Wpis z mikrobloga

witam, mam pewien problem w #mieszkanie (dwupoziomowe z antresola). Otoż na drugim pietrze nie mam zasiegu z wifi. #router mam od dostawcy do ktorego nie mam dostepu (jak chce zmienic haslo to musze do supportu pisac) przy drzwiach wejsciowych (w skrzynce). Na gorze jedynie co to mam wyjscie kabla rj-45.

Chce to skonfigurowac tak by miec jedno #wifi i zeby samo sie przelaczalo, wiec chyba potrzebuje systemu mesh? Ale czy skonfiguruje to nie majac dostepu do routera? Czy wystarczy #repeater jakis? Oczywiscie mowa o dwuzakresowym wifi (2,4 i 5 mhz).
#meshnet #pcmasterrace #internet #siecikomputerowe #sprzetkomputerowy
  • 15
@dktr: tak jak pisalem, na gorze mam juz podciagniete wyjscie na kabel (mialem kiedys tam pc stacjonarny wiec do niego musialem miec kabel)

@keton22: @dktr: czyli zeby to skonfigrowac nie musze miec wtedy dostepu do routeru? kupie ktorys z tych podanych wyzej i od razu bedzie to dzialac?
Ps. znajde cos bardziej budzetowego? najlepiej tak bym mogl wpiac do gniazdka bezposrednio (jak wzmacniacz wifi)
@kermirz: kupujesz router+ repeater, z nich robisz mesh a router dostawcy wpinasz do gniazdka 'internet' w swoim routerze. Względnie przełączasz swój sprzęt w tryb ap żeby nie podwajać nata.

od razu bedzie to dzialac


po 5 minutach świadomego klikania w appkę od nowego nabytku.

najlepiej tak bym mogl wpiac do gniazdka


repeater wpinasz, master node jest dość sporym pudłem i tu niewiele zdzałasz.
@kermirz: nie. Jeżeli chcesz mieć seamless roaming to wszystkie anteny muszą być w 1 standardzie. Czyli np. asus aimesh albo cokolwiek innego od innego dostawcy. W routerze od isp wyłączasz wifi żeby nie przeszkadzał i dajesz 2 skrzynki mesh po jednej na piętro. Jakby to był aimesh to masternodem jest dowolny router asusa od dłuższego czasu. Musisz mieć taki jeden. Żeby nie wydawać kasy bez potrzeby reszta to mogą być repeatery.
@keton22: ok, czyli podsumowujac:

1. Kupuje np. TP-Link Archer C6 i podlaczam go w zamian za ten router ktory mam.
2. Router ktory mam stanawiam gdzie kolwiek i wylaczam wifi (musze go w ogole podlaczac?)
3. U gory montuje repeater, np. TP-Link RE200 lub RE305
4. Wszystko powinno dzialac.

Dokladnie o to chodzi?
musze go w ogole podlaczac?


@kermirz: jeżeli to działa tak jak w 99% isp to 'router' jest również modemem czy to światłowodu, dsl czy kablówki. Tego nie ominiesz więc robisz z niego router bez wifi, do tego podpinasz resztę sprzętu która będzie pełnić rolę 'anten wifi' --> ap, ale nie routera (może być tylko jeden).

TP-Link Archer C6


to wspiera seamless roaming mesh? Miałem go kiedyś i nie pamiętam żeby to
@keton22: wspiera funkcje onemesh.

OneMesh jest prostym sposobem tworzenia sieci Mesh o jednej nazwie sieci WiFi, z płynnym przełączaniem oraz całodomowym zasięgiem. Po prostu połącz wzmacniacz OneMesh z routerem OneMesh. Nigdy więcej poszukiwań stabilnego połączenia.


czyli jak on pelni funkcje modemu (ten stary router - dasan h660gm) to nie moge go zabrac ze skrzynki bo tam jest wpiety swiatlowod.
@kermirz: nie możesz zabrać ze skrzynki. Nawet jakby nowy sprzęt miał światłowód a takie są nie będzie miał konfiguracji ISP i nie dostaniesz dostępu do takiej 'bo bezpieczeństwo'. Docelowo możesz prosić o tzw. ONT czyli media converter ze światła na miedź z wgranymi certyfikatami dostępowymi. Są ISP którzy na to pójdą. Wtedy router jest całkowicie po twojej stronie.
@keton22: ok, dobra to juz wiem. Kupuje tego archera, stawiam w salonie na dole (musze utworzyc nową siec wifi), na gorze kupuje tego RE305 (robie z niego ap) i mam wszedzie jedno wifi.

Dobrze to zrozumialem?
@keton22: a czy nie wystarczy ze mam juz w scianie kable? Ale biegna one od tego routera od operatora.
Czy musze jakos laczyc router ten z tp link z tym repeaterem/ap tez od tp linka? Skoro obydwa beda mialy kable od modemu ( routera operatora)
@kermirz: musi powstać lan pomiędzy urządzeniami, jak to już kwestia tego co ty tam masz i jak ustawisz. Nie ustawisz ap mode na tplinkach to one będą traktowały router operatora jako wan i wtedy musą być spięte ze sobą, ustawisz to masz dowolność. Lepiej ustaw ze względu na inne rzeczy.