Wpis z mikrobloga

@xortis Obecnie nie ma wakacji bezodsetkowych tylko zwykłe, z naliczaniem odsetek więc obecnie nie opłaca się ich wziąć. Ale jak będą bezodsetkowe, to na chwilę załóżmy że będzie to 8 miesięcy ciągiem, co nic nie zmienia. Załóżmy też chwilowo w uproszczeniu, że Twoja każda rata to 1000 zł kapitał i 2000 zł odsetki. Jak nie weźmiesz wakacji to przez 8 miesięcy spłacisz 8k zł kapitału. Ale jak weźmiesz to w czasie wakacji
@Nortom Bo w zwykłych wakacjach nie zawiesza się wykonania umowy a tylko spłatę kapitału i ewentualnie odsetek, ale odsetki nadal są naliczane, dopiero po okresie zawieszenia są spłacane albo od razu bez odsetek albo rozłożone na raty czyli z odsetkami od odsetek. Jeżeli nie zawiesza się wykonania umowy to można nadpłacać, ale wg mnie jak się zawiesza to w tym czasie nie można nadpłacać. Jak będzie to oczywiście nie wiadomo ale moim
@vertical: zastanawiam sie nad nadpłaceniem kredytu studenckiego. Mam obecnie 34k kapitału do spłaty, a raty wynoszą obecnie 400zł kapitału + 90zł odsetek, mój kredyt jest z malejącymi ratami, czyli na początku mam najwyższe odsetki. Czy nadpłacając np. 10-15 tys, spłacam tylko kapitał? I wtedy kolejne raty jakie będę spłacał to będzie jakoś 400zł kapitał + 50zł odsetki?
Podczas wakacji zapewne nie można nadpłacać ale to nic nie zmienia bo wystarczy od razu po wakacjach wpłacić.


@vertical: można też nie nadpłacać - jeśli ma niską marżę i inflacja nadal się utrzyma na takim poziomie, to dzięki niej i tak będzie na plus odkładając w czasie tę spłatę
@Ranger To zależy od tego co się z tą odkładaną kasą będzie działo, jeżeli będzie tylko leżeć to również zje ją inflacja, ale jak kupimy za to np. płyty OSB które sprzedamy za rok drożej o inflację to tak, opłaca się :)

@vectus Przy kredytach hipotecznych to tak działa, zmniejszasz tylko kapitał do spłaty i od niższego naliczane są odsetki. Przy gotówkowych dokładnie nie wiem ale może być tak samo, ewentualnie być
@powodzenia Co wg Ciebie oznacza sformułowanie "zawiesza sie wykonanie umowy kredytowej"? Bo wg mnie to oznacza nie tylko zawieszenie naliczania odsetek i spłacania kapitału w ratach, ale również zawieszenie częściowych i całkowitych spłat na ten okres. Czy wg Ciebie to tylko raty? Oczywiście warto dodać, że pole do interpretacji jest, jak to zwykle bywa u tych czempionow, ustawa pisana na kolanie będzie bublem bo nie do końca wiadomo kto się łapie, mówię
@powodzenia Oczywiście nic i to nic nie zmienia co napisałem na końcu pierwszej odpowiedzi :) Odniosłem się do tego że nie wierzysz ze będą mogli zabronić nadpłacać w okresie zawieszenia, ja uważam że będą mogli, co i tak wiadomo że nie ma znaczenia.