Wpis z mikrobloga

Recenzja: Roman Britain’s Pirate King

Książka „Roman Britain’s Pirate King; Carausius, Constantius Chlorus and the Fourth Roman Invasion of Britain” autorstwa Simona Elliotta to już kolejna pozycja słynnego angielskiego historyka dotycząca historii antycznego Rzymu. Tym razem poznajemy niezwykle interesujący okres z dziejów imperium rzymskiego – rewoltę Karauzjusza z końca III wieku n.e. Ten wódz rzymski oddzielił Brytanię i część północnej Galii od państwa rzymskiego i skupił władzę w swoich rękach na niemal 10 lat (286-293 n.e.), destabilizując Cesarstwo na północy.

Książka podzielona została na sześć rozdziałów. Oczywiście wpierw autor robi obfite wprowadzenie w omawiany okres imperium rzymskiego, przedstawia ważne informacje, podaje źródła antyczne jak i opracowania współczesne oraz przedstawia swoje podejście do zagadnienia. W kolejnych rozdziałach zapoznajemy się z: ewolucją ustrojową i militarną państwa rzymskiego; otrzymujemy opis Brytanii w czasie kryzysu III wieku n.e.; poznajemy postać Karauzjusza i czynniki, jakie mogły skłonić go do buntu. Karauzjusz prawdopodobnie był zdolnym wodzem, jednak jak przekazują źródła, ogłosił się cesarzem w Brytanii, po tym jak uciekł z Galii w 286 roku n.e. przed aresztowaniem i egzekucją (oskarżono go o gromadzenie łupów, odebranych piratom, z którymi walczył), z rozkazu cesarza Maksymiana.

Brak możliwości szybkiego zdławienia rebelii przez augusta na zachodzie – Maksymiana – spowodowało, że Karauzjusz mógł zapewne otrzymać nieoficjalny tytuł namiestnika prowincji. Chwilowy brak zagrożenia ze strony legalnych władców pozwolił Karauzjuszowi na reformy w Brytanii – w tym obronne (na południowo-wschodnim wybrzeżu powstały liczne forty) czy gospodarcze (rozwinęło się przede wszystkim mennictwo). Samozwańca skupił się na wybijaniu monet i propagandzie – po dziś dzień znajdowane są monety z jego podobizną.

Wraz z ustabilizowaniem zagrożonych limes w Imperium, zlecono kolejną wyprawę przeciwko buntownikowi; tym razem wojskiem rzymskim dowodził doświadczony wódz Konstancjusz Chlorus (ojciec późniejszego cesarza Konstantyna), który mianowany został cesarzem na zachodzie i zastępcą Maksymiana. Konstancjusz odbił pozostałe pod panowaniem Karauzjusza ziemie obecnej północnej Francji. To doprowadziło do zdrady w Brytanii i śmierci Karauzjusza w 293 roku, którego zastąpił Allektus; ten jednak utrzymał się finalnie jedynie 3 lata. W roku 296 n.e., po imponującej i szybkiej kampanii, Konstancjusz odzyskał prowincję.

Książka wydana została przez wydawnictwo Pen and Sword Military. Z racji na fakt, że do recenzji otrzymałem wersję elektroniczną, ciężko mi jest wypowiadać się odnośnie druku. Książka liczy ponad 160 stron. Osobiście zabrakło mi ilustracji, które z pewnością urozmaiciły by treść; niewykluczone jednak że w wersji materialnej takowe znajdują się na końcu publikacji. Podkreślić należy także dobry podział książki i przede wszystkim liczną bibliografię.

Pozycja z pewnością jest świetną propozycją dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o rzymskiej prowincji Brytania, transformacji wojska rzymskiego i organizacji Imperium w późniejszym jego okresie istnienia, a w końcu o niezwykle ciekawych ostatnich latach III wieku n.e. Postać Karauzjusza jest niezwykle interesująca i pokazuje, w jak skomplikowane czasy wkraczało imperium rzymskie w IV wieku n.e.

https://imperiumromanum.pl/recenzje/recenzja-roman-britains-pirate-king/

Gdzie kupić? https://www.amazon.com/Roman-Britains-Pirate-King-Constantius/dp/139909436X;tag=imperiumro077-20

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia #ksiazki #recenzja
IMPERIUMROMANUM - Recenzja: Roman Britain’s Pirate King

Książka „Roman Britain’s P...

źródło: comment_1663280565IRgkGCeKZJ990xFcIawkDN.jpg

Pobierz
  • 2