Wpis z mikrobloga

W Zakopanem w 1759 roku został ścięty prawdopodobnie ostatni Święty Smrek (świerk), pod którym tatrzańscy górale składali ofiary w intencji pogody i urodzaju. Drzewo rozkazał ściąć jezuita Karol Fabiani, który w owym czasie prowadził w regionie misję chrystianizacyjną.

Ale oczywiście rodzima wiara „zniknęła w X wieku”, „nie ma żadnych źródeł” i „nic nie wiadomo” ( ͡° ͜ʖ ͡°) Historię podają sami jezuici.

#rodzimowierstwo #slowianie #slowianskapolska #religia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #zakopane #podhale #tatry
r....._ - W Zakopanem w 1759 roku został ścięty prawdopodobnie ostatni Święty Smrek (...

źródło: comment_1663916141D6JVjrwC7cFBmzOr0L9a6B.jpg

Pobierz
  • 36
@revslav_: >Ale oczywiście rodzima wiara „zniknęła w X wieku”, „nie ma żadnych źródeł” i „nic nie wiadomo” ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To chyba raczej w kontekście mitów i bóstw słowiańskich. Z tego co wiem, to żadne słowiańskie mity się nie zachowały i wszystkie ich obecne wersje to tylko współczesne próby odtworzenia tych mitów w oparciu o inne mitologie indoeuropejskie i o kreatywność autorów ( ͡° ͜
tak twierdzą chyba tylko ci co nie orientują się w temacie.


@ciemnienie Tak twierdzą Ci co się znają na historii (faktycznie, a nie jak turbosłowianie) i zamiast czytać opracowania pisane pod tezę i konfabulowane, sięgają po źródła, by się finalnie przekonać, że nasza wiedza na temat wierzeń przodków jest niewiarygodnie aż skąpa.

Niestety ‐ sam chciałbym, żeby było inaczej, ale skoro nie jesteśmy nawet odwtorzyc z pewnością panteonu najważniejszych bóstw, to o
Z tego co wiem, to żadne słowiańskie mity się nie zachowały i wszystkie ich obecne wersje to tylko współczesne próby odtworzenia tych mitów w oparciu o inne mitologie indoeuropejskie i o kreatywność autorów ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@rudy_karzel: To mało wiesz, bo podstawą rekonstrukcji mitologii słowiańskiej są ludowe pieśni obrzędowe oraz legendy o Bogu, diable i świętych, których kurs nałożył się na dawne bóstwa.

Rodzima wiara może
Do tego dlaczego wyznacznikem miałoby być odtworzenie panteonu bóstw? A może nie było jednolitego panteonu dla całej zachodniej Słowianszczyzny?


@ciemnienie Panteon jest podstawą, bo bez niego trudno odtwarzać wierzenia, skoro nawet nie wiesz w co wierzyli.
Twoje drugie pytanie doskonale oddaje, to o czym piszę. Nie mamy jakichkolwiek podstaw, nawet nie wiemy co i gdzie było w panteonie.

archeologia i etnografia/etnologia, językoznawstwo, mówią coś panu, panie Ferdku?


@ciemnienie Panie, nie obrażaj Pan
Jaka szkoda, że badacze religii Słowian ankietowani przez Muzeum Mitologii Słowiańskiej w 2019 roku mają inne zdanie xD Idź I powiedz utytułowanym humanistom z czołówki polskich czy czeskich uczelni, że są turbosami, bo mają czelność sięgać poza stare kroniki do etnolignwistyki czy kognitywistyki xD


@revslav_ Niestety oni nie są obiektywni, gdyż z tego żyją, więc nawet mimowolnie i w dobrej woli dają przyzwolenie na interpretację.

To jak ze znaleziskami archeo. Wyjmują wazę
Niestety oni nie są obiektywni, gdyż z tego żyją, więc nawet mimowolnie i w dobrej woli dają przyzwolenie na interpretację.


@Halbr: Chłopie, wiesz jak wygląda uprawianie nauki? Słyszałeś o recenzowaniu, krytyce, falsyfikacji? Jeśli naukowcy nie są obiektywni, to kto jest, internetowi misjonarze?
@Halbr:

Panteon jest podstawą, bo bez niego trudno odtwarzać wierzenia, skoro nawet nie wiesz w co wierzyli.

Dlaczego kalkujesz kwestie mitologii np. greckiej na Słowian? Wszystko wskazuje że u Słowian wierzenia były silnje zregionalizowane, ba nawet u poszczególnych plemion jedne bóstwa były ważniejsze od innych i inaczej się nazywały. Zatem jeden spójny panteon prawdopodobnie zwyczajnie nie istniał, więc nie da się go odtworzyć.

Niestety kubeczek ze swastyka nie mówi nam nic,
@revslav_ Niestety muszę tutaj stanąć na takim "antynaukowym" stanowisku, choć wierz mi - normalnie się tym brzydzę. Bo tak, wiem jak wygląda robienie nauki. Ale wiem też, że wierzenia słowiańskie to cała masa poszlak, bez twardych dowodów. Głównie polega to na interdyscyplinarnej komparatystyce strzepkow informacji, a dla mnie to za mało. Niestety bez solidnych źródeł pisanych, to zabawa w zgadywanki. A solidnych źródeł pisanych nie ma, bo nie nazwę tym Helmodla czy
Wszystko wskazuje że u Słowian wierzenia były silnje zregionalizowane, ba nawet u poszczególnych plemion jedne bóstwa były ważniejsze od innych i inaczej się nazywały. Zatem jeden spójny panteon prawdopodobnie zwyczajnie nie istniał, więc nie da się go odtworzyć.


@ciemnienie O tym piszę - "wszystko wskazuje" (wszystko to zresztą może być dość niewiele), "prawdopodbnie". Sam używasz (i slusznie) takich ostrożnych określeń w sprawach kardynalnych. No to skoro tu nie ma pewności, to naprawdę
A to co się nam zachowało ludowo, to kto wie jak się to rozwinęło przez wieki w odcięciu od właściwej tradycji.


@Halbr: Ale wierzenia przed chrześcijaństwem też się zmieniały, inaczej mielibyśmy religię paneuropejską, a nie osobne wiary różnych ludów xD W co innego wierzyli Słowianie połabscy, w co innego Rusini, w co innego w VI, a w co innego w X czy nawet XII wieku (Arkona). Ewolucja wierzeń jest normalna i
@revslav_: Te XX-wieczne mity zrezygnowanych badaczy, to była cała wiedza jaką dostałem do ręki, gdy miałem fazę na wczesne średniowiecze, a w szczególności Słowian. Było to jakieś 8-10 lat temu, może coś się zmieniło od tego czasu ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wtedy obraz sytuacji jaki miałem wyglądał mniej więcej jak to opisuje @Halbr. Czyli domysły, domysły i jeszcze raz domysły; konkretów tyle, co kot napłakał. Panteon