Wpis z mikrobloga

Przeglądając oferty nieruchomości zauważyłem ciekawą rzecz:
- 30-35m2 powierzchni - ceny: 400k - 450k PLN
- 50-60m2 powierzchni - ceny: 480k - 500k PLN

Zawsze tak było? Przecież aktualnie kupowanie mniejszych mieszkań kompletnie się nie opłaca skoro dopłacając śmieszne ~40k PLN można mieć ~20m2 powierzchni więcej.

Coś jest mocno nie tak z tym rynkiem (czasem nawet uda się znaleźć tańsze 55m2 niżeli 30m2 xD - w sensie deweloper za 55m2 chce mniej niż za 30m2 xD)

#nieruchomosci #kredythipoteczny #mieszkanie #patodeweloperka
  • 30
@Galvay: to prawda, ale to już mój koszt - deweloper na tym nie zarobi. Także strasznie to jest według mnie dziwne, że aktualnie 50-60m2 jest o 6-7% droższe niżeli 30-35m2.

Ceny strasznie się do siebie przytuliły. No cóż, trzeba obserwować rynek, może do końca roku się to unormuje, bo aktualna sytuacja raczej nie jest normalna.
@random123xdxd: dziękuję. Jeżeli chodzi o wynajem to jestem przekonany, że tak nie było - ceny były dużo bardziej zróżnicowane (przynajmniej kiedy ja sam wynajmowałem).

Także raczej teraz rynek jest w dziwnym stanie, gdzie rozkład normalny przestał działać - ceny się do siebie bardzo zbliżyły niezależnie od powierzchni. Taki stan rzeczy nie może się długo utrzymywać - albo większe metraże idą do góry, albo mniejsze na dół (w sensie ich ceny).
Przecież aktualnie kupowanie mniejszych mieszkań kompletnie się nie opłaca skoro dopłacając śmieszne ~40k PLN można mieć ~20m2 powierzchni więcej.


@haha123: Tylko najpierw trzeba mieć te 40k wiecej. W momencie jak zakręcił się kurek z kredytami okazuje się, że już nie można tak beztrosko szafować sobie cenami nieruchomości.
@KakaowyTaboret: Liczę same odsetki od kredytu 600k. Kapitał można potraktować jako "inwestycje". Przy ratach malejących cała rata to pewnie coś kolo 6500zl/msc.

Do tego warto pamiętać o utraconych zyskach z wkładu własnego. Dzisiaj 150k dało by mi netto ponad 600zl co miesiąc.
dopłacając śmieszne ~40k PLN można mieć ~20m2 powierzchni więcej


@haha123: ale niektórzy tych dodatkowych 40k PLN nie zdobędą nigdy. Na ten kurnik 30m2 było ich stać wtedy, gdy wyprzedali wszystko co mieli, zapożyczyli się u rodziny, wzięli trzeci etat tylko po to, aby uzbierać na wkład własny i zdobyć jakąkolwiek zdolność kredytową.

Te 40k PLN jest już ponad ich szklanym sufitem i stanowi nieprzekraczalną barierę do mieszkania o mniej upodlającym komforcie
@haha123: 30-35 to sypialnia + salon z aneksem, najpopularniejsze pod wynajem, natomiast 50-60 to są 3 pokojowe a takie nie ma dobrej projekcji pod wynajem

mi tego nie tłumacz, ja to wiem, ale taki jest rynek że siadają na otodom, dwa pokoje klikają w filtrach i szukają wynajmu bo przecież to musi być tańsze niż trójpokojowe

a czynsz na większe mieszkanie jest też większy więc w tych rozkminach landlordzkich to też