Wpis z mikrobloga

Czy Zachód jest zdolny dostarczyć arsenał demokracji? Powrót wojny przemysłowej.

https://www.wykop.pl/link/6723075/czy-zachod-jest-zdolny-dostarczyc-arsenal-demokracji-powrot-wojny-przemyslowej/

Wojna na Ukrainie pokazuje, że era wojny przemysłowej nie przeminęła. Masowe zużycie sprzętu, pojazdów i amunicji wymaga rozbudowanej bazy przemysłowej do uzupełniania zapasów - ilość to wciąż jakość. Tempo zużycia amunicji na Ukrainie może być utrzymane tylko przez bazę przemysłową na dużą skalę.

W niedawnej grze wojennej z udziałem sił amerykańskich, brytyjskich i francuskich, siły brytyjskie wyczerpały krajowe zapasy krytycznej amunicji po ośmiu dniach.

Wydatki na rakiety typu cruise i rakiety balistyczne teatru działań są równie ogromne. Rosjanie wystrzelili od 1100 do 2100 rakiet. USA kupują obecnie rocznie 110 pocisków PRISM, 500 JASSM i 60 Tomahawków, co oznacza, że w ciągu trzech miesięcy walk Rosja przepaliła czterokrotność rocznej produkcji rakietowej USA.


#wojsko #ukraina #wojna #rosja #nato #callver
  • 10
@KondProsty: Wolski mówił, że Rosja musiała zostawić sobie 50% nowoczesnych pocisków na ewentualną wojnę z NATO czy naparzankę w Azji.

Dlatego od jakiegoś czasu używają starszych i gorszych pocisków.
@callver34:
Bierz mirku takie artykuly z lekka podejrzliwoscia. Pamietaj ze na zachodzie tego typu ''analizy'' sa po prostu czesto sponsorowane przez koncerny zbrojeniowe. Nie jest to duzy wydatek a ten wlasnie nieduzy wydatek moze zaowocowac bardzo duzymi zamowieniami i zyskami.

Rosja jest krajem kapitalistycznym ktory bron, sprzet i amunicje kupuje za pieniadze. Fabrykj do produkcji tego calego szpeju tez sa stawiane jak najbardziej za pieniadze. I teraz sobie pomysl o kraju
@Makak87: Również patrzę sceptycznie na tezy o możliwościach rosyjskiej zbrojeniówki, ale doszedłem do wniosku, że jeśli w dyskusji są głosy pesymistyczne, w przeciwieństwie do straszenia wielką i niepokonaną Rosją oraz wysrywach Buzzwordziaka, niech przynajmniej będą oparte o jakieś rzeczywiste dane.
@callver34:
Mamy rzeczywiste (?) Dane nt mozliwosci zachodu oraz.... zgadywanie co do mozliwosci rosji. Przelicz sobie hajs, popatrz na zaawansowanie technologiczne i sobie dobrze temat przemysl. Szalu nigdy nie bylo , nie ma i nie bedzie. Sankcji do tego nie trzeba.
@Makak87: Wrzuciłem artykuł, bo już od kwietnia widziałem wypowiedzi wpływowych Amerykanów i Brytyjczyków podkreślających konieczność wzmocnienia bazy produkcyjnej z powodu szybkiego opróżniania zachodnich magazynów.

W USA mówi się już półoficjalnie, że może zabraknąć Javelinów i Stingerów dla Tajwańczyków w przypadku inwazji Chin. Podobno Lend-lease ostatnio przyhamował właśnie dlatego.
@callver34:
Wplywowi Amerykanie oraz Brytyjczycy sa wplywowi poniewaz ktos (konecerny zbrojeniowe miedzy innymi) widzi interes w tym zeby ci ludzie wplywy mieli. Zobacz sobie na swiatowy rynek broni, popatrz jakie to sa przeplywy kapitalowe oraz jaki udzial w tych przeplywach maja panstwa szeroko pojetego zachodu.

Jak sie zacznie napinka na Tajwanie to do gry wchodza na pelnej kurtyzanie dwie kolejne potegi zbrojeniowo-gospodarcze. Korea Pld oraz Japonia. A w jakies poloficjalne plotki