Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@snnop93: @draki7: fermentacja w temp pokojowej, fermentor ciśnieniowy, do którego wtlacza się co2 z butli, sprawiając, że wytwarza się nadciśnienie. Drożdże w takich warunkach dają piękne, czyste piwo w bardzo szybkim czasie. Sesyjna IPA która robiłem ostatnio 12blg skończyła pracować po 3 dniach.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@hubi-hubi: robiłem kilka pod ciśnieniem i mimo ze wychodził czysty profil to piwa były takie lekko wyprute z aromatów. Podziel się doświadczeniem jak fermentujesz.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jmyung: jeżeli chodzi o drożdże które mają dać Ci estry np. do neipa to puszczam je 3/4 dni normalnie, a później zarzucam ciśnienie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@hubi-hubi: przy ipce też tak robię, dodatkowo np w 3 dniu wrzucam trochę chmielu na biotransformacje.
Ale mam pytanie odnośnie lagerow. Do tej pory jakoś nie udało mi dobrego czeskiego pilsa zrobic.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@hubi-hubi: glownie chmielowe. Fermzilli używam już tylko do hazy ipek. Dolniaki odpuściłem. Myślałem ze juz masz przerobione warki na fermzilli.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@hubi-hubi: nie, nie chodzi o goryczkę. Mówię o aromatach.
Na wykopie jest też kolega co zrobił już ponad 100 warek w fermzilli i pisał to samo co ja.
Nie testowałem jeszcze drożdży dedykowanych do fermentacji ciśnieniowej. Podobno takie robią robotę (slowa Filipa z Fermentum Mobile).
  • Odpowiedz
@hubi-hubi: tak, dokładnie. Miałem wrażenie jakby było niedofermentowane i takie dziwne bez aromatów (miałem wrażenie że nawet lekko ziemiste). Piwo było dobre, ale na pewno nie było świetne. Wydaje mi się że przy fermentacji ciśnieniowej trzeba sypać dużo więcej chmielu niż standardowo i nie przesadzać z ciśnieniem. Mam w planie poeksperymentować przez wakacje z różnymi drożdżami i ilością chmielu. Tak aby wyłapać ten balans.

Przy ipkach już mam wprawę bo puszczam
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jmyung: oczywiście - dam znać! Robiłem już dwie ipki ciśnieniowo i szczerze mówiąc nie zauważyłem, żeby były jałowe jeżeli chodzi o aromat chmielowy.
  • Odpowiedz
@hubi-hubi: Ja ipkach które puszczałem od początku fermentacji w 1bar zauważyłem zdecydowanie słabsze aromat względem ilości wrzuconych chmieli. Ale trzeba eksperymentować i ciągle ulepszać proces ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jmyung: dzięki za porady, dam znać jak wyszło i będę kombinować. Temat nowy więc muszę się trochę nauczyć fermentowac. Lubię kwasy, więc taka fermentacja to sztos - 3 dni ostatnio trwała fermentacja, zalane na owoce na 10 dni i masz pycha puwi.
  • Odpowiedz