Wpis z mikrobloga

@trudna_sztuka_kupiectwa: Problemem był wcześniej turbo-katol Zygmunt. Ciekawi mnie czy gdyby zaakceptował swobodę religii i nie tylko w Szwecji oraz dał bojarom młodego Władysława żeby mogli go wychowywać na cara, czy nie byłoby dynastii która przyćmiłaby Habsburgów. Po prawdzie wszystkie kraje, gdyby współpracowały nie musiałyby zbyt intensywnie ze sobą konkurować - Polska miałaby swobodę działania na południe z Turkami, Szwecja - cała Skandynawia i na południe przez Danię w Rzeszę a Rosja
Problemem był wcześniej turbo-katol Zygmunt. Ciekawi mnie czy gdyby zaakceptował swobodę religii i nie tylko w Szwecji oraz dał bojarom młodego Władysława żeby mogli go wychowywać na cara, czy nie byłoby dynastii która przyćmiłaby Habsburgów.


@eloyard: Tematu Szwecji nie będę ruszał, ale gdybania co do Władysława zazwyczaj pomijają parę kwestii. Po pierwsze Zygmunt był jego ojcem. Z perspektywy ojcowskiej wysyłanie syna, żeby zmienił wiarę, został otoczony obcymi ludźmi i objął koronę,
@Jan_K: wydaje mi się, że Zygmuntowi jednak nie pasowało głównie prawosławie i to że on sam wolałby być królem wszędzie. Królem absolutnym.

@Matikkkii1: zależy jak na to patrzeć. Zygmuntowi śniło się najlepiej samodzierżawie na wszystkich ziemiach pod jego panowaniem. Szlachta naturalnie się sprzeciwiła temu. Polskie swobody m.in. religii (choćby tylko dla szlachty) to jednak była pewna awangarda w ówczesnej Europie wśród państw o porównywalnej pozycji (było nie było - Rzeczpospolita
wydaje mi się, że Zygmuntowi jednak nie pasowało głównie prawosławie i to że on sam wolałby być królem wszędzie. Królem absolutnym.


@eloyard: Ta kwestia absolutnej władzy wszędzie to wygląda trochę jak czarna legenda (https://histmag.org/Czy-Zygmunt-III-Waza-zasluzyl-na-nieslawe-cz.-1-7680), ale #!$%@?ąc nawet od tego, a patrząc na samą kwestię religii - nie trzeba być fanatykiem religijnym, żeby uznać, że zmiana religii syna w zamian za "fuchę" nie jest w porządku. Wystarczy być osobą faktycznie