Wpis z mikrobloga

Słowiański Strajk w Argentynie - masakra Polaków, Ukraińców i Rosjan

Historię relacji Polaków, Ukraińców i Rosjan wypełniają konflikty. W 1936 roku wszystkie te trzy nacje, mieszkające obok siebie w Argentynie, zapomniały jednak na chwilę o wspólnych niechęciach, stając razem w proteście przeciwko wspólnemu wrogowi - nowej władzy, która poniżała ich i okradała. Ruch ten zakończył się dla nich masakrą.

Przeszło 100 lat temu Argentynę zalała fala imigrantów. Argentyna otworzyła się nie imigrację, potrzebując rąk do pracy. Z tego powodu do Argentyny przybyło około 50 tysięcy Polaków. W miejscowości Obera żyli między sobą Polacy, Ukraińcy i Rosjanie. Nie przepadali za sobą i nie utrzymywali przyjacielskich relacji. Wszystko zaczęło się jednak zmieniać, gdy w 1930 roku do władzy doszli w Argentynie niechętni imigrantom politycy. Skłóceni Słowianie byli najłatwiejszym celem ataków. Nowa władza okradała ich z plonów, zmuszała do łapówek i nakładała na nie fikcyjne podatki. Z czasem doprowadziło to do porozumienia między Polakami, Ukraińcami i Rosjanami, którzy umówili się na strajk. 15 marca 1936 roku Słowianie ruszyli pod ratusz w Obera, aby dyskutować z władzami. Te nie miały dla nich żadnej litości...

Zapraszam do oglądania i wykopywania znaleziska: Słowiański Strajk w Argentynie - masakra Polaków, Ukraińców i Rosjan.

#podroze #podrozemateoaka #historia #ciekawostki #podrozujzwykopem #argentyna

PS. Pewnie większość widziała ostatnio moje wpisy z Haiti - nie tylko tam szukałem Polonii. 3 lata temu byłem w Ameryce Południowej. Pracuję już nad materiałami z Haiti (są dużo lepsze, miałem nowy sprzęt i sporo się nauczyłem 8) ). W październiku lecimy z tematem Haiti!
mateoaka - Słowiański Strajk w Argentynie - masakra Polaków, Ukraińców i Rosjan

Hi...

źródło: comment_1663580072v7uIArAEwqBP1jGZrh7qhy.jpg

Pobierz
  • 5