Wpis z mikrobloga

Przepraszam za kolejną długą przerwę w tagu, ale w zamian za to przygotowałem dla Was sporą porcję słownictwa. Dzisiejszy odcinek będzie zawierał takie słowa, w których danej litery się nie wymawia (tzw. "silent letter words"). Zapewne niektóre z nich wiecie, jak się poprawnie wymawia, jednak uznałem, że i tak może być warto je tutaj zaprezentować.

Dzisiejszy zapis będzie w formie:

słowo - tłumaczenie - słowo z literą, która jest niewymawiana w nawiasach - angielski zapis fonetyczny wraz z hiperłączem do odsłuchania wymowy

Zdecydowałem nie podawać dziś spolszczonego zapisu fonetycznego, gdyż przy pewnych słowach trudno byłoby go oddać.

W niektórych przykładach też, tak jak dotychczas, przy angielskim zapisie fonetycznym może pojawiać się "r" a nawiasach, czyli będzie to nadal oznaczało, że w British English jest ono nie wymawiane, a przy American English jest wymawiane.

Przejdźmy więc do słownictwa. :)

1. sandwich - kanapka - san(d)wich - /'sænwɪdʒ/

2. handsome - przystojny- han(d)some - /'hænsəm/

3. singer - piosenkarz - sin(g)er - /'sɪŋə(r)/

4. debt - dług - de(b)t - /det/

5. thumb - kciuk - thum(b) - /θʌm/

6. subtle - subtelny, delikatny - su(b)tle - /'sʌtl/

7. doubt - wątpić, wątpliwość - dou(b)t - /daʊt/

8. lamb - jagnię, baranek - lam(b) - /læm/

9. calm - spokojny - ca(l)m - /kɑːm/

10. raspberry - malina - ras(p)berry - /'rɑːzbəri/

11. bomb - bomba - bom(b) - BrE /bɒm/ lub AmE /bɑːm/

12. palm - dłoń - pa(l)m - /pɑːm/

13. climb - wspinać się - clim(b) - /klaɪm/

14. psalm - psalm - (p)sa(l)m - /sɑːm/

15. almond - migdał - a(l)mond - /'ɑːmənd/

16. phlegm - flegma - phle(g)m - /flem/

Natomiast przymiotnik "phlegmatic" jest już wymawiany z "g". Klik

17. plumber - hydraulik - plum(b)er - /'plʌmə(r)/

18. sword - miecz - s(w)ord - /sɔː(r)d/

19. cupboard - szafka - cu(p)board - /'kʌbə(r)d/

20. subpoena - wezwania na świadka do sądu - su(b)poena - /sə'piːnə/

21. half - pół, połowa - ha(l)f - BrE /hɑːf/ lub AmE /hæf/

22. calf - cielę/łydka - ca(l)f - /kɑːf/

23. receipt - paragon - recei(p)t - /rɪ'siːt/

24. dumb - głupi - dum(b) - /dʌm/

Ok, to by było na dzisiaj i jak zwykle mam nadzieję, że Wam się spodoba. :)

Pozdrawiam,

anoption

Wołam:

@dzikiwonsz: @KotoFan: @hina88: @proximacentauri: @maniek5099: @acetone: @cofko: @psych00: @balb: @CienkiPPP: @galaretka: @unstyle: @exile: @fidel: @tangerine_: @LegionPL: @ikar4: @Petters: @Wierszu: @macandy:

#wymawiajzanoption

#angielski
  • 37
@CienkiPPP: Tak, z tymże tam jest właśnie dźwięk "ŋ", który nie wymawia się tak jak zwykłe "n" i stąd różnica w wymowie. "ŋ" jest takie bardziej podniebieniowe, a zatem /'sɪŋə(r)/ to piosenkarz, a /sɪnə(r)/ to grzesznik.
@anoption: @anoption: Wielki znawca który pewnie nigdy w jukeju nie był a ja na zmywaku z dejwem ćwiczę angielski i lepiej wiem, kliknalem wymowe tego singer i smiac mi sie chce. Idz i mow ludziom ze ten Michael Jackson to byl jeden wielki SINNER