Wpis z mikrobloga

https://www.wykop.pl/link/6685607/ukraina-drastycznie-podnosi-stopy-procentowe/

W Ukrainie podnoszą stopy procentowe w górę o 15p.p. (z 10% na 25%). Może to zainspiruje chociaż trochę naszego narodowego jastrzębia i nie będzie się skradał z jakimiś mikroruchami i od razu podwyższy na docelowe 7%(albo do poziomi inflacji bazowej czyli 8.5%)

#nieruchomosci #inflacja #stopyprocentowe #kredythipoteczny
  • 20
@emil-hogan: Widze, że komuś miniratka podskoczyła ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Post dodany z lekką ironią i w formie żartu. Wiadomo, że Glapa podniesienie 0.75 albo coś w okolicy. Nijak nie wpłynie to na zahamowanie inflacji czy umocnienie waluty. I będziemy się tak kisić milka kwartałów ze stopami poniżej realnej informacji a jak na razie poniżej bazowej. Zakredytowani będą tracić ale oszczędzający tak samo będą w d*pe
@random123xdxd:
Stiglitz; Jako ciekawostka:
Od 2003 legitymuje się tytułem profesora akademickiego Columbia University; specjalizuje się w dziedzinie mikroekonomii. W latach 1993–1997 był szefem Zespołu Doradców Ekonomicznych Prezydenta Stanów Zjednoczonych, a w latach 1997–2000 głównym ekonomistą Banku Światowego. Jest założycielem organizacji Initiative for Policy Dialogue (IPD), skupiającej ekspertów w dziedzinie rozwoju międzynarodowego. Przewodniczy Brooks World Poverty Institute (BWPI) z Manchester University oraz jest członkiem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Nagrodę Banku Szwecji im.
@emil-hogan: To współczuję kredytu w aktualnej sytuacji ( ͡° ʖ̯ ͡°) mam nadzieję, że stałe stopy od samego początku albo chociaż jak jeszcze był nizszy wibor.
Ja z różową z kolei szukamy mieszkanie od prawie 2 lat i rynek był tak rozgrzany, że nawet nie cena napompowana przez tani kredyt była problemem tylko brak fajnych mieszkań. Więc oszczędzaliśmy i inwestowalismy no i nazbierała się mała kupka na
@gerypl89: To, że wiesz że jak nie wydasz pieniędzy dzisiaj to za miesiąc ta sama rzecz będzie kosztowała drożej. Dlatego wolisz ją kupić dzisiaj nawet na zapas jeśli jej nie potrzebujesz.
I robi się błędne koło napedzania spirali inflacyjnej.
Jako alternatywe masz opcję wpłacić $ na lokatę i za miesiąc mieć więcej niż dane dobro kosztuje dzisiaj. I jestes bardziej sklonny odwlec swoją konsumcje
@random123xdxd: tez wydaje mi sie, ze bedzie sie dalo ustrzelic jakas perełke w ciagu roku, dwoch. Natomiast mocno nie wydaje mi się, ze ceny runą. Bedą od czasu do czasu okazje, tych ktorzy przeszacowali. Takie moje zdanie.
Ja osobiscie wierzylem w spadki od 2014 roku :) ile to juz analiz o spadkach czytalem, ile wpisow. Moglem i wtedy pozwolic sobie na kredyt ale nie bralem. Dlatego ostrzegam czasem ludzi przed spadkowiczami.
@emil-hogan: Zacznę od końca.
Zabrać majątki? W sensie tylko gotówkę i zapisy zer na kontach ceteris paribus to wtedy mielibyśmy deflacje. Gdyby zabrać 40% ludzi aktywa pasywa nieruchomości jedzenie to wtedy (c.p.) mielibyśmy inflację.

Stopy mają na celu w jakiś sposób zubożyć społeczeństwo. Ale przede wszystkim ma na celu zniechęcić od konsumpcji na rzecz oszczędzania.

Co do spadków to się w pełni zgodzę. Większe spadki będą na wszelkiego rodzaju patoinwestycjach. Wielka
@emil-hogan: xD jakiś random z wykopu. Ja też nie jestem swoich racji 100% pewien. Po prostu obstawiam, że mam rację i na tej podstawie podejmuję swoje decyzje. Wołaj za 2 lata to powiem czy kupiłem już mieszkanie za 1.2 mln dzisiaj warte 1.5 mln (5 lat temu pewnie i za 1mln bym kupił ale wtedy byłem jeszcze zbyt biedny)
@xxvv: tak i jestem zdania, ze wlasnie wtedy inflacja zacznie spadac po dobrych kilku miesiacach podnoszenia stop w USA i UE. Podnoszenie w Polsce czy Czechach wczesniej nic nie da. Jedynie podwyzszy zyski babkow. Zobaczymy.

W Czechach dla przykladu inflacja powinna zaczac spadac okolo 12mies przed spadkami w USA. Dodatkowo powinny to byc masywniejsze spadki niz za oceanem. Aktualnie 13mies minelo od poczatku podywzek a inflacja jak szla w gorw tak