Wpis z mikrobloga

Niestety wydaje mi się że eldorado #programista15k w Polsce się kończy. Ceny u nas dobijają do zachodnich a płace programistów na pewno tych zachodnich nie przebiją a ostatnio to mam wrażenie że stoją w miejscu. O ile 15k w 2013 roku to było coś to przy obecnych cenach ledwo starcza normalne wygodne życie a niedługo będzie jeszcze gorzej.
Przeciętnie wynagrodzenie w 2013 to było 3650 zł, teraz to jest 6.5k to wzrost o prawie 80%. Więc programista15k+80% to powinno być teraz 27k a wiem z doświadczenia kolegów z branży i znajomych że pułap 20k naprawdę ciężko przekroczyć i udaje się to nielicznym.

Ja na razie jestem juniorem w .NET+JS i zarabiam te #!$%@? 5k we Wrocławiu za które ledwo co mi się udaje utrzymać(nie dostałem mieszkanka od tatusia i muszę bulić 3k za wynajem) i już żałuję że nie wybrałem innego zawodu. Widzę na rekrutacjach jak firmy przebierają w kandydatach i jakie mają wymagania co do nas. Bez znajomości 10 frameworków wydanych w ciągu ostatnich 3 lat i dokształcania się po godzinach nie ma co szukać w tej branży. Już nie mówiąc o 5 latach ciężkiej pracy na studiach. Ehh a mogłem zostać jakimś dermatologiem i kosić po 250zł za 15 minutową wizytę albo barberem i zarabiać tyle samo co programista za obcinanie włosów. Tak - #zalesie

#programowanie #pracait #zarobki #wroclaw #pracbaza #przegryw
  • 30
jako dermatolog zacząłbyś zarabiać gdzieś w okolicy 30 roku życia (6 lat studiów, rok stażu i potem 3-4 lata specjalizacji). Wcześniej musiałbyś żyć za okolice minimalnej XD


@Wurmloch: zlituj sie, na minialnej to moze stazysta xD Serio myslisz ze rezydent z kilkoma dyzurami miesiecznie zarobi mniej niz 10k brutto? xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kijanu_riws:

A ile wyrobi godzin? Przeciętny programista z większym stażem 40h tygodniowo to max jak nie chce więcej, a często wyrabia się szybciej niż w te 8h.
No ja mam zgoła odmienne zdanie. Senior .NET bez JS. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ten rynek to jest obecnie jakaś patologia, z której z rozkoszą korzystam i właśnie ogarniam sobie przeskok na poziom programista 30k


@JuzTuKiedysBylem: dokładnie. Skok pensji masakra. Zmieniam też właśnie na 42k za pełny przepracowany miesiąc
O ile 15k w 2013 roku to było coś to przy obecnych cenach ledwo starcza normalne wygodne życie a niedługo będzie jeszcze gorzej.


@Viado: Jak wyjezdzalem z PL 4 lata temu, zarabialem dokladnie 15k i juz wtedy bylo ciezko zyc w Warszawie. Teraz to dopiero musi byc katastrofa. Najlepsza decyzja w zyciu, ucieklem w pore.
Przeciętnie wynagrodzenie w 2013 to było 3650 zł, teraz to jest 6.5k to wzrost o prawie 80%. Więc programista15k+80% to powinno być teraz 27k a wiem z doświadczenia kolegów z branży i znajomych że pułap 20k naprawdę ciężko przekroczyć i udaje się to nielicznym.


@Viado: Moim zdaniem 15k w 2013 roku było praktycznie nieosiągalne. Dzisiaj architekt AWS czy Azure bez problemu wyciągnie 40k