Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Mirasy z racji tego że jestem ekonomicznym i matematycznym głąbem to mam pytanie. Wszyscy krzyczą żeby pozbyć się inflacji (lub jej gorszych skutków) należy podnieść stopy ponad inflacje (z tego co mówią szarlatani bankowi. Ponad inflację bazową która wynosi z tego co kojarzę ok 10,5%) jeżeli w ten "magiczny" sposób można obniżyć inflację to dlaczego Nikt tego jak narazie nie zrobił (przynajmniej ja nie słyszałem o takim przypadku, jeżeli się myle proszę o poprawienie mnie). Obecnie stopy na poziomie ok 7% Glapa jutro wychodzi wali 400-500pb i powinna zacząć spadać. Czy jak to działa proszę o wyjaśnienie?

#kredythipoteczny #inflacja #pieniadze #rpp
  • 12
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Michazzz: Jeżeli pod inflacje rok do roku owszem w tym ja. Natomiast jeżeli mówimy o inflacji bazowej to te 400-500pb będzie mocnym ciosem lecz chyba warto. Ja rozumiem że w naszym chlewie tego nie robia bo ten Kraków to na przemiał się nadaję. Ale tak gospodarka Niemiec Hiszpanii Węgier ? Nikt tego nie zrobił. A to niby taki magiczny sposób.
@DarkZizi: Taka analogia: inflacja bazowa - prędkość auta, wysokość stopy - jak mocno jest wciśnięty hamulec. Jak hamujesz zbyt gwałtownie to uderzysz głową w kierownicę/szybę/fotel - nagły duży wzrost rat kredytów/leasingów itd. Oczywiście są przypadki kiedy należy to zrobić. Podnoszą stopy stopniowo aż dojdą do poziomu który zacznie hamować inflację.
Jeżeli pod inflacje rok do roku owszem w tym ja. Natomiast jeżeli mówimy o inflacji bazowej to te 400-500pb będzie mocnym ciosem lecz chyba warto. Ja rozumiem że w naszym chlewie tego nie robia bo ten Kraków to na przemiał się nadaję. Ale tak gospodarka Niemiec Hiszpanii Węgier ? Nikt tego nie zrobił. A to niby taki magiczny sposób.


@DarkZizi: Podwyżka o 400-500pb to terapia szokowa - duże straty dla gospodarki,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@null_ptr: Czyli lepiej zrobić to samo ale w ciągu 2 lat aby spirala inflacyjno płacowa się rozkrecila na dobre?

Poza tym można było coś takiego zrobić na początku inflacja dochodzi do 3% robimy stopy 5 i już zaczynamy hamować?
Czyli lepiej zrobić to samo ale w ciągu 2 lat aby spirala inflacyjno płacowa się rozkrecila na dobre?

Poza tym można było coś takiego zrobić na początku inflacja dochodzi do 3% robimy stopy 5 i już zaczynamy hamować?


@DarkZizi: Nie wiadomo gdzie i kiedy inflacja się zatrzyma, robiąc za dużą podwyżkę można przestrzelić kosztem gospodarki. Ale masz trochę racji, NBP za późno zareagował.
To jest chyba klucz w tym bajzlu, ale z drugiej strony w EUR podnoszenie zaczęło się jeszcze później... sam już nie wiem


@Supaplex: Porównaj nasza inflację i średnią w strefie euro.