Wpis z mikrobloga

Zaczynam nitkę: co zrobić, żeby usprawnić polską edukację.
Ja zacznę: Wypieprzyć religię z zajęć lekcyjnych

  • 72
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@sawantir:
Teraz mam trochę więcej czasu, więc mogę napisać dokładniej.
Zakładam, że dykusja dotyczy jedynie nauki podstawówka-zawodówka/technikum/liceum
1. Brak religii w szkołach, ewentualnie religia prowadzona przez katechetów opłacanych przez Kościół bądź bezpośrednio rodziców, nieobowiązkowa, nauczana w salach odpłatnie wynajmowanych. Pieniądze za wynajem sali mogłyby zasilać budżet placówki, zawsze to dodatkowe parę groszy.
2. Edukacja prozdrowotna, pierwsza pomoc, umiejętność weryfikowania informacji wałkowana od zerówki po maturę/egzamin zawodowy. To jest coś, co przysłużyłoby się całemu społeczeństwu. Gdyby takie zajęcia były dobrze prowadzone, na pewno wpłynęłyby na zachowania prozdrowotne i na śmiertelność, zarówno ogólną, jak i w wypadkach drogowych. Dodatkowo ludzie dowiedzieliby się z czym należy iść do lekarza, a drobniejsze dolegliwości umieliby leczyć samodzielnie bez uciekania się do wróżek czy przesądów.
3. Język polski. Rozszerzenie kanonu prac pisemnych o istotne w dorosłym życiu: umowa/rozwiązanie umowy, życiorys. Duży nacisk na czytanie ze zrozumieniem. Szczególnie na szczeblu liceum, nacisk na prezentacje: to jest coś, co będzie robiło wielu wykształconych ludzi: nauczyciele, ale także pracownicy korpo, prawnicy, lekarze i
  • Odpowiedz
Jeszcze wróciłem na chwilę do tego postu.
15. Umiejętności praktyczne. Przedmiot, który nauczyłby podstawowych napraw w domu, jak trzymać klucz francuski, co ile należy wymieniać powietrze premium w oponach w aucie itp.
16. TED Talk. Możliwość wypowiadania się i robienia prezentacji dla dzieci i młodzieży przez ludzi zainteresowanych robieniem ich (i przez samą młodzież), po weryfikacji materiału przez szkołę - bez reklam, bez szurii, bez agitowania politycznego, światopoglądowego, religijnego. Ale obawiam się,
  • Odpowiedz
  • 0
@sawantir: XD nie popłacz się dziecko, nie ma przymusu chodzić na lekcje religii. Powiedz mamie niech cie wypisze z lekcji i tyle. Chyba że się boisz XD


@PomaranczaTesto: Powiedziałem mamie. 10 lat temu jak chodziłem do ogólniaka. I nie byłoby problem, ale jakimś sposobem zawsze religia była w środku zajęć, a etyka jeśli już była to albo całkiem rano, albo po okienku
  • Odpowiedz
- skasować ocenę w wuefu - powinien być zaliczony i niezaliczony, ewentualnie ocena jeśli uczeń chce, nie każdy ma predyspozycje do sportu, a ocenianie prowadzi do kombinowania ze zwolnieniami,
- to samo z plastyką, muzyką - nie każdy umie rysować czy śpiewać,

- wuef poza szkołą oraz więcej sportów, nie wszyscy chcą/potrafią grać w nożną, kosza, siatkę, nie każdy lubi sporty drużynowe

- historia: nie dublować starożytności, średniowiecza, wtedy będzie czas na historię współczesną bez potworków typu HiT Czarnka,
  • Odpowiedz
  • 1
@PomaranczaTesto: Chętnie bym z tobą podyskutował i podał konkretne argumenty, ale coś czuję, że nie ma to większego sensu. Ja się naprodukuję, podam Ci jasne argumenty i albo odbije się od ściany Twoim dziecięcym kontrargumentem w stylu "nie zesraj sie " lub absurdalne twierdzenie, że "przecież religia nikomu nie przeszkadza " .
Miłego dzionka i szczęść boże, czy co wy tam sobie na tej plebani mówicie
(
  • Odpowiedz
@sawantir: tylko montessori i zdjęcie obowiązku edukacji (ostrożnie!), nauka dla chętnych dalej bezpłatna, obniżenie wieku do pracy i puścić takich nastolatków do pełnej pracy - wtedy niektórzy się zastanowią, że dziecko to jednak jest jakaś odpowiedzialność, a nie tylko puścić do szkoły, latem na kolonie i państwo ma dać
  • Odpowiedz
@sawantir: co prawda ja tez uwazam ze nasz system edukacji powinien byc zaorany i zbudowany od nowa, ale to nie jest temat na post na mirko z kibelka.
Wracajac do usprawnien aktualnego systemu:
- #!$%@? podrecznikow i zastapienie ich ksiazkami, skryptami i innymi materialami dostepnymi online
- stypendia miesieczne, nawet takie symboliczne dla uczniow za wyniki
- powrot religii ze szkoly na salki katechetyczne
  • Odpowiedz