Wpis z mikrobloga

Niestety wydaje mi się że eldorado #programista15k w Polsce się kończy. Ceny u nas dobijają do zachodnich a płace programistów na pewno tych zachodnich nie przebiją a ostatnio to mam wrażenie że stoją w miejscu. O ile 15k w 2013 roku to było coś to przy obecnych cenach ledwo starcza normalne wygodne życie a niedługo będzie jeszcze gorzej.
Przeciętnie wynagrodzenie w 2013 to było 3650 zł, teraz to jest 6.5k to wzrost o prawie 80%. Więc programista15k+80% to powinno być teraz 27k a wiem z doświadczenia kolegów z branży i znajomych że pułap 20k naprawdę ciężko przekroczyć i udaje się to nielicznym.

Ja na razie jestem juniorem w .NET+JS i zarabiam te #!$%@? 5k we Wrocławiu za które ledwo co mi się udaje utrzymać(nie dostałem mieszkanka od tatusia i muszę bulić 3k za wynajem) i już żałuję że nie wybrałem innego zawodu. Widzę na rekrutacjach jak firmy przebierają w kandydatach i jakie mają wymagania co do nas. Bez znajomości 10 frameworków wydanych w ciągu ostatnich 3 lat i dokształcania się po godzinach nie ma co szukać w tej branży. Już nie mówiąc o 5 latach ciężkiej pracy na studiach. Ehh a mogłem zostać jakimś dermatologiem i kosić po 250zł za 15 minutową wizytę albo barberem i zarabiać tyle samo co programista za obcinanie włosów. Tak - #zalesie

#programowanie #pracait #zarobki #wroclaw #pracbaza #przegryw
  • 30
@Viado: Przecież jako dermatolog zacząłbyś zarabiać gdzieś w okolicy 30 roku życia (6 lat studiów, rok stażu i potem 3-4 lata specjalizacji). Wcześniej musiałbyś żyć za okolice minimalnej XD A co do tych wymagań to nie przesadzaj. Jak już masz 2 lata klepania CRUDów to nie ma żadnych problemów z pracą i nikt nie wymaga żadnego siedzenia po godzinach (oczywiście na rekrutacji trzeba lać wodę ile to ty hobbystycznie projektów np
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Viado: eh odpisuję na baita xD 20k to na dzień dzisiejszy bardzo przeciętne wynagrodzenie senior deva, twoi koledzy z branży dają się dymać albo są na niższym lvlu. Co do przebierania w kandydatach - większość kandydatów nie nadaje się na poziom/stanowisko na jakie aplikują, ale nie jest to problem znajomości 10 frameworków tylko braku zrozumienia podstaw na jakich te frameworki zostały zbudowane. Już od dawna mam w dupie takie straszenie, bo
@Szakalak: coraz więcej ludzi w tym kierunku studiuje, specjalistów na rynku pojawia sie więcej, póki co na rynku wciąż jest niedobór, ale wiecznie to trwać nie będzie.
@Szakalak: https://justjoin.it/?q=junior@keyword na staże największa liczba ofert jest w okresie marzec-kwiecień, żeby się dostać na taki płatny staż praktycznie nic nie musisz umieć, wystarczy że masz status studenta. Są firmy które biorą studentów garściami jak comarch, tam nie ma nawet rozmowy rekrutacyjnej na niektóre pozycje, praktycznie każdy student który ma chęć pracować gdzieś się dostanie.
@Viado: piszesz z perspektywy goscia zarabiajacego 5k w IT, czyli jestes bardzo entry level z niewielka znajomoscia branzy oraz iloscia kontaktow. Skad wiec mozesz wiedziec jak ze stawkami u starych wyjadaczy(ja np jestem w IT od 2004r). Nie bede Ci tu pisal konkretnych sum ale oprocz podstawowego wynagrodzenia oferuja:
-programy akcyjne gdzie co roku zaleznie od korpo grade dostajesz okreslona ilosc akcji( na wyzszy grejdach to calkiem sporo kasy wyrazana w
pułap 20k naprawdę ciężko przekroczyć


Pułap 20k łatwo przekroczyć. Taka dyskusja bez argumentów. Możemy się poprzerzucać screenami z job boardów, ale wtedy wyjdzie na moje. Pytanie, co oznacza dla Ciebie łatwo. Porównując co musi umieć programista, i ile lat pracować żeby zobaczyć na umowie mityczne 20k, a ile lekarz, to powiedziałabym że w IT mamy łatwo.

uniorem w .NET+JS i zarabiam te #!$%@? 5k

Ale to mało jest jak na .NET, nawet