Wpis z mikrobloga

Recenzja: Bizancjum

Książka "Bizancjum" autorstwa Petera Sarrisa to pozycja, która w sposób "kompaktowy" stara się przedstawić historię i znaczenie Cesarstwa Bizantyńskiego. Książka liczy sobie 140 stron treści i jest częścią serii "Krótkie wprowadzenie", w ramach której wybitni specjaliści skupieni wokół Uniwersytetu w Oxfordzie starają się w sposób przystępny tłumaczyć świat i procesy. Pozycja wydana została przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Peter Sarris jest profesorem historii specjalizujacym się w tematyce późno-antycznej i bizantyńskiej. W swoim dorobku ma wiele pozycji ksiązkowych i artykułów naukowych poświęconych historii.

Autor w ramach tego "kompendium" skupia się na wielu zagadnieniach; poruszony zostaje temat skomplikowanego upadku cesarstwa rzymskiego i jego elit; przeniesienia centrum władzy nad Bosfor; a finalnie umocnienia się wiary chrześcijańskiej, która stała się ważną częścią późniejszego cesarstwa bizantyńskiego. Nie brakuje tutaj także opisu konfliktów Rzymian z Persami, Bizantyjczyków ze światem islamu czy podziałów w Kościele. Łącznie autor podzielił utwór na siedem rozdziałów, które systematycznie pozwalają mu odnieść się do kolejnych istotnych zagadnień.

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego zadbało o bardzo ładne wydanie książki. Książka przyjęła bardzo kompaktową formę, która w żadnym wypadku nie powoduje problemów w czytaniu. Nie brakuje także ilustracji i mapek w kolorze czarno-białym. Dodatkowo na końcu otrzymujemy spis bibliografii, polecanych lektur czy listę cesarzy bizantyńskich. Na duży plus - umieszczenie przypisów na dole strony.

Książka "Bizancjum" mimo małej objętości stanowi bardzo ciekawą propozycję dla wszystkich, którzy interesują się lub chcieliby lepiej zrozumieć proces upadku cesarstwa rzymskiego oraz kształtowania się nowego organizmu państwowego w Bizancjum. Autor w bardzo przystępny sposób tłumaczy złożone procesy występujące w oraz oddziałujące na państwo rzymskie, a potem bizantyńskie. Dowiadujemy się m.in. dlaczego w szkole tak mało poświęca się uwagi Bizancjum oraz na ile złożona była polityka w późnym antyku oraz średniowieczu.
Z pewnością książka jest świetną, i o dużej wartości merytorycznej, propozycją na wieczór.

https://imperiumromanum.pl/recenzje/recenzja-bizancjum/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia #ksiazki #recenzja

-----------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://imperiumromanum.pl/dotacje/
IMPERIUMROMANUM - Recenzja: Bizancjum

Książka "Bizancjum" autorstwa Petera Sarrisa...

źródło: comment_16539072412x0vJjXqbIJ11jFcy6dSUb.jpg

Pobierz
  • 5
@IMPERIUMROMANUM: uzupełniłbym tylko, że miała na to wpływ propaganda wynikająca z rywalizacji między cesarzem rzymskim narodu niemieckiego i kościołem w Rzymie a cesarzem i kościołem greckim, stad nazywanie cesarstwa wschodniorzymskiego „imperium Greków”, a potem Bizancjum. Co ciekawe nazwę ukuli historycy niemieccy już po upadku Konstantynopola.