Wpis z mikrobloga

Pytanie o etykę w pracy. Czy dozwolona jest praktyka gdzie osoba która nie złożyła oświadczenia o opiekę nad dzieckiem nie ma dzięki temu nocek w grafiku albo ma bardziej dopasowany grafik pod siebie(mniej nocek) brak 12stek w nocy ? taka osoba chodzi na nocki wtedy gdy jej pasuje,ale papieru na opieke nad dzieckiem nie zlozyla pracodawcy. #prawopracy #prawo #kadry #pracait #pracazdalna
  • 17
@fifiak: a czemu nie mialoby to byc dozwolone? w sensie uwazassz ze to nielegalne? ;)
jak pracodawca sie zgodzi na to zeby osoba mogla pracowac tylko co druga godzine a dostawalaby kase taka sama jak ty to tez by bylo legalne ;) wszsytko definiuje umowa miedzy danym pracownikiem a pracodawca ;) wolny kraj
@fifiak: Ale opieka to coz zupelnie innego niz dziecko do lat 4.

Majac dziecko do lat 4 pracodawca nie moze Cie zmusic do delegacji, nocek czy "12". Zmusic nie moze ale jak wyrazisz chec to mozesz isc.

Opieka na dziecko to 2 dni wolnego (16h) platnego. I dziecko moze byc nawet starsze niz 4 lata.

Zeby uzyskac opieke czasem musis zlozyc (nielegalne zreszta) oswiadczenie ze wspolmalzonek nie bedzie korzystal (bo nalezy
Wlasnie nie kazdy zlozyl takie oswiadczenie i maja przez to mniej nocek bo maja wymowke


@fifiak: Miras ale oswiadczenie o opiece nijak sie ma do "mniej nocek" :)

Pomijajac fakt ze takie oswiadczenie jest nielegalnie wymagane to chodzi tu o cos innego.

Chodzi o to ze "oswiadczasz" ze wspolmalzonek nie wykorzysla/wykorzystal 2 dni opieki wiec naleza sie one tobie.

To o czym piszesz to dotyczy dziecka do lat 4. Nie wiem
@gorzki99: Sa takie osoby ktore nie zlozyly takiego oswiadczenia.Dziecko bez slubu i nie pracuja na nocki albo chodza na nocki jak wyraza na to zgode.To mnie wlasnie irytuje.
Sa takie osoby ktore nie zlozyly takiego oswiadczenia.Dziecko bez slubu i nie pracuja na nocki albo chodza na nocki jak wyraza na to zgode.To mnie wlasnie irytuje.


@fifiak: Jak Cie to boli to jeszcze musisz rozwazyc jena kwestie.

Jesli pracodawca nie wie ze maja dziecko do lat 4 a oni maja "latwieszy grafik" to z czego to moze wynikac? No wlasnie. Pokombinuj z czego. Bo niekoniecznie z tego ze maja dzieciaka.
@gorzki99: Ja jestem czlowiekiem zasad. Sam przez takich mam gorszy grafik bo wiecej mam nocek i weekendow a oni nie.Rozumiem,że maja dzieci do 4 lat,ale niech w takiej sytuacji niech informują pracodawce i albo biorą nocki w grafiku albo wcale(nie tak jak im pasuje czyli raz na pol roku nocka)
Rozumiem,że maja dzieci do 4 lat,ale niech w takiej sytuacji niech informują pracodawce i albo biorą nocki w grafiku albo wcale(nie tak jak im pasuje czyli raz na pol roku nocka)


@fifiak: Za to nie rozumiesz tego co caly czas chce Ci przekazac.

Postaram sie najprosciej jak potrafie:

Albo informujesz pracodawce ze masz dzieciaka do lat 4 I NIE ZGADZASZ SIE NA NOCKI itp. Wtedy nie robisz ich wcale.

Albo informujesz
@gorzki99: Dokladnie mam na mysli oswiadczenie o brak zgody na prace w nocy.Takie osoby nie składają oswiadczen a przychodza na nocki tylko jak im pasuje.Wlasnie to chce ustalic czy to jest legalne wzgledem reszty osob ktore maja przez to, wiecej nocek i innych zmian. Kierownik o tym wie tylko nie jestem pewien czy ktoś z kadr o tym wie a mi osobiście to się niepodoba.
Dokladnie mam na mysli oswiadczenie o brak zgody na prace w nocy.Takie osoby nie składają oswiadczen a przychodza na nocki tylko jak im pasuje.Wlasnie to chce ustalic czy to jest legalne wzgledem reszty osob ktore maja przez to, wiecej nocek i innych zmian.


@fifiak: Serio prosciej Ci tego nie potrafie wyjasnic jak komentarz wyzej. Przeczytaj jeszcze raz przyklad mojego kumpla.

Czy to jest "etyczne"? Nie wiem. Mam to gdzies. Czy zgodne
@gorzki99: Ok kumam.To teraz pytanie kto ma o tym wiedziec.Pracodawca czyli firma (korpo) czy tylko kierownik,menadzer ktory pewnie dalej tego nie zglosil. Pytam się tylko dlatego bo kiero raz wyslal maila jak to wyglada, wiec zdziwilo mnie to tlumaczenie a nie musial nic pisać o braku oswiadczenia na nocki bo co za problem zlozyc papier? Myslalem,że tylko 1 rodzic ma prawo do tego.
Myslalem,że tylko 1 rodzin ma prawo do tego .


@fifiak: Jeszcze raz.

Jeden rodzic ma prawo do OPIEKI. Czyli 2 wolnych platnych dni "na dziecko" zwanych popularnie "opieka"

I to nie ma nic wspolnego z tym o co pytasz.

Skup sie. NIE MA NAKAZU SKLADANIA OSWIADCZENIA ZE MASZ DZICKO DO LAT 4 I NIE CHCESZ PRACOWAC W NOCY

Przeczytaj jeszcze raz. Juz?

Jak zlozyles takie oswiadczenie to nie pracujesz w nocy.
@gorzki99 juz jasne dzieki. Teraz ustawa do 8 lat wydluza w Sierpniu i znowu bedzie sajgon i ci co maja teraz nocki to 4lata nie beda miec znowu nocek bo chyba przepis dziala wstecz?
bo chyba przepis dziala wstecz?


@fifiak: Z zalozenia przepisy nie powinny dzialac wstec. Takie sa podstawowe zalozenia prawa.

Niestety nie w tym kraju. Znam conajmniej kilka przykladow dzialania przepisow wstecz.

Czy tak bedzie w tym wypadku nie jestem w stanie przewidziec. Szklanej kuli nie mam a nikt logicznie myslacy nie przewidzi tego co ten rzad moze jeszcze odwalic.

Tylko ze jak wydluza do 8 to nie bedzie to zadne dzialanie wstecz