Wpis z mikrobloga

@tbkAA
@KupaNaStole
@outkay
Nie wiem jak po polsku, po angielsku nazywa się go Water hammer, jest to dźwięk powstający z drgania rur z wodą pod wpływem nagłego zamknięcia zaworu (zakręcenia wody), woda się nie ściska i oddaje energię rurom, które drgając wydają dźwięki. W nowych blokach, lub w starych po wymianie pionów wodnych na rury z PCV owego dźwięku już nie uświadczycie.
https://m.youtube.com/watch?v=ZEgRmhQR6HQ&feature=emb_logo
@szuineg: quality odpowiedź choć u mnie nie jest to dźwięk taki jak na filmiku, a bardziej, jakby sąsiad z góry toczył kulę do kręgli przez przedpokój


@outkay dźwięk jest zależny od długości instalacji, ułożenia rur, itp.
Dźwieki powstają też przy zapowietrzeniu instalacji, wtedy może wędrować ono w rurach i w połączeniu z gwałtownym zamknięciem zaworu dawać dodatkowe efekty.
Ogólnie mechanika płynów to dość skomplikowana dziedzina, w rurociągach pojawia się kawitacja, która
kiedyś jakiś wykopek pisał, że te dźwięki spadających kul są spowodowane rozprężaniem się stalowego zbrojenia w stropach mieszkań pod wpływem malejącej temperatury wieczorem. Cos w tym musi być bo jak przeprowadziłem się z mieszkania do starej kamienicy to kule analne przestały z dupy wypadać somsiadom z góry.


@leeaxe: zdradził tajna wiedzę
są spowodowane rozprężaniem się stalowego zbrojenia w stropach mieszkań pod wpływem malejącej temperatury wieczorem.


@leeaxe: to jest bezedura do kwadratu, pisałem o tym w tamtej dyskusji, napiszę jeszcze raz tutaj. Zbrojenie w żelbecie nie pracuje niezależnie od betonu i w żaden sposób się w nim mechanicznie nie przemieszcza.