Wpis z mikrobloga

Hej,
Mam UPC, siedze z laptopem co robi za stacjonarnego w miejscu gdzie sygnal musi przejsc przez pare scian i nie mam opcji dociagniecia kabla. Czasem trace 2-3 kreski zasiegu, tak normalnie 1 nie ma, no i dosc w ciemno kupilem takie cos https://www.ceneo.pl/50737272
I wyjasnijcie mi prosze pare spraw...

Pierwsze - jak sie do tego podlaczam mam komunikat ze ta siec uzywa starszego standardu zabezpieczen co nie daje dostatecznej ochrony. Kupilem jakis szmelc czy sie nie przejmowac?
Drugie - w sumie nie wiem czemu, ale zakladalem ze to urzadzenie bedzie dzialalo jak jakies drugie zrodlo tej samej sieci, a to tworzy swoja wlasna o innej nazwie. Tak to zawsze dziala? Jesli nie, jaki model dziala jako drugie zrodlo?
Trzecie - podlaczylem tez wzmacniacz nie do konca zgodnie z instrukcja bo tuz przy laptopie i gigantyczny szok, niby caly czas max kresek a dziala wolniej niz z dalszego routera. Teraz jak badam na speedtescie predkosc po wifi z routera jest kolo (podaje tylko download) 40-65 Mb/s, na duzo mocniejszym sygnale z tego cuda kolo 15-25 Mb/s. Ma to wyjscie enthenet, podlaczylem z ciekawosci laptopa po kablu do tego i mega szok - 90-95 Mb/s. Wyglada to jakby problem byl na linii urzadzanie - laptop, ale co tu moze byc nie tak?

Kupilem to w X-komie wiec moge spokojnie oddac i wziac cos innego jak to jakis szmelc [szczegolnie zastanawiaja mnie te zabezpiecznia]. Moze mi ktos wyjasnic co tu sie dzieje i co to za jaja z predkosciami?
Moze konfiguracje #!$%@??

#komputery
#siecikomputerowe
#wifi
  • 22
@MilionoweMultikonto: no nie ma, musialbym ciagnac pod sufitem i przewiercac przez 2 drzwi by nie kolidowalo z zamykaniem, a takie rozwiazanie zbyt bolesnie rani poczucia estetyki pozostalych domownikow

@L3gion: pojecia nie mam co to mesh ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ja po prostu chce wzmocnic siec wifi w tym jednym konkretnym pokoju, najlepiej cos wpiac w gniazdko i zapomniec, aby bylo bezobslugowo, byla to ta sama siec
Widze takie cos z najtanszych https://www.x-kom.pl/p/561416-system-mesh-wi-fi-tp-link-deco-e4-mesh-wifi-1200mb-s-a-b-g-n-ac.html - czy jak wezme jedno takie i postawie to bedzie ok?


@DryfWiatrowZachodnich: No nie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mesh wymaga minimum 2 urządzeń które będą się komunikować.

A wyjasni mi ktos jak to jest mozliwe ze po polaczeniu po kablu nagle sie okazuje ze ten rupiec jakiego kupilem daje rade duuuzo szybciej transportowac sygnal niz bez kabla? ( ͡° ͜
Trzecie - podlaczylem tez wzmacniacz nie do konca zgodnie z instrukcja bo tuz przy laptopie


@DryfWiatrowZachodnich: czyli podłączyłeś go tam, gdzie pierwotny sygnał ledwie dociera i liczyłeś na to, że on jednak się magicznie pojawi w dobrej jakości, by ekstender mógł go powielić?
Te urządzenia są całkowicie mylnie zwane "wzmacniaczami wifi", ale one nic nie wzmacniają. One tworzą nową sieć, retransmitując sygnał starej, a żeby to robiły choć znośnie, same musza
No nie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mesh wymaga minimum 2 urządzeń które będą się komunikować.


@L3gion: mhm to mozesz mi wyjasnic lopatologicznie jak to dziala? Bo myslalem ze jak kupie 1 taka stacje to sie jakos ona dogada z routerem jakiego mam.

Z tego co pamiętam repeater ucina prędkość w pół aby robić to co robi + wprowadza dodatkowe zakłócenia.


@L3gion: to jaki jest sens tego
mhm to mozesz mi wyjasnic lopatologicznie jak to dziala? Bo myslalem ze jak kupie 1 taka stacje to sie jakos ona dogada z routerem jakiego mam.


@DryfWiatrowZachodnich: Tak łopatologicznie to pic rel. Jedna ze stacji musi być połączona z modemem aby działać.

to jaki jest sens tego uzywac?


Sensu brak ale jako że produkt jest tani, śmiesznie tani w produkcji a do tego brzmi mądrze i marketingowo "łopatologicznie" to się sprzedaje
L3gion - > mhm to mozesz mi wyjasnic lopatologicznie jak to dziala? Bo myslalem ze ja...

źródło: comment_1659474291XyVS4Qb4rVSX6OGOrnojhG.jpg

Pobierz
Bo myslalem ze jak kupie 1 taka stacje to sie jakos ona dogada z routerem jakiego mam.


@DryfWiatrowZachodnich: żeby to działało jako mesh, muszą być dwa urządzenia jednego producenta.

to jaki jest sens tego uzywac?


@DryfWiatrowZachodnich: niewielki. Niestety ludzka niewiedza połączona z marketingiem robią swoje, gros ludzi widzi w tym "wzmacniacze wifi" i cudowne remedium.

Zreszta to ma lampke czy sygnal pierwotnej sieci jest wystarczajaco silny, no i swieci sie
@L3gion: a, ok ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dobra, czyli po prostu router jaki mam nie moze byc sam w sobie czescia siedzi MESH, tylko musi przekazac sygnal do jednej z dedykowanych stacji a ona pusci dalej w swiat

I jeszcze tak zapytam z ciekawosci - jak jest z bezpieczenstwem siedzi od tego czego mam? Serio jest zauwazalnie gorzej jak komputer mi alarmuje?

@Jarek_P: czym ten zestaw
@DryfWiatrowZachodnich: Kup zewnętrzny punkt dostępowy który może działać w trybie WISP (zwane też AP Client Router) one są mocniejsze niż te gówna domowe. Skonfiguruj jako źródło internetu swoje główne wifi i tyle. Będziesz miał dobry bezprzewodowy link który spokojnie poradzi sobie z kilkoma ścianami, chyba że to jakieś żelbet...
@DryfWiatrowZachodnich: to są dwie różne technologie. MESH to dwa źródła wifi, które wzajemnie ze sobą współpracują, tworząc między sobą most i przerzucając zarówno dane, jak i podłączonych klientów (jeśli klient jest ruchomy i łazi po domu). Istotne jest to, że ów wspomniany most też jest radiowy, więc oba urządzenia MESH muszą mieć między sobą dobrą łączność, inaczej to będzie też do dupy.

Power Line zaś to przesył "internetu" przez sieć 230V
Power Line zaś to przesył "internetu" przez sieć 230V istniejącą w budynku. Mieszkanie w 30letnim bloku oznacza niemal na pewno jednofazowe zasilanie i pewnie jeden bezpiecznik na wszystkie gniazdka w pokojach - idealne warunki dla PowerLine i spokojnie możesz w to iść, powinno być dobrze.


@Jarek_P: oj chyba nie, teraz nie moge potestowac ale z tego co pamietam gniazdka maja osobne bezpieczniki. Nie wiem jak z oswietleniem gornym, tu chyba wszystko
@Jarek_P: @L3gion: dobra panowie, ostatnie pytanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Sprawdzilem speedtestem z komputera po kablu ile moge wyciagnac i ku swemu zdumieniu jakies 240 Mb/s, co oznacza ze mam sporo szybszy internet niz myslalem.
Chcialem kupic to https://www.x-kom.pl/p/511991-system-mesh-wi-fi-tp-link-deco-e4-mesh-wifi-1200mb-s-a-b-g-n-ac-2xap.html#Specyfikacja ale doczytalem ze po kablu przepuszcze max 100 Mb/s, co dosc mocno utnie to ile da sie wyciagnac, wiec chyba zdecyduje sie na to https://www.x-kom.pl/p/480421-system-mesh-wi-fi-tp-link-deco-m4-mesh-wifi-1200mb-s-a-b-g-n-ac-2xap.html
Mozecie w