Wpis z mikrobloga

Mireczki potrzebuję pomocy technicznej. Jak najlepiej poprowadzić internet do PCta oznaczonego kolorem czerwonym w pokoju?

1. Nie ma w tym pokoju infrastruktury ethernet. Mam trochę dość Wifi i zrywania połączenia w losowych sytuacjach (ale jak trzeba to trzeba :( Mam chyba gówniany repeater marki Pentagram.
2. Nie wchodzi w grę skuwanie podług, ścian i wprowadzanie całego nowego kabla od routera- nowe mieszkanie- człowiek głupi nie pomyślał o tym przed wykończeniem.
3. Router od orange jest w beznadziejnym miejscu- w metalowej skrzynce w rogu mieszkania- rozsyła Wifi i jedyną wbudowaną infrastrukturą kablową przesyła sygnał do salonu (1 gniazdko) gdzie podłączony jest dekoder TV od orange.

Mój pomysł to:
Podłączenie w salonie gniazdka ethernet do jakiegoś nowego routera/switcha. A stamtąd przewiercenie się przez cienką 8 cm ścianę prosto do pokoju i wpakowanie kabla ethernet prosto do PC z tego nowego routera/switcha.

Czy zagwarantuje mi to spoko prędkość biorąc pod uwagę że do switcha/nowego routera będzie podłączony dekoder orange oraz PC a finalnie jednym kablem będzie to szło do routera orange?

Czy macie jakiś inny dobry pomysł?
Aha- do PC mogę podłączyć internet tylko po kablu (może być przez repeater) bo mam przepalone wszystkie porty USB prócz dwóch gdzie mam klawiaturę i myszkę xd (więc nie mam wifi w pececie pre se) :)

#sieci #siecikomputerowe #komputery #internet
ashemar - Mireczki potrzebuję pomocy technicznej. Jak najlepiej poprowadzić internet ...

źródło: comment_16640182138hSFbKpwGU4nlmG0lIMNZa.jpg

Pobierz
  • 26
@ashemar: Do dekodera idzie sygnał innym VLANem i nie ma tam internetu, aby to zadziałało po obu stronach tego kabla co idzie do salonu musisz dać zarządzalne switche, tplink ma takie fajne małe 5 portowe, zaszyjesz sobie w jednym kablu vlan od tv i vlan od internetu po drugiej stronie to rozszyjesz i gotowe. Wyciągniesz prawie gigabit bo do TV to w porywach 40M idzie.
@ashemar: to zależy od zestawu i tego w jakim stanie masz sieć elektryczną, gigabitowych nie testowałem, nie miałem okazji. Setki działały w pełnej prędkości bez problemu i to przez kilka pięter biurowca ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ashemar: Standard PLC AV1000 wykręca max 350Mbit jak urządzenia są 5cm od siebie w tej samej listwie. Zapomnij że przez instalację w mieszkaniu wyciągniesz ponad 100M, PLC było fajne do internetów po adslu. Jak chcesz te 400M to w grę wchodzi tylko i wyłącznie ethernet. Zagadaj z orange może dadzą ONT zamiast funboxa i w skrzynce zostanie tylko ONT a router trafi obok TV i dekodera.
@ashemar: Nie, nie możesz użyć własnego ONT, musi być zarejestrowany na ich OLT. Od dawna mam ONT na usłudze biznespack i standardowo był router zyxella i 5 publicznych adresów IP, wysnifowałem login i hasło do pppoe i pozbyłem się zyxella całkiem i zyskałem jeszcze jeden publiczny adres IP na własnym mikrotiku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie, nie możesz użyć własnego ONT


@dktr: coraz więcej znajomych jakoś ma ( ͡° ͜ʖ ͡°) kwestia ugadania. Netia też już zupełnie nie robi z tym problemu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
2. Nie wchodzi w grę skuwanie podług, ścian i wprowadzanie całego nowego kabla od routera- nowe mieszkanie- człowiek głupi nie pomyślał o tym przed wykończeniem.

@ashemar: ogólnie to najlepszym i najtańszym rozwiązaniem to byłby ten kabel, nie masz listw przypodłogowych albo jakiejkolwiek innej w miarę bezinwazyjnej możliwości położenia tego kabla?
no i ogólnie w całym mieszkaniu zrobiłeś to jedno gniazdko lan? xd
nic dziwnego, że masz problemy z wifi skoro nie
@Kic3k mam listwy, ale kabel musiałby przejść też przez dwie pary drzwi na zewnątrz ościeżnic- od cholery kombinowania a i tak byloby widać. Odbrałem mieszkanie w takim standardzie. Nie zainteresowałem się tematem gniazdek lan i faktycznie w całym mieszkaniu trzypokojowym jest tylko jedno w salonie- normalnie idiotyzm- dopłaciłbym grosze przy zmianie na etapie projektu i nie byłoby problemu ale człowiek jak pierwszy raz kupuje mieszkanie to nie oszukujmy się - jest głupi
coraz więcej znajomych jakoś ma ( ͡° ͜ʖ ͡°) kwestia ugadania. Netia też już zupełnie nie robi z tym problemu.


@rhqq: mają pewnie osobne ONT od Netii i swój router. Żaden myślący operator, a już z pewnością nie Netia nie wpuszcza do sieci obcych ONT.
Router od orange jest w beznadziejnym miejscu- w metalowej skrzynce w rogu mieszkania- rozsyła Wifi


@ashemar: jeśli ten router jest w metalowej szafce, to wiele on tego wifi chyba nie rozsyła :)

Co do meritum - o ile dobrze rozumiem, problem sprowadza się do przewiercenia dziury na wylot przez ścianę? Co za problem to zrobić?
@Jarek_P żaden problem z przewierceniem :) chodziło mi o to czy połączenie router orange (funbox) -> router+PC+dekoder orange będzie działać ze spoko prędkością ale @dktr ładnie to wytłumaczył
@Jarek_P: absolutnie nie. doskonale wiem co mówię. konfigurowałem nawet jeden z orange. a ja miałem opcje wrzucenia własnego do netii, tylko mają kilka wkładek sfp+ rekomendowanych, ale nie robią problemu z własnym ont, chwila rozmowy z technicznymi i załatwione.
@rhqq: wybacz, ale szczerze mówiąc nie wierzę.
GPONem zajmuję się zawodowo (nie jako monter) i nie wierzę, bo to by była ze strony operatora skrajna głupota i proszenie się o problemy. To nie jest DSL, gdzie do swojej linii, idącej wyłącznie do ciebie możesz sobie podłączyć choćby i suszarkę do włosów, a jedyne, czym ryzykujesz, to że twoja i tylko twoja linia nie będzie działać. Przy GPONie na tej samej nitce