Wpis z mikrobloga

Wczoraj był na wykopie news o Stanach Zjednoczonych:

Skumulowana inflacja CPI w latach 1971-2020 wyniosła 630%, a średnia płaca wzrosła jedynie o 240%. Jednocześnie średnia cena domu wzrosła o 1250%, a średnia wysokość czynszu o niemal 900%. Średnia pensja w USA w latach 70 wynosiła ok. 10 000 USD rocznie, a nowy dom kosztował ok. 25 000 USD.


A w Polsce?
Mój dziadek wybudował swoim dzieciom 3 domy (nie mieszkania, domy) w mieście 250 k ludzi. A nie robił nic wyjątkowego - szył plecaki po godzinach, był strażakiem, coś jeszcze kombinował z handlem ciuchami na targu. Miał 1 pracownika jakiś czas. Dziś zarabiając 20 k jako senior informatyk nie zrobisz tego samego, a mówimy o najlepiej wynagradzanym stanowisku obecnie vs pracowitości. Dziś, za szycie plecaków po godzinach nie dorobiłbyś 1000 zł miesięcznie, za bycie strażakiem nie dostałbyś kredytu na mieszkanie, a przy podwyżkach cen energii i materiałów, trudno jest utrzymać się z takiej 1,5 pensji.

Dane jasno pokazują, że dawniej robiłeś cokolwiek, i mogłeś za to żyć godnie. Dzisiaj nie. Mogłeś być pracownikiem fizycznym w jakimś zakładzie, i stać Cię było na rodzinę, a dziś większość robotników ma kompleksy, że robi co robi. Obojętne, czy w największej gospodarce świata, czy w Polsce. Może w paru krajach jest jeszcze dostatek, ale to wyjątki (DE, Skandynawia, itp.). Kolejne Państwa nurkują w problemach (Włochy i Hiszpania już nie żyją takim dobrobytem). Proporcje wszędzie się zachwiały. Mam wrażenie, że monopole na rynku kreują garstkę ultra bogatych, a cała reszta na nich pracuje. Problemem nie jest socjalizm (bo ludzie nie będą chcieli dostawać, jak będą sami mieli szansę zarabiać godnie), ale dysproporcje w zarobkach, w dodatku zglobalizowane.

#polska #usa #ekonomia #nieruchomosci #finanse
  • 215
  • Odpowiedz
Kapitalizm w dzisiejszej formie nie ma sensu i musi jakoś ewoluować.

@fraciu: trochę trudno reformować coś co już nie istnieje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Początek końca kapitalizmu był w 1971
https://wtfhappenedin1971.com/

Ostatnie podrygi kapitalizmu były w pierwszym dziesięcioleciu tego wieku, gdy kryzys postanowiono zasypać pustym pieniądzem tworzonym z powietrza.

Tutaj panowie - dodam - lewicowcy wyjaśniają: nie ma już kapitalizmu. Techno-feudalizm, to jest system, w którym obecnie
szpongiel - > Kapitalizm w dzisiejszej formie nie ma sensu i musi jakoś ewoluować.
@...
  • Odpowiedz
przypomnij mi proszę jakie były podatki dla najbogatszych w latach 50'? czy przypadkiem nie było wtedy stawki podatkowej 91%?xD


@CamusVevo: ale ja znam mniej więcej wysrywy Piketty'ego, nie musisz ich tutaj przywoływać. Problem z polerowaniem klamki do stawek podatkowych jest taki, że stawki podatkowe to nie to samo co efektywna stawka podatkowa, czyli to, ile faktycznie udaje się tą stawką wydoić. Ta zależy od tego, kto faktycznie musi te podatki płacić,
bh933901 - > przypomnij mi proszę jakie były podatki dla najbogatszych w latach 50'? ...

źródło: comment_1655722566zrZb4vZ6AAXoaCDOEidHkG.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@bh933901: piszesz jakby podatki dla najbogatszych były mniejsze ale chwila, z tego co widzę dla najbogatszych było to dalej powyżej 60%, DUUUUUUUUUUUUUUŻO więcej niż aktualnie (no wyobraź sobie jakby teraz trzeba było płacić 600k od każdego miliona, przecież od razu byś się dowiedział że to komunizm xD)
  • Odpowiedz
PAŃSTWO ISLAMSKIE KTÓRE CHCIAŁO OPRZEĆ SWOJĄ WALUTĘ O DINARA ZE ZŁOTA ZOSTAŁO ZNISZCZONE PRZEZ MIĘDZYNARODOWĄ ŻYDOWSKĄ KOALICJĘ. Wnioski wyciągnijcie sami


@Davidozz: Bądź błogosławiony bracie w wierze, Allachu Akbar!!!
  • Odpowiedz
Dawniej robiłeś byle gówno i hajs leciał. Oczywiscir większość nic nie robiła i gowno miala, ale złożoność swiata byla mala.


@SRzeyamlon: Bo w PRLu trzeba było mieć znajomości i umieć kraść bo bez tego nie dało się niczym handlować nawet materiału na te plecaczki zdobyć więc rynek był ograniczony do "cwańczków". Większość ludzi w PRLu żyła w gównianych warunkach bez nawet bieżącej wody do końcówki lat 70. Teraz każdy może prowadzić
  • Odpowiedz
Nie żeby coś ale historia w stylu "No dziadek coś tam robił, szył plecaczki i 3 domy wybudował" wywołuje u mnie jedno wielkie xD to dopytaj dziadka może konkretnie ile co kosztowało, ile faktycznie wyciągał hajsu na tych biznesach itp, bo jak próbujesz stworzyć narracje, ze za komuny każdy kto robił cokolwiek miał super świetnie to sie mylisz, jakby tak było to to na Polaka nie przypadałoby prawie najmniej powierzchni miekszaniowej w
  • Odpowiedz
Czy wam sie wszystkim odkleiła jakaś łatka? Nie chcecie pracować, uczyć się a chcecie żyć lepiej od innych. Na tym polega kapitalizm:


@maryjuszpitagoras: Pewnie, niech się te wszystkie leniwe listonosze, kasjerki, mirki ze smrodeksów przekwalifikują na programistów i prawników, a jak nie to niech żrą gruz. A nie, gówno niech żrą, bo gruz to na wyrównanie działek idzie XDDDDD.

Im częściej czytam takie wysrywy, tym bardziej się przekonują, że Marks miał
  • Odpowiedz
piszesz jakby podatki dla najbogatszych były mniejsze


@CamusVevo: doprawdy? No to bardzo ciekawe, bo nic takiego nie napisałem. Po prostu odniosłem się do twojej przeklejki z Piketty'ego, która nawet nie wiadomo czego do końca dotyczyła, poza tym, że sama w sobie zawiera błąd sprowadzania obciążeń podatkowych do stawki podatkowej.

z tego co widzę dla najbogatszych było to dalej powyżej 60%, DUUUUUUUUUUUUUUŻO więcej niż aktualnie (no wyobraź sobie jakby teraz trzeba było
  • Odpowiedz
Ponad polowa kraju jeszcze nie tak dawno nie miala lazienki w domu ale przyjdzie taki idiots jeden z drugim i bedzie mowil jak to za komuny dziadek wybudowal. Az czlowieka skreca od takich debilizmow.


@wioslarz-umyslow: czyli nie wybudował i nie mieszkałem w tym domu przez 17 lat, powiadasz? Aha, no luz, bo każdy człowiek taki sam jest.

Co by Ci lepiej było, powiem Ci, że matka to zaniedbała, sprzedała 3 lata
  • Odpowiedz
czyli nie wybudował i nie mieszkałem w tym domu przez 17 lat, powiadasz? Aha, no luz, bo każdy człowiek taki sam jest.


@SRzeyamlon: Ładnie się podsumowałeś. To, że jeden dziadek wybudował, to nie znaczy, że cały kraj tak miał i płakanie za tym jak to kiedyś było dobrze, bo jeden gościu się ustawił (nie znamy zbyt wielu szczegółów o nim ani jego kontaktach z władza na przykłąd, nie posądzam o nic,
  • Odpowiedz
nie znaczy, że warto wracać do tamtych czasów albo do nich wzdychać


@wioslarz-umyslow: #!$%@?, kto tu wraca do czasów? Mam 33 lata, urodziłem się 89 rok, ja nawet nie wiem jak było w tamtych czasach. Patrzę na dane, jak ludzie utrzymywali 5-7 osobowe rodziny, jak dziś jest to niemożliwe, i o tym piszę. Ktoś mnie po drodze wyjaśni, ktoś stwierdzi, że dziadek był w czepku urodzony albo szmuglował w plecakach kokę
  • Odpowiedz