Wpis z mikrobloga

Pierwszy lot modelu RC wykonanego bez żadnych planów i zerowym doświadczeniu w budowaniu modeli (na zasadzie fajnie byłoby zrobić latający model, mając kilka projektów w Arduino). To był w ogóle mój pierwszy lot modelem RC.
Jestem niesamowicie zaskoczony, że wzniósł się za pierwszym razem w powietrze, a nawet dało się tym sterować.
Samo lądowanie w trawie nie było najlepszym pomysłem samolot bez wyrównania zarył dziobem i skapotował - kółka od mebli słabo spisują się na trawie :( - efekt to pęknięcie na kadłubie i złamany ogon - do naprawy w 20 minut.

Do tego uszkodziło się serwo steru wysokości. Wydaje mi się, że generalnie jest on sporo za duży (podobnie jak rudder) i działają na niego zbyt duże siły (cięgno ze spinacza biurowego strasznie się wygięło, a w serwie połamała się zębatka) - raczej nie od uderzenia - co widać na filmie, że nawet niewielkie ruchy sterami mocno wpływają na model, przez co leci niestabilnie oscylując, a potem praktycznie brak możliwości wyrównania przez awarię serwa.
Albo wkleję nowy - mniejszy, albo spróbuję zmniejszyć wychylenia przybliżając wzmocnione cięgno do nowego serwa.

Sterowanie 2x Arduino z modułem Nrf24l01 + joystick (T Flight Hotas) podłączony do lapka.

#modelarstwo #modelrc #arduino #hobby
  • 3