Wpis z mikrobloga

Pewnie niektórzy z Was kojarzą Matt'a Walker'a, profesora i naukowca zajmującego się snem, autora książki "Why We Sleep?" i gościa wielu podcastów. W swoim autorskim podcaście w ostatnich dwóch epizodach Matt porusza zagadnienie świadomego snu.
Poniżej kilka moich refleksji ale najpierw linki:

Epizod 5:

https://themattwalkerpodcast.buzzsprout.com/1821163/10661474-22-dreams-part-5

Epizod 6:

https://themattwalkerpodcast.buzzsprout.com/1821163/10739224-23-dreams-part-6

Mniej więcej to samo ale w mocno skróconej wersji mówi na tym wideo:

https://www.youtube.com/watch?v=qH-MGqokk_Y

- Jako techniki wywoływania omawia MILD i RT. Pewnie dlatego że jako naukowiec opiera się na pracy innych naukowców. Jak wiadomo technikę MILD opracował Dr. Stephen LaBerge a 'critical-reflective attitude' nazywane RT sformułował niemiecki psycholog Paul Tholey. Ta selekcja jest zrozumiała.
- Matt potwierdza to co kiedyś napisałem w którymś komentarzu na tym tagu, a mianowicie że trening LD zazwyczaj powoduje deprywację snu. Opierałem się wtedy na własnym doświadczeniu a teraz Matt w epizodzie 6 mówi o wnioskach z jakiegoś dużego badania. Ze zrozumiałych względów nie usłyszycie i nie przeczytacie tego u autorów czerpiących korzyści finansowe z tematyki LD.
- Gdyby LD było korzystne to Natura wykształciła by ten mechanizm – oczywiście to prawda jeśli chodzi o regenerację ale patrząc z drugiej pozytywnej strony świadome śnienie może być wartościowym narzędziem rozwoju osobistego i duchowego. Można powiedzieć że LD to jedno z najbardziej pozytywnych doświadczeń dostępnych człowiekowi.
- Ciekawa jest teza o ewolucji homo sapiens w kierunku wykształcenia nowych zdolności jak umiejętność świadomego śnienia. Czyżby za kilka tysięcy lat lub więcej takie LD to będzie standard?

#nauka #swiadomysen #sen #sny #ld #luciddream #oneironautyka
Dreampilot - Pewnie niektórzy z Was kojarzą Matt'a Walker'a, profesora i naukowca zaj...
  • 6
  • Odpowiedz
@Dreampilot: Posłuchałem/obejrzałem i: Mówi się, że kultura, a tym samym pamięć kultury jest przekazywana drogą informacji poza genetycznej. Tutaj jest założenie, że umiejętność LD jest gdzieś zapisana w genach osobników praktykujących LD, a w rzeczywistości LD jest niejako "błędem" rodzajem dysonansu poznawczego, co objawia się w wielu przypadkach w ekspresji treści snu w charakterze walki, oporu i projekcji postaci tzw. "strażników snów, dream police" i innych, którzy "chcą" zakłócić stan LD.
  • Odpowiedz
@Trewor: W kwestii tej ewolucji to moja interpretacja jest następująca:

"studies have found physical differences in the brains of people who do and don’t have lucid dreams. The very front part of the brain, called the prefrontal cortex -- the site of high-level tasks like making decisions and recalling memories -- is bigger in people who have lucid dreams. That suggests that folks who are most likely to have lucid dreams
  • Odpowiedz
@Dreampilot: Co do tego czy takie cechy się przenoszą ewolucyjnie w relacji wg większego obszaru mózgu jest jak na razie domniemane. Jeśli już jest to raczej nie tyle pamięć genetyczna konkretnych informacji, a zwiększonej przepustowości informacji w danym obszarze jako większą, efektywniejsza funkcjonalność mózgu jakiegoś rodzaju. Możliwe, że powiększony obszar jest to tymczasowa cecha gdy jest wykonywana powtarzalnie dana aktywność percepcyjna/pamięciowa.

Było badanie, w którym stwierdzono zależność powiększenia hipokampa u Londyńskich
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Trewor:

Co do tego czy takie cechy się przenoszą ewolucyjnie w relacji wg większego obszaru mózgu jest jak na razie domniemane. Jeśli już jest to raczej nie tyle pamięć genetyczna konkretnych informacji, a zwiększonej przepustowości informacji w danym obszarze jako większą, efektywniejsza funkcjonalność mózgu jakiegoś rodzaju.


Nie dzieje się to poprzez ekspresję genów? Nasza aktywność i styl życia załącza lub wyłącza ekspresję poszczególnych genów i tą pulę co przekazujemy dalej będzie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MatthewDuchovny: Technologie mogą pomagać w LD ale jak na razie nie udało się nikonu skonstruować urządzenia które by wywoływało LD od tak. Zawsze jest do tego jak na razie potrzebna praca osoby śniącej. A co przyniesie przyszłość to się zobaczy.
  • Odpowiedz