Wpis z mikrobloga

@LifeReboot:

Terapeuta to jest ktoś kto ogarnia strategie radzenia sobei z psychicznymi (psychologicznymi) problemami.


No właśnie nie radzi sobie, było tutaj niedawno na wykopie znalezisko o badaniu, gdzie stwierdzono, że terapie nie są dostosowane do problemów przegrywów.

Idzie do kogoś kto pomógł przepracować traumę czy uzależnienie kilkuset ludziom, wie jakie są typowe zachowania, zna je na pamięć, zna mechanizmy obronne, samooszukiwania się itd itp.


No tak, wie jakie są TYPOWE zachowania,
@Reezu: Psycholog jest od przeprowadzenia wstępnej diagnozy, nie od pogadania. Potem rozeznanie stawia lekarz. Psychoterapeuta jest od gadania, kiedy przychodzi się z najlepiej konkretną diagnozą i wskazaniami. Czytanie samemu książek nic nie zmienia, bo chodzi o zobrazowanie korekcyjnego zachowania, a nie o to, by dowiedzieć się o problemie, o którym już się wie.
Terapeuta jedynie potrafi pomóc książkowym przykładom co sam wymieniłeś, trochę inny przypadek i już zupełnie sobie nie radzi.


@Kamilo67: aha znowu ten argument. Special snowflake idź w takim razie do instytutu psychologii niech cie zbadają skoro jesteś tak ORYGINALNYM przypadkiem, że nikt nigdy się z nim nei spotkał i nie wiedzą co zrobić. Opubilikują to w JOurnal of Medicine i podzielicie się milionami dolarów. Taka trauma co nikt inny nie miał,
@LifeReboot: Kurna, to mi powiedz jaka jest niby terapia na nauczenie się social skillów i dynamiczności, bo nie widziałem takiej, a terapeuci sami mi mówili, że nie mogą mi z tym pomóc xD. Czytaj ze zrozumieniem, napisałem, że było na ten temat badanie, że terapie nie są dostosowane pod każdy problem.
I się nie mylisz, psycholog to jest faktycznie od pogadania i ewentualnie zrobienia jakichś testów,


@Kamilo67: Testów to wiem, bo mi robili testy z których coś wynikało, ale ostatecznie diagnozę postawił psychiatra, leki przepisał psychiatra, a terapię mam u psychoterapeuty. Do psychologów nie chodzę, nie trafiałem dobrze, a pieniędzy nigdy za dużo.
on jako tako psychoterapii nie prowadzi.


@Kamilo67: No bo nie ukończył 4 letniej szkoły psychoterapii ( ͡° ͜ʖ ͡°) Rozmawiałem z moim psychoterapeutą na temat różnic między nim a psychologiem i ładnie mi to wytłumaczyłem.