Wpis z mikrobloga

#excel #vba

Dzień Dobry swirki, mam pytanie. Mam excel z przyciskami które tam wykonują różne operacje na arkuszu i jest ich dosyc duzo, do tego trzeba klikać je po kolei. Jednak czesto można zdublować klik lub pominąć itp. I tutaj chciałem dodać np pole wyboru lub pole opcji bezpośrednio przy które zmieniałoby stan z 0 na 1 po kliknięciu w przycisk bądź zmieniało kolor przycisku tak by użytkownik wiedział, że dany przycisk był kliknięty.

tak wygląda makro pod przyciskiem

Sub Makro30()
'
' Makro30 Makro
'

'
Columns("A:E").Select
Selection.Copy
Sheets("Arkusz1").Select
Range("A1").Select
ActiveSheet.Paste
End Sub


Czy jest dla mnie jakiś ratunek? Totalnie nie ogarniam vba, logczna byłaby dla mnie jakaś pętla ale totalnie nie ogarniam excela
  • 10
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@JanPomiarowy: jeżeli pomiędzy makrami nie wykonujesz żadnych czynności ręcznie to zrób jedno makro by odpalać wszystkie po kolei tj sub wszystko call makro1 call makro2 etc end sub
  • Odpowiedz
@JanPomiarowy: Zrób makro które wywołuje inne makra w odpowiedniej kolejności ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Sub RunItMoron()
Call Macro1
Call MyMacroName
Call Makro30IsShittyName
End Sub
  • Odpowiedz
@JanPomiarowy: Albo jeszcze lepiej, przepisz wszystkie makra na PowerQuery ( ͡° ͜ʖ ͡°) o ile przetworzenia danych które robisz się do tego nadają - a pewnie się nadają.
  • Odpowiedz
@Bluzgowy: @Xune: @Xune: @V337: KURDE TO JEST GENIALNE !!!!!( ʖ̯)

jesteście wielcy, mam co prawda troche kipisz w makrach, ale moge sobie odrzucić makra które są na innych arkuszach i robione są pożniej itp. A ja główkuję jak to zrobić a jest taka fajna alternatywa, dzisiaj glowa zaparowana od roznych rzeczy i nie wpadłem na taki prosty sposób.
  • Odpowiedz
@papapapuga:
https://support.microsoft.com/pl-pl/office/informacje-o-dodatku-power-query-w-programie-excel-7104fbee-9e62-4cb9-a02e-5bfb1a6c536a
https://docs.microsoft.com/pl-pl/powerquery-m/power-query-m-function-reference
Osobne narzędzie do ładowania, przetwarzania i wypluwania danych. Zwykle jeśli ktoś robi w makrach akcje typu weź dane z tabelki X, usuń z niej tamto, dopisz siamto, zamień puste na coś innego i wrzuć w tabelę Y to można to elegancko zrobić w PQ. Upraszczam, bo w PQ można sporo.
  • Odpowiedz
logczna byłaby dla mnie jakaś pętla ale totalnie nie ogarniam excela


@Xune: PQ znam, zastanawiałem sie tylko w jaki sposob OP 'przepisze' swoje makra do PQ mając bardzo podstawowe pojęcie w temacie Excela, gdzie - nie okłamujmy się - przejście na porządku dziennym do PQ to chyba trochę taki 'overkill' dla początkujących - po prostu myślałem, że przegapiłem coś z najnowszych funkcji PQ. Jak widać Twoja podpowiedź 'CALL' rozwiązuje problem OPa.
  • Odpowiedz
@papapapuga: A to nie, trzeba usiąść, sprawdzić co robią makra, a potem odtworzyć logikę w PQ, nie ma łatwego importera. Dla początkujących może overkill, ale IMO łatwiejsze jest nauczenie się podstawowego poziomu PQ niż VBA. Trywialne? Nie. Warto? Jeśli pracuje na co dzień z Excelem i obróbką danych - zdecydowanie.

Pierwsza odpowiedź to rozwiązanie dla nieciekawskiego lenia, za to szybkie.
  • Odpowiedz
łatwiejsze jest nauczenie się podstawowego poziomu PQ niż VBA


@Xune: Podpisuje sie obiema rekami! W swojej firmie mam wrazenie, ze ludzie bardzo sie boja PQ i PP, a przeciez to gamechanger. Modeli Danych w PP uzywam od kiedy sie pojawily, pod koniec 2010, kilka lat temu dodano PQ ale chyba uzytkownicy sie troche pogubili co jest jeszcze Excelem, a co juz PBI. A przeciez PQ jest tak proste i intuicyjne... jak
  • Odpowiedz