Wpis z mikrobloga

LVL 22, 4 lata doświadczenia w pracy przy konstrukcjach stalowych (CNC, ślusarz, kosztorysant, rysownik) Język angielski na wysokim poziomie. Wpadlem na pomysł żeby nauczyć się Tekli (autocad ogarnięty) i poszukać pracy w biurze projektowym, tylko czy ma to sens nie mając studiów? (Technikum i matura jest, obycie z komputerem na wysokim poziomie) Jak wyglądają zarobki takiego projektanta? Celowałbym raczej w projektowanie konstrukcji stalowych #autocad #tekla #projektowanie #cad #pracaspawaczamnieprzeistacza
  • 11
@jeffmezos: ciężko będzie bez studiów, musiałbyś szukać odpowiednika autocadowego kreślarza bo projektowanie KS to bardzo złożony temat, możesz spróbować w większych firmach które korzystają z Tekli np. Give Steel, z tego co widzę to non stop kogoś szukają więc może się udać, natomiast zarobki to nie jest kosmos, szczególnie bez uprawnień
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@jeffmezos: pracowałem ponad rok w biurze projektującym proste konstrukcje ze stali i aluminium w Advance Steel, było dwóch chłopaków bez studiów (jeden robił zaocznie budownictwo a drugi nie zamierzał) i sobie radzili w miarę ok. Wrocław, w 2019 z doświadczeniem 1 rok zarabiałem ok. 3500 na rękę (minimalna na konto a reszta pod stołem xD). Myślę że Twój plan ma sens, tym bardziej że masz obycie z konstrukcjami i orientację jak
@jeffmezos: 4 rok jestem w branży konstrukcyjnej w biurze, zaczynałem od żelbetów i stali. Aktualnie jestem tylko przy stali, głównie advance steel nie licząc oprogramowania do obliczeń. Na początek nie dadzą Ci modelowania, a ewentualnie rysunki warsztatowe do obróbki. Na ten moment robię całe modele galerii handlowych, pawilonów etc. można powiedzieć że w roku wychodzi około 4500 netto miesięcznie bez uprawnień jeszcze przynajmniej przez rok. (szef grymasi na podpisanie)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@jeffmezos: uprawnienia do projektowania. Bez tego nie da się być samodzielnym projektantem, przez to bardzo trudno w projektowaniu pewnego pułapu płacowego przeskoczyć. Żeby mieć uprawnienia musisz mieć tytuł magistra budownictwa, praktykę rok na budowie plus rok w biurze projektowym (czas liczy się od zakończenia 3 roku studiów) i zdać egzamin.
Advance Steel to nakładka na autocada, bardzo łatwo się w to wdrożysz, do tego są narzędzia do w miarę prostego importu
@jeffmezos: o uprawnieniach budowlanych, tu akurat mowa o projektowych. Musisz mieć do nich ukończone studia. Ja okazjonalnie pomagam sobie Teklą przy żelbetach, ale na ten moment uważam, że ten program ma więcej wad niż zalet (przynajmniej w branży mostowej i w żelbecie). Advance Steelem się tylko przez chwilę bawiłem, to może kolega wyżej coś podpowie. Jeśli ci zależy na projektowaniu w BIMie to moim zdaniem powinieneś wybierać pomiędzy Revitem a Teklą,
Dziękuje bardzo za wyczerpujące odpowiedzi, chyba muszę w takim razie przestawić się na coś innego, projektowanie konstrukcji wpadło mi do głowy bo w zasadzie innej branży nie poznałem :) ale to chyba jednak nie to patrząc przez pryzmat wykształcenia
@mikewr co masz na myśli?
@jeffmezos: przy spawanych zawołają o obliczenia i dupa. Najlepiej budowa maszyn do automatyzacji, tam wybronisz się umiejętnościami. A jeśli masz kontakt z klientami firmy w której pracujesz to własna dzialalnosc w trakcie etatu i nawiązywanie współpracy z nimi