Wpis z mikrobloga

  • 643
Pojedynek performerów w Tatrach, czy ,,Rysy są w sam raz”?

Adam Rzepecki, artysta performer, od 36 lat dźwiga kamienie na polski wierzchołek Rys, aby podnieść go z 2499 do 2500 m n.p.m. Wczoraj w kontrze do jego działań, na Rysach pojawił się inny performer – pochodzący z Torunia - Arek Pasożyt.
Arek wędrując z przypiętym do plecaka transparentem ,,Rysy są w sam raz” o godzinie 12 zameldował się na szczycie, skąd zabrał jeden z kamieni, który następnie zniósł do Morskiego Oka. Tam zajmując miejsce pośród turystów poprosił o chwilę ciszy i wygłosił oświadczenie:

,,Dzisiaj zniosłem ten kamień z Rysów, polskich Rysów. Wieli ludzi, wraz z artystą performerem Adamem Rzepeckim wnosi kamienie na Rysy, chcąc je podwyższyć sztuczną drogą. A ja uważam, że w zasadzie Rysy są w sam raz.”
Po przemówieniu wrzucił kamień w toń Morskiego Oka. Przemówienie zostało nagrodzone brawami.
Arek poproszony o komentarz tak wypowiedział się o swojej akcji.
,,Na początku chciałem powiedzieć, że bardzo szanuję Pana Adama i jego pracę, uważam jednak, że działanie mające na celu podniesienie wierzchołka Rysów jest działaniem chybionym. Zamiast próbować podnosić Rysy i startować w wyścigu, o to kto wyżej, dalej, mocnej, powinniśmy się nauczyć akceptować stan rzeczy i cieszyć się z tego co mamy. Od strony psychologicznej moja akcja to działanie o akceptacji. Sam jestem niski i często doświadczam dyskryminacji na tym polu. Nie wysokość powinna być wyznacznikiem wartości. Zdejmijmy z siebie i z innych wyższe wymagania czy zbyt duże presje. ”
Arek Pasożyt nie zapowiedział kontynuacji swoich działań, nie wiadomo więc, czy artyści spotkają się na ponownie na Rysach w swoim pojedynku idei i sił, jednak twierdzi, że to nie ostatnia akcja w ramach jego nowego projektu ,,Szkice do Panoramy Tatr”, tak więc być może, niedługo znowu o nim usłyszymy.

#tatry #gory #zakopane #podrozujzwykopem #podroze #heheczki #wzrost #przegryw

Źródło: https://m.facebook.com/groups/tatromaniacy/permalink/5773345996011166/?sfnsn=mo&ref=share
czysta - Pojedynek performerów w Tatrach, czy ,,Rysy są w sam raz”?

Adam Rzepecki, a...

źródło: comment_1660898340VN4N8vtoIEZ5RD7QtxToIF.jpg

Pobierz
  • 80