Wpis z mikrobloga

Dużo osób słucha tak zwanego WKP Investment, a WKP Investment lubi wykpiwać ekspertów rynku nieruchomości.

No to może zobaczymy jak pewien ekspert obstawiał Wibor 3m. WIBOR 3m obecnie wynosi 7- no to jak obstawiamy czy @Pastibox ma rację i wzrośnie z 7 do 12 w kolejnym miesiącu? Zerknijcie na obrazek.

Ci którzy chcą podjąć decyzję w oparciu o rady ekspertów z vikop.ua. Jako ekspert się wypowiem- nie słuchajcie wykopowych ekspertów!

Dorzucę też pewną ciekawostkę ponieważ spadkowicze tutaj mnie przekonywali, że niemożliwe by nawet z wakacjami kredytowymi kredyt był dla mnie bardziej opłacalny niż wynajem. Garść obliczeń:

Raport expandera i rentier.io niech posłuży za słabe źródło:

https://tvn24.pl/biznes/najnowsze/article5774354.ece/2022-06-30+Rata+a+koszt+najmu.jpg (linkuję do tvn24 bo na stronie rentiera obrazki nie działają)

Weźmy pod uwagę Warszawę bo byłem tam z 3 razy i miło wspominam. Koszt wynajmu: 3302 złote- razy 12 miesięcy- 39624 złotych. Koszt kredytu- 4899 złotych- razy 8 miesięcy bo wakacje kredytowe- 39192 złote ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Ale moje obliczenia są błędne powiem Wam dlaczego:

Przyjąłem koszt kredytu zgodnie z wartością czerwcową- WIBOR najczęściej jest aktualizowany co 3 miesiące- więc jest szansa, że ktoś w maju, CZERWCU, oraz lipcu będzie spłacał zgodnie z WIBOR3M z maja. W pierwszej połowie roku WIBOR 3m był niższy np w lutym wynosił 3,5% zamiast czerwcowej wartości 7%- więc już kilkaset pln do odjęcia ( ͡° ʖ̯ ͡°)

W tabelce mamy koszt w przypadku 10% wkładu własnego- większość ludzi pewnie ma 20% wkładu i takie kredyty są tańsze.

Jeśli ktoś kupił mieszkanie w roku 2021, 2020, lub wcześniej- płaci jeszcze mniej bo mieszkania mogły być tańsze o np. 25% (mniej wiecej tyle wzrosły między czerwiec 2020, a czerwiec 2022)

Spłacona część kapitału na historycznie niskich stópkach (spłaca się wtedy dużo kapitału, mało odsetek) co też sprawia, że odsetki są mniejsze.

Wreszcie- ktoś różnice między wynajmem a kredytem mógł wykorzystać do nadpłacania kredytu hipotecznego- i nawet przy 10% wkładzie własnym w 2020 i 2021 kredyt wychodził taniej :)

A na koniec- mam stałe oprocentowanie xD

#kredythipoteczny #nieruchomosci
KakaowyTaboret - Dużo osób słucha tak zwanego WKP Investment, a WKP Investment lubi w...

źródło: comment_1661161093eIy8keznx2CbdRHdxjr104.jpg

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
WKP Investment lubi wykpiwać ekspertów rynku nieruchomości


@KakaowyTaboret: Na rynku nieruchomości jest może 5 niezależnych ekspertów. Reszta to pytani o zdanie fliperzy, deweloperzy i pośrednicy. Np. nie brakuje wywiadów z deweloperem, który ze swoim wykształceniem skończonym na maturze, wypowiada się o wysokości stopy referencyjnej za rok. Scena ekspercka w Polsce to jest żart.
  • Odpowiedz
Na rynku nieruchomości jest może 5 niezależnych ekspertów. Reszta to pytani o zdanie fliperzy, deweloperzy i pośrednicy.


@mickpl: i jak widać zarówno oni jak i wykopowi eksperci #!$%@? prognozują xD

Czy to nie Ty spodziewales sie w 2020 lub 2021 40% spadków cen nieruchomości i popierales grupkę ekspertów którzy mieli taką opinię? To byli niezależni eksperci?

Nie ma ekspertów którzy biorą hajs nie z deweloperki a wynajmu? :)
  • Odpowiedz
@KakaowyTaboret: W 2020 się tak spodziewałem, no i co z tego? W 2021 mówiłem, że wywali inflację i stopy - i wywaliło. Ale ze mnie żaden ekspert tylko random z portalu ze śmiesznymi obrazkami.
  • Odpowiedz
W 2021 mówiłem, że wywali inflację i stopy - i wywaliło. Ale ze mnie żaden ekspert tylko random z portalu ze śmiesznymi obrazkami.


@mickpl: i nadal mówiłeś o wielkich spadkach więc no cóż... zepsuty zegar dwa razy na dobę też dobrą godzinę pokaże :)

Jakieś 9 miesięcy temu mówiłeś, że ostatni dzwonek by kupić bo będzie teraz już tylko taniej. No tak śrendio trafiłeś xD Miało też jebnąć na przełomie 2021/2022
  • Odpowiedz
@KakaowyTaboret: daj spokój pastiboxowi, chłopak przespał moment na zakup nierucha i teraz łapie go frustracja ( ͡° ͜ʖ ͡°) nie dość ze czynsze wywaliło w kosmos to jeszcze ceny mieszkań o 30% wyższe niż wtedy co chciał kupować ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
  • Odpowiedz
@PandaCKratka: a nie #!$%@?.

Gdyby nie taka Grażyna nadal bym wynajmował xD Ale miało nie być podwyżki czynszu a tu nagle czytam umowę a tam 100 pln więcej xDDD

I dzięki temu kupiłem mieszkanie wbrew radom wykopków w 2020 i spoko.
  • Odpowiedz
@KakaowyTaboret jak zapytałem czy nie doda do swojego kalkulatora możliwości uwzględniania procentowego wzrostu cen wynajmu to też nie bo ciężko przewidzieć ile to będzie rosło :) Ale stopy to wiadomo 10% na stałe przez 30 lat ;)
  • Odpowiedz
  • 1
@KakaowyTaboret
@mickpl

No i jest taniej, domy, bliźniaki, segmenty na Wawrze i okolicy tanieją - ten rynek sledze i w porównaniu jaka była rozmowa w 20 i 21 (poza dołkiem z marca 20) i jaka jest dziś to smialo mogę powiedzieć że jeblo - bo nie dość że ceny spadły (licząc od ath czyli dla tej okolicy koniec wakacji 21) to że śmiecia kupującego w 2 kwartały zamieniłem się w szanownego pana
  • Odpowiedz
Może i jest dalej pompa na kawalerkach w takim Wrocławiu gdzie się najechało następne 200k "uchodźców" i jeszcze trochę o kubły na śmieci będą tam wynajmować, ale w segmencie gdzie masz do wydania milion+ i nie jest to topek z wisienka to oferta puchnie a ceny lecą.


@del855:

Równie dobrze ja mogę powiedzieć, że na śląsku ceny nadal #!$%@? i co miesiąc gorzej jak czasami przeglądam xD

I teraz mam do
  • Odpowiedz
  • 0
@KakaowyTaboret

jak ktoś 10 lat mówi, że jebnie to ma sporą szansę, że w końcu trafi bo np. przytrafi się wojna za granicą xD


W 2012 nikt nie mówił że walnie, bo dopiero było po walniecii i na rynku było spokojnie aż do 2016/2017 - wtedy po prostu ludzie nie wiedzieli, że im brakuje mieszkań.... Bo to że nie zauważyli że byli bezodmni to wiadomo....

30% - może, jeśli były mocno spompowane.
  • Odpowiedz
W 2012 nikt nie mówił że walnie, bo dopiero było po walniecii i na rynku było spokojnie aż do 2016/2017 - wtedy po prostu ludzie nie wiedzieli, że im brakuje mieszkań.... Bo to że nie zauważyli że byli bezodmni to wiadomo....


@del855:

a to nie jest w sporej części migracja do miast i mniej nieruchomości wielopokoleniowych + wzrost m2 na osobę? Oraz wzrost liczby pieniędzy które można wydać (siły nabywczej wypłaty)
  • Odpowiedz
Mnie ciekawi ile ludzi ucieknie z centrum miast przez wzrost kosztów wynajmu/czynszu i przeliczy, że lepiej zarobić 2k mniej na obrzeżach niż w centrum licytować się o mieszkanie. Ciekawe ile studentów nie zepnie finansowo wynajmu i wrócą do domów rodzinnych
  • Odpowiedz
  • 1
@KakaowyTaboret

a to nie jest w sporej części migracja do miast i mniej nieruchomości wielopokoleniowych + wzrost m2 na osobę? Oraz wzrost liczby pieniędzy które można wydać (siły nabywczej wypłaty) po prostu ludzi było stać ¯_(ツ)_/¯


Tzn w 2012-2016 nie było stać, a potem stwierdzili że ich stać - a warunki gospodarcze jakoś się nie zmieniły istotnie - poza odpaleniem niskich stóp oraz najazdem Ukraińców

Migracji wewnętrznej nie można traktować jako element
  • Odpowiedz
@mickpl:

Na rynku nieruchomości jest może 5 niezależnych ekspertów. Reszta to pytani o zdanie fliperzy, deweloperzy i pośrednicy.


Których od lat mieszasz z błotem z kolegą Pastiboxem a finalnie to ich przewidywania się zawsze spełniały. W ogóle to ciekaw jestem kim są ci niezależni eksperci, kilku anonów w Wykopu jak Pastibox któremu jakiś czas temu tłumaczyłem po co jest WIBOR w kredycie bo nie wiedział xD?
  • Odpowiedz