Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Zdechł mi WD60EFRX po 3-4 latach, ,,bez ostrzeżeń". W #nas #qnap, siedział jako pojedynczy. Jaki dysk 6 lub 8 TB sugerujecie? Wiem już, że jeżeli WD Red to modele plus lub pro, a nie ,,zwykle". Bardziej zależy mi na długiej, bezawaryjnej pracy i cenie niż szybkości. Backup robię osobno, nie mirroring.
#komputery
  • 9
@bialy100k: Ze swojego doświadczenia z komputerami które sięga końcówki lat 90. Dyski WD zawsze były najgorsze i problematyczne. ze wszystkich dysków które mi padły to było właśnie WD i żadna inna firma. Toshiba trochę lepiej, a najlepiej wypada samsung i w tą firmę bym celował.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@r5678: Sam serwisowłem kompy w latach 90 i miałem w rękach trochę padniętych HDD. W drugiej połowie lat 2000 Seagate miał fatalne dyski (wada projektowo-konstrukcyjna). Teraz widzę, że piszą, że WD zaczęło wciskać do serii Red bez oznaczenia pro i plus dyski w tańszej na GB, ale bardziej zawodnej technologii SMR (zamiast CMR) Raczej pytam o doswiadczenia i informacje dotyczące konkretnych modeli z ostatnich 3-4 lat i ewentualnych masowo padających dysków.
@bialy100k: w sumie na chwile obecna wyglada to tak. Praktycznie nie ma wiekszej roznicy jaki dysk wybierzesz byle tylko nie w technologi SMR. Nie chodzi w sumie o to iz technologia SMR jest zawodna, bo nie jest. Problem w technologia SMR polega na tym ze gdy nadarzy sie sytuacja gdzie musisz nadpisac jakiekolwiek dane to wtedy musi byc nadpisany/przepisany caly blok co powoduje znaczne opoznienia w komunikacji pomiedzy kontrolerem a dyskiem
@widofmaker: Dzięki, chyba o taką odpowiedz mi chodziło - zresztą dość podobnie wynika z mojego szybkiego researchu w necie. Prawdopodobnie zdecyduję się ponownie na coś ze stajni WD red (zapewne plus, nie pro) albo Iron Wolfa.
Ponieważ NAS nie stoi w pomieszczeniu gdzie bywam częściej niż z raz na dwa tygodnie, to głośność nie gra zupełnie roli. Poprzednio w napędzie nadal używanym jako nadal backup miałem RAID 1 to rozważę, czy
@bialy100k: w przypadku WD wszystkie dyski 3.5" 8TB i wyzej sa CMR. Szczerze powiedziawszy nie ma sensu przeplacac za "Plus" czy tez "Pro. Tak naprawde to jakos strasznie glosne to one nie sa. Zaraz obok mnie na biurku stoi 12x14TB wyciagniete z WD Elements gdy byly na przecenie i o ile sa slyszalne o tyle tragedii nie ma. Jak na nieszczescie na #qnap nie masz jakiegos znowu wiekszego wyboru. O ile
źródło: comment_1654459021g6vg02Mv5dbDo8KhkPKB0e.jpg