Wpis z mikrobloga

Obejrzałem sobie foliarza 21 i w pewnym momencie mówi że cena masła jest wysoka bo jest rynek centralnie sterowany i rolnik nie może mieć więcej niż X krów. Nie wnikam czy to prawda, choć pierwsze słyszę żeby coś takiego było, tak wg Cezarego rozwiązaniem miałby być wolny rynek i możliwosć zakupu większej ilości krów przez rolnika. Wszystko fajnie, tylko jest jedno ale. Cena krowy też jest wolnorynkowa i wzmożony popyt na krowy wywindowałby również i ich ceny przez co finalnie cena masła by nie spadła. Produkcja nowych krów natomiast ma pewne ograniczenia czasowe nie do przeskoczenia nawet w najlepszym procesie produkcyjnym w postaci dorastania. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

EDIT
#!$%@?, oglądam dalej i tam mówi, że rolnicy mogą się w tym roku bać obsiewać pola bo nawozy drogie i nie będą wiedzieć czy ich będzie stać. Rozumiecie? Mam kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt hektarów pola uprawnego i olewam sprawę bo się będę bał czy to sprzedam w odpowiedniej cenie. I to wszystko w dobie super wysokich cen pszenicy i wzmożonego popytu na nią. Znacie jakiegoś rolnika co się boi, że nie sprzeda swojej pszenicy z zyskiem, więc postanowił w tym roku sobie zrobić wakacje?

#trader21 #inwestycje #gielda #inflacja
amstaf01 - Obejrzałem sobie foliarza 21 i w pewnym momencie mówi że cena masła jest w...
  • 27
@amstaf01: bo ja wiem... mój dziadek kiedyś miał krowy i problem pojawił się jak weszliśmy do unii bo aby sprzedawać mleko to trzeba mieć dojarki, chłodnie i inny sprzęt więc bines stał się całkowicie nieopłacalny dla rolnika chcącego posiadać tylko kilka krów. Produkcja mleka spadła bo interes się nie opłacał.
no ale nie jest tak czasem, że nam eu dała nam limit produkcji mleka mniejszy niż my nabiału konsumujemy (biorąc pod uwagę mleko i jego przetworzy)?


@pestis: Napisałem że nie wnikam czy jest taki limit czy nie, nie jestem rolnikiem. Chociaż już tu mirki piszą, ze limitu od lat nie ma i trader głupoty #!$%@?. Mi chodziło tylko o to, że chłop wydumał, że skoro jest za mało mleka to trzeba
Noo grubo leci dalej. Mówi, że w Chinach jest większa wolność gospodarcza niż u nas. Może i ta wolność jest na takiej zasadzie że możesz sobie kupić nieopodatkowanego nietoperza na jakimś zasyfionym targu i wszamać w zupce, o co rzeczywiście ciężko w Europie, bo żywność musi mieć kupę testów i certyfikatów ale jakoś dziwnym trafem taki Jack Ma magicznie zniknął gdy zaczął być nieprzychylny władzom, a takie HUAWEI nie ma skrupułów by
czasem lepiej zostawic puste pole


@Ytaremtujest: Co Ci da zostawienie pustego pola? Zakładam, że masz ziarno i masz na paliwo do obsiania. Ceny mogą spaść, ceny pszenicy też mogą sie unormować na rozsądnym poziomie, że i tak będzie to zysk dla rolnika, a po trzecie nienawożone pole da słaby plon ale jakiś da. Nawozy chemiczne wymyślono stosunkowo niedawno. Wcześniej przez tysiące lat ludzie uprawiali pszenicę bez nich i jakoś sobie radzili.
@widmo82: Zakładam że czyta lub ogląda jakiś zagranicznych foliarzy bo mówi słowo w słowo to co na anglojęzycznym youtube inwestycyjnym było mówione już od kilku tygodni. Oczywiście dodając swoje 3 grosze związane z #nwo, bo tam mówią że ceny żywności pójda w górę a Trejder dodaje że to przez UE, która zakazuje rolnikom kupowac krów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
oglądam dalej i tam mówi, że rolnicy mogą się w tym roku bać obsiewać pola bo nawozy drogie i nie będą wiedzieć czy ich będzie stać. Rozumiecie? Mam kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt hektarów pola uprawnego i olewam sprawę bo się będę bał czy to sprzedam w odpowiedniej cenie. I to wszystko w dobie super wysokich cen pszenicy i wzmożonego popytu na nią. Znacie jakiegoś rolnika co się boi, że nie sprzeda swojej pszenicy
hmm wydaje mi sie ze nie zawsze obsiewano cale pole patrz na trojpodzial np. Pewnie problemem sa posrednicy/spoldzielnie co narzucaja cene nie zawsze oplacalna


@Ytaremtujest: Trójpolówka to akurat z innego powodu była stosowana a nie przed obawą o sprzedaż. Właściwie to była stosowana wręcz po to by zwiększyć wydajność, bo jak nie miałeś nawozów, to ziemia potrzebowała czasu by "odpocząć".

Tak pośrednicy wyciągają z kapelusza setki ton pszenicy i sztucznie dumpingują