Wpis z mikrobloga

Mirki taka akcja.

TLDR:
Nie ustąpiłem pierwszeństwa pieszemu. Nie przyjąłem mandatu 1500 zł i 10 punktów karnych.

Jadac dzisiaj samochodem pieszy wtargnął mi na jezdnie. Nie mówię tutaj o wtargnięciu czyli wejściu bez obejrzenia się czy coś jedzie, ale o wbiegnięciu (w obcisłym stroju profesjonalnego biegacza którego zatrzymać może tylko czarna dziura). Wyżej wymieniony Pan biegacz w momencie rzekomego wymuszenia przeze mnie był w połowie pasów po przeciwległej stronie, przed wysepką rozdzielającą pasy. Ja w tym momencie wjechałem już na przejście, a radiowóz który jechał za mną zahamował dosyć gwałtownie. Niedoszły Usain Bolt pierwsze co zrobił to zatrzymał się na środku przejścia gestykulując przed radiowozem w moja stronę w taki sposób jakby zajął 4 miejsce w maratonie. Oczywiście radiowóz zatrzymał mnie 50 metrów dalej. Moje kulturalne tłumaczenie że to pieszy wtargnął, dodatkowo był jeszcze przed wysepką, oraz to że sami musieli gwałtowniej hamować zdały się na nic. Mimo argumentów Panowie policjanci chcieli mi wystawić mandat na kwotę 1500 zł i 10 pkt karnych. Po długiej dyskusji i ostatecznym argumencie z mojej strony że bardziej opłacało się im ukarać mnie a nie pieszego, mandatu nie przyjąłem. Kto w tej sytuacji miał rację? #polskiedrogi #prawo #prawojazdy #kierowcy
blvckie - Mirki taka akcja.

TLDR:
Nie ustąpiłem pierwszeństwa pieszemu. Nie przyjąłe...

źródło: comment_1652870944WbeJTrxqoL7GWRJ0h76eOh.jpg

Pobierz
  • 176
@zebatykocur: Tak, zwalniam. Bo dzięki temu że mam dobrą widoczność widzę pieszych obok przejścia dla pieszych. Jak wejdą to zdążę zahamować, jak nie wejdą to przyspieszę za przejściem. Mnie to absolutnie nic nie kosztuje. I nie muszę zwalniać do 10, przy 25-30 nadal jestem w stanie zatrzymać się na bardzo krótkim odcinku drogi.
przy 25-30 nadal jestem w stanie zatrzymać się na bardzo krótkim odcinku drogi.


@Weretek: I za pewne nigdy nie zweryfikowałeś tego empirycznie ( ͡ ͜ʖ ͡) Jak piesza ameba cię zaskoczy to twoja droga hamowania będzie znacznie dłuższa niż ci się wydaje. Element zaskoczenia, może rozkojarzenie, może zimne opony, zebra ze śliską farbą i BUM w przechodnia. Jedyna pewna metoda to niska prędkość. Prędkość 25-30 km/h
@zebatykocur: Nawet jeśli mimo mojej ostrożności nie uda się uniknąć kolizji, to przy 25 jest ona mniej bolesna niż przy 50. Nadal moja ostrożność zwiększa bezpieczeństwo na drodze. I nadal nie kosztuje mnie ona żadnego wysiłku.
@cybulion: myślę że dobrze zrobił, ze nie przyjął i zostawił zasadność kary do ustalenia przez sąd, ponieważ w mocy pozostał zakaz wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, a także wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi. OP zaznaczył, że nawet pojazd za nim (radiowóz) zmuszony został do gwaltownego chamowania. Strój do biegania pieszego wskazuje, że po prostu wbiegł przed jadący samochód. Kierowca nie powinien być ukarany
@Weretek: Ja nie piszę o twoim wysiłku tylko odpowiedzialności ze strony pieszego. Gdy pieszy może odwalić dowolny cyrk to wypadek jest tylko kwestą czasu. Jedyne co cię może ochronić to niska prędkość rzędu 10 km/h.
@zebatykocur: Oczywiście, że tak. Ale to nie jest powód do niestosowania się do przepisów. A te wymagają zachowania szczególnej ostrożności przed przejściem dla pieszych, co w przypadku ograniczonej widoczności powinno wiązać się ze zmniejszeniem prędkości. Piesi to tylko ludzie i robią głupie rzeczy, dokładnie jak inni kierowcy. Ale nie można zwalać winy za własne łamanie przepisów na pieszych.
@zebatykocur: Oczekuję że inni uczestnicy ruchu także zachowają szczególną ostrożność. Ale też traktuje ich jak potencjalnych kompletnych debili, którzy mogą tego nie zrobić. Pieszy też ma obowiązek zachować ostrożność. Ale jeśli tego nie zrobi, nie zwalnia to mnie z tego obowiązku. Nigdzie nie napisałem, że każde zdarzenie w którym bierze udział kierowca i pieszy są z winy kierowcy, tylko że ja jako kierowca dokładam starań, żeby do takich sytuacji nie dochodziło.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@blvckie: w świetle prawa masz rację, ale jeśli nie masz nagrania to przyda się prawnik. Inna sprawa, że te wysepki i pseudo wysepki na wąskich drogach są trochę bez sensu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@cybulion:

To nie jest wysepka, pasy nie sa przerwane wiec wjechales na nie jak on juz na nich byl. Oplaty sadowe sobie dolic i pewnie z 1500 podniosa na 2500 tak o dla zasady. Wysepka by byla jakby na srodku byla kosteczka i nie bylo by tam wymalowanych pasow.


Nie musi być wysepki. Przepisy mówią jasno:

Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się
@void1984 nie wiem czy zdajesz sobie sprawę że szaraczek/ pseudo celebryta to dla sądu nie jest na równi. Ty dostaniesz taśmowo wyrok, a tamtych będą głaskali chociażby by byli największymi gnidami. Tak, tak jesteśmy równi wobec prawa ( ͡º ͜ʖ͡º)

Nie chcę Cię rozczarować ale ktoś na rozprawie musi przegrać i idę o zakład że będziesz to ty. Ale mimo wszystko powodzenia :)
@blvckie I jak tam, czy sprawa ruszyła dalej, tzn. czy miałeś wezwanie na policję i zeznawaleś na protokół? Zamierzasz nie przyznawać się do wykroczenia i twierdzić, że w momencie przejazdu pieszy był na drugim przejściu więc nie było nawet możliwości aby nie ustąpić pierwszeństwa będącemu na drugim przejściu?