Wpis z mikrobloga

Taka sprawa, proszę o jakąkolwiek pomoc, także na priv

Kara 6020 PLN za niezamierzone 15 dni bez OC ( _)

Staruszek-emeryt na początku roku kupił od znajomego burakowóz do wożenia taczek na działkę za kilka k zł.
Przerejestrował, OC poprzedniego właściciela miał ważne do maja tego roku. Niestety podupadł na zdrowiu i w maju czas zajmowało mu głównie wizyty lekarskie, także w innych miastach (wiem że to bez znaczenia, ale auto stało w krzakach).
Dla Mirków co nie wiedzą - OC po poprzednim właścicielu się nie przedłuża z automatu, w przeciwieństwie do tego co macie przy swoich obecnych bolidach. To jest praktycznie jedyny przypadek gdy nieumyślnie można mieć przerwę w OC. (inne przypadki to gdy masz OC na raty i z premedytacją ich nie płacisz, albo gdy wymawiasz ubezpieczenie u poprzedniego i z pełną świadomością nie zawierasz nowego).

Na koniec lipca polecony z UFG - w maju b.r. wykryliśmy 15 dni przerwy w OC, prosimy o przesłanie druku ubezpieczenia w tym czasie, w przeciwnym razie proponujemy karę w wysokości 6020 PLN.

Przejrzałem wszystko co tu było i
a) odwołania o umorzenie nic nie dają, UFG ma na to wyjebongo, max na co można liczyć to rozbicie kwoty na kilka rat, a i z tym często robią wielką łachę po wysłaniu odcinków emerytury, stanu kont, rachunków za mieszkanie, prąd, gaz, zaświadczeń kogo ma się na utrzymaniu i innej papierologii.

b) umowy "sprzedaży" auta wstecz to śliski temat bo widziałem że było to sugerowane

c) pozostają suchary i woda dla staruszka-emeryta

Jak na moje to kara w takiej wysokości jest wysoce złodziejska i NIEWSPÓŁMIERNA i nie piszcie mi że gdyby wjechał w Bentleya to by się nie wypłacił do 4 pokoleń, bo za brak przeglądu technicznego nie ma 6k grzywny, a gdybyś wjechał w Bentleya z ważnym OC ale bez przeglądu to też dostaniesz regres z UFG za odszkodowanie za poruszanie się niesprawnym autem.

Dzięki za cokolwiek pomocne porady, co ewentualnie dałoby się zrobić!

P.S. Jeszcze większej goryczy dodaje fakt, że gdy przyjdzie to zapłacić to gdyby ocknął się dzień wcześniej to byłoby 3010 PLN zamiast 6020 PLN, a tak w ogóle to w tej kontrukcji mógł już w ogóle tego burakowozu nie ubezpieczać i zaczekać do 1. stycznia 2023 - efekt byłby w najgorszym razie taki sam - ALE NIE CHCIAŁ być świadomie na bakier z OC...

#ufg #oc #motoryzacja #prawo
  • 51
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
@j2oo: umowa wsteczna albo piszesz wprost jaka jest sytuacja i prosisz o umorzenie bo dziadek umrze z głodu, że sytuacja gospodarcza taka i taka no jak do ludzi piszesz ale pewnie beda mieli #!$%@?. Gdzues kiedys czytałem ze wydatki na odszkodowania ufg to ok 100k mln zl, a wplywy z kar to ponad 400k mln no ale nie chcę wkrecac czegoś fałszywego. Mafia jak kazda inna w tym slurwialym kraju.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 15
@j2oo: mi na 15 rat bez problemu rozlozyli, pewnie jakbys podrazyl i zasypal ich pismami to odroczysz termin i rozlozysz na +15 rat no ale celuj w anulacje kary
  • Odpowiedz
  • 4
@j2oo nie wiem czy na litość nie da się nadzwyczajnie złagodzić kary, jak latał po lekarzach to zaświadczenia od każdego z zaznaczeniem, że właśnie wtedy był na wizycie, że stan zdrowia i tak uniemożliwiał każde itp
  • Odpowiedz
@j2oo Znam 2 osoby, które włączyły w takiej sytuacji z UFG. W przypadku to było chyba tylko 8 dni przekroczone, wtedy kara jest mniejsza, ale i tak >2k, w drugim o ponad rok. I generalnie jest tak, jak napisałeś - mają totalnie #!$%@?. Na wszystkie pisma odpisywali paragrafami, że miałeś pilnować a teraz mąż zapłacić choćbyś miał z głodu zdychać.
Niestety, obawiam się że nie ma legalnej opcji na ogarnięcie tego.
  • Odpowiedz
@j2oo: miałem kiedyś podobną akcję. Zadzwoniłem do byłej ubezpieczalni i zapytałem czy mogę kupić OC na te dni i w ogóle nie było problemu. Normalnie PZU wstawilo w system OC na te dni.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@j2oo: przykro mi kolego. Gdybyś się zorientował wcześniej to piszesz czynny żal, jak cię sami dojadą to po zawodach. Ja się sam zgłosiłem i płaciłem chyba połowę kary, ale jej nie unikniesz
  • Odpowiedz