Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mam jednoosobową działalność gospodarczą na ryczałcie, dlatego chcę założyć konto #ike (podobno jest bardziej opłacalne niż #ikze). W ramach istniejącego limitu wpłat (czyli około 18,000 złotych rocznie) chcę kupować #obligacje, przynajmniej przez najbliższy rok/najbliższe lata. Aktualnie mam konto w #ing i rachunek rejestrowy do obligacji założony przez #pko #pkobp.

1. Czy to dobry pomysł? Dlaczego tak/nie?
2. W którym banku najlepiej założyć konto IKE?
3. Czy konto IKE/IKZE może założyć osoba pobierająca już emeryturę?
4. Czy konto IKE/IKZE może założyć osoba, która osiągnęła wiek emerytalny, ale jeszcze nie pobiera emerytury z jakiegoś względu (np. opieka nad członkiem rodziny)?

#pytanie #dzialalnoscgospodarcza #ryczalt #bank #banki #bankowosc #emerytura

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62c9ee4cae99221d03753113
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Mam jednoosobową działalność gospod...

źródło: comment_1657403073VrRcjk0HrxMn9V3dpiafX9.jpg

Pobierz
  • 6
NagaKrowa: @bin-bash: Dlaczego średnio się opłacają? Chodzi o to, że w długiej skali czasowej ETFy generują większe zyski niż obligacje, i tym samym IKE pozwala zaoszczędzić więcej podatku od większego zysku?


@AnonimoweMirkoWyznania: tak, dokladnie - obligacje to sredni biznes na ike/ikze
@AnonimoweMirkoWyznania: załóż konto maklerskie w bossa albo mbanku. Obligacje możesz kupować na rynku wtórnym. Jak zmienisz zdanie, możesz zmienić strategię.

Obligacje rządu polskiego na długi termin to kupowanie obietnicy, że dodrukują plnów. Według mnie to jest gwarancja utraty mocy nabywczej. równie dobrze możesz płacić dobrowolną wyższą składkę na zus, bo jest lepiej rewaloryzowana, ale rób, jak uważasz.