboxa i każdej innej konsoli + setki windowsowych? Gwarantującą brak potrzeby opłacania abonamentu do grania online.

Wiadomo, biznes to biznes i to mogłaby być klapa ale no nie wiem, moim zdaniem o ile ceny podzespołów
@Medonix: Tylko to o czym piszesz to po prostu "gotowiec" ale robiony przez Valve. Nie ma tam za dużo wartości dodanej na której zarabiał by Valve główna i w sumie jedyna to przyciągnięcie ludzi do steama ale oni z tym nie mają problemu.
Takie komputero konsole już masz jak np MSI P50 tylko cena jest spora(jak na konsole).
Valve tutaj dużo nie wyczaruje z ceną, aktualnie wszystkie konsole jadą na AMD
@carving85 no z tym ostatnim się po części zgadzam, dobra bo wyszły tu referaty, na tym zakończmy temat. Zobaczymy za kilka lat czy wizja się ziści w końcu to i tak decyzje Valve więc niema co w nieskończoność rozwijać tematu.
Ciekawe czy valve nie kusi po wstępnym sukcesie steam decka wypuszczenie jakiejś swojej stacjonarnej konsoli opartej na tym samym systemie operacyjnym, który jest już dość blisko wygody konsoli. Skoro potrafili tak przystępnie wycenić decka to pewnie i z mocniejszym sprzętem dali by radę. Maszynka odpalająca choćby w podobnej jakości gry zarówno z ps5/xboxa i każdej innej konsoli (emulatory) działająca wygodnie pod tv?


@Medonix: ani ta cena nie jest przystepna ani nie
@Medonix: Taki w miarę tani gotowiec do 5000 zł byłby spoko, steam machines było niewypałem też ze względu na to, że granie na linuksie swego czasu to porażka. Teraz to ma szanse się udać ale valve musiałby po prostu wypuścić jeden sprzęt, coś ala swoją konsolę i tyle.
Nie ma tam za dużo wartości dodanej na której zarabiał by Valve główna i w sumie jedyna to przyciągnięcie ludzi do steama ale oni z tym nie mają problemu.


@carving85: Valve od dawna chce uciec od windowsa i mieć większą kontrolę, to jest ich główny cel -> wyniesienie steam poza ekosystem microsoftu, który jest ich bezpośrednim konkurentem tak naprawdę.
Nie zapominajcie ze Valve charytatywnie gier wydawców na swoim sklepie nie sprzedaje i tez na tym zarabiaja i to nie mały procent.
@LateNever: co ma xbox do valve? co ma gamepass? valve nie oferuje zadnej uslugi tego typu, wrecz ich steamdeck jest pod gp zrobiony. jaki wlasny sklep? taki jaki ma kazdy wiekszy wydawca, razem ze swoim launcherem? jesli juz to epic ktory agrysywnie sie #!$%@? na rynek i podkupuje devow na czasowy ex, a nie MS lol
@hekktik: To ma xbox do valve, że zarówno m$ jak i valve mają własne platformy do kupowania gier i biorą sobie od tego procent. Tylko, że m$ ma jeszcze własną konsolę.

Zastanawiałeś się dlaczego valve nie daje sobie spokoju z linuksem i ciągle rozwijają jakieś technologie by móc odpalać gry na linuksie?

Tak, właśnie dlatego. Valve jest w niekorzystnej sytuacji strategicznej bo siedzi na platformie swojego konkurenta..
@LateNever: jezu, belkoczesz xd windowsa uwzywa jakies 99.5% graczy i maja w dupie linuxa, valve na zadnego linuxa na zadnej platformie nie bedzie przechodzic, steamdecka ma jakis 0.01% graczy. konkurencja valve jest epic a nie producent systemu operacyjnego.