Wpis z mikrobloga

Dlaczego w szkole tak mało uczymy się o historii Bizancjum?

Cesarstwo Bizantyńskie było kontynuacją Cesarstwa wschodniorzymskiego, które powstało w ramach podziału Imperium Rzymskiego w 395 roku n.e., z inicjatywy cesarza Teodozjusza I. To również za sprawą tego władcy chrześcijaństwo stało się wyznaniem państwowym, które zaczęło mieć coraz większy wpływ na ośrodek władzy. Upadek Rzymu w 476 roku n.e. i odesłanie insygniów władzy do Konstantynopola spowodowały, że ciągłość państwa rzymskiego opierała się już jedynie na cesarzach ze wschodu.
Mimo istnienia Cesarstwa Bizantyńskiego do 1453 roku, czyli praktycznie tysiąc lat po upadku Rzymu, historia tego państwa jest regularnie pomijana lub omawiana w sposób wyjątkowo niekompletny w szkole. Skąd jednak takie podejście w edukacji?
Odpowiedzi szukać powinniśmy w epoce oświecenia, która trwała od końca XVII po wczesny wiek XIX. Zwycięstwo rozumu nad wiarą i porzucenie religii, jako drogi do poznania świata i procesów nią rządzących spowodowały, że państwo bizantyńskie stało się ucieleśnieniem zła, korupcji i zaciemnienia. Fakt, że cesarz bizantyński, uważał się za bożego przedstawiciela na ziemi i był ściśle powiązany z religią chrześcijańską, która przez wieki średniowiecza, renesansu i baroku – zdaniem przedstawicieli oświecenia – nie przyniosła niczego dobrego, spowodowało bardzo złe opinie na temat Bizancjum wśród badaczy. Przykładowo Monteskiusz używał terminu „bizantyński” do podkreślania olbrzymiej biurokracji; Edward Gibbon z kolei, uważał Cesarstwo Bizantyńskie, jako państwo słabe i nieszczęśliwe. Wolter dodatkowo, wyśmiewał historię Bizancjum, jako czas „obrazy dla ludzkiego umysłu”.
Obecni badacze starają się bardziej racjonalnie podchodzić do przedstawiania historii Bizancjum, która wcale nie była tak zero-jedynkowa. Niezależnie, utrzymana od czasów oświecenia niechęć do cesarzy bizantyńskich, którzy w swoim państwie zdominowani byli przez religię, konflikty dynastyczne oraz ponosili porażki na arenie międzynarodowej, spowodowała że po dziś dzień w szkole na lekcjach historii cesarstwo bizantyńskie jest przedstawiane bardzo pobieżnie.

https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/dlaczego-w-szkole-tak-malo-uczymy-sie-o-historii-bizancjum/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #ancientrome #rzym #venividivici

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://imperiumromanum.pl/dotacje/
IMPERIUMROMANUM - Dlaczego w szkole tak mało uczymy się o historii Bizancjum?

Cesa...

źródło: comment_1654061271W9xuMoRrJu8KiZb4Vc0yrT.jpg

Pobierz
  • 114
  • Odpowiedz
A np. taka historia najnowsza która jest dużo ważniejsza czyli PRL, stan wojenny, okrągły stół itd.


@hamterman: Niby czemu ważniejsza, tylko się pompuje, że było źle, a Wałęsa wielkim Polakiem był i jazda.
  • Odpowiedz
@czwarta_gestosc: Dziedzictwo starożytnych na bieżąco rozwijane za czasów trwania ich Państwa, niemal aż do upadku. Państwo było dobrze zorganizowane, armia dosyć sprawna, potrafili dostosować się do nowej, niespokojnej epoki, otoczeni przez wrogów, Sasanidzi, Arabowie, Turkowie, Awarowie, Bułgarzy, Goci. Sam czas trwania państwa w takich warunkach pokazuje, że twoja opinia, że ich historia jest nudna jest nieuprawniona i stygmatyzująca. Poza tym, jak czyta się teoretyków wczesnego renesansu włoskiego widać wielki wpływ
  • Odpowiedz
skąd arabowie w VIII-X w. mieli te antyczne teksty? znaleźli na pustyni?


@michelney: Podbili znaczną część Bizancjum i teksty antyczne wpadły w ich ręce. Teksty przechowywane w Egipcie i całej wschodniej Afryce północnej, która nigdy nie została wcześniej podbita przez "barbarzyńców", oraz na bliskim wschodzie (obecne tereny Izraela i Syrii).
Arabowie docenili znaczenie tych tekstów i dzięki temu ich państwa rosły w siłę. Dopiero wieki później religia zaczęła ich cofać
  • Odpowiedz
@IMPERIUMROMANUM: Jeżeli dobrze kojarzę to cały dorobek prawa rzymskiego na którym oparte jest współczesne prawo cywilne został zebrany, skodyfikowany przez Bizancjum. Oczywiście czerpali oni z wielu setek lat dorobku imperium rzymskiego ale fakt jest taki, że teksty, glosy, komentarze itp z których uczymy się o prawie rzymskim pochodzą z okresu Bizancjum.
  • Odpowiedz
@IMPERIUMROMANUM fajne jest połączenie wszystkich wątków czyli Bizancjum do prapra dziadka Stulejmana Wspaniałego, Odkryć geograficznych, co ma królowa Hiszpanii do kościoła anglikańskiego. A to wszystko w jednym okresie ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale w szkołach nie umieją tego fajnie powiązać i dzieciaki wykuwaja to na pałe
  • Odpowiedz
@IMPERIUMROMANUM: bo wg MEN Polska leży w kręgu kultury łacińskiej, a tej jedynym spadkobiercą po upadku Rzymu był Karol Wielki, a nie jakieś tam Belizariusze czy inne Justyniany.

Na tej samej zasadzie nie uczymy się o wszystkich innych imperiach blisko- czy dalekowschodnich
  • Odpowiedz
@hamterman: I to jest rak nauczania historii w szkole. 3 razy wałkowanie starożytności, jakichś przepychanek i rozbić dzielnicowych, tłuczenie na pamięć dat. A historia najnowsza spychana na sam koniec roku szkolnego, po łepkach byle zdążyć przed wakacjami kiedy wszyscy już mają #!$%@? bo oceny wystawione. Później zdziwienie, dlaczego w polityce ciągle te same czerwone mendy i układy z okrągłego stołu...
  • Odpowiedz
mało


@IMPERIUMROMANUM: mało? Przez 12 lat nauki w szkole o Bizancjum słyszałem ładnych kilka razy - na historii i na polskim. W przeciwieństwie, na przykład, do II WŚ - i mówię to zupełnie serio, bez przerysowywania.
  • Odpowiedz
@IMPERIUMROMANUM: To pewnie kwestia tzw. zachodocentryzmu, i skupiania się na "własnym" kręgu kulturowym. Na tej samej zasadzie w nauczaniu historii po macoszemu traktuje się np. dzieje Rusi, Rosji (zwłaszcza w XVII w.) i krajów bałkańskich, w odróżnieniu od dziejów Francji, Anglii, Włoch i krajów niemieckich.

@SosnoWicher: Uważali się, choć od czasów Herakliusza (początek VII w.) byli mocno zhellenizowani.

@K_R_S: Justynian zaliczał się do łacińskiego kręgu kulturowego.
  • Odpowiedz
@uhu8: Tylko że wschodnie cesarstwo jak najbardziej było Cesarstwem Rzymskim, choć od połowy VIII w. nie obejmowało już samego Rzymu, a stolicę miało w Konstantynopolu od 476.
W VI w. Belizariusz odzyskał Rzym dla Bizancjum z rąk Germanów, choć nie była to już stolica. Zresztą w 546 Goci zniszczyli Rzym tak, że przez pewien czas był bezludny.
  • Odpowiedz
@czwarta_gestosc: Nie wiem, no tak można podsumować większość monarchii. Zasadniczo historia średniowiecznej Anglii po Wilhelmie to też zbiór intryg i spisków, podobnie dojrzałe Cesarstwo Rzymskie, ciągłe spiski i starcia o władzę. Zależy co kogo interesuje w historii, w tle przepychanek na szczycie działy się interesujące rzeczy na arenie kulturalnej, ekonomicznej, społecznej, dla każdego coś się znajdzie w historii Bizancjum. Ja akurat lubię bizantyjskie dworskie intrygi i znajduję je interesującymi.
  • Odpowiedz