Wpis z mikrobloga

  • 119
Mirki taka akcja.

TLDR:
Nie ustąpiłem pierwszeństwa pieszemu. Nie przyjąłem mandatu 1500 zł i 10 punktów karnych.

Jadac dzisiaj samochodem pieszy wtargnął mi na jezdnie. Nie mówię tutaj o wtargnięciu czyli wejściu bez obejrzenia się czy coś jedzie, ale o wbiegnięciu (w obcisłym stroju profesjonalnego biegacza którego zatrzymać może tylko czarna dziura). Wyżej wymieniony Pan biegacz w momencie rzekomego wymuszenia przeze mnie był w połowie pasów po przeciwległej stronie, przed wysepką rozdzielającą pasy. Ja w tym momencie wjechałem już na przejście, a radiowóz który jechał za mną zahamował dosyć gwałtownie. Niedoszły Usain Bolt pierwsze co zrobił to zatrzymał się na środku przejścia gestykulując przed radiowozem w moja stronę w taki sposób jakby zajął 4 miejsce w maratonie. Oczywiście radiowóz zatrzymał mnie 50 metrów dalej. Moje kulturalne tłumaczenie że to pieszy wtargnął, dodatkowo był jeszcze przed wysepką, oraz to że sami musieli gwałtowniej hamować zdały się na nic. Mimo argumentów Panowie policjanci chcieli mi wystawić mandat na kwotę 1500 zł i 10 pkt karnych. Po długiej dyskusji i ostatecznym argumencie z mojej strony że bardziej opłacało się im ukarać mnie a nie pieszego, mandatu nie przyjąłem. Kto w tej sytuacji miał rację? #polskiedrogi #prawo #prawojazdy #kierowcy
blvckie - Mirki taka akcja.

TLDR:
Nie ustąpiłem pierwszeństwa pieszemu. Nie przyjąłe...

źródło: comment_1652870944WbeJTrxqoL7GWRJ0h76eOh.jpg

Pobierz
  • 176
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1055
@blvckie: to nie jest wysepka, pasy nie sa przerwane wiec wjechales na nie jak on juz na nich byl. Oplaty sadowe sobie dolic i pewnie z 1500 podniosa na 2500 tak o dla zasady. Wysepka by byla jakby na srodku byla kosteczka i nie bylo by tam wymalowanych pasow.
  • Odpowiedz
Kto w tej sytuacji miał rację?


@blvckie: Policja

Art. 26. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście [...]
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@hellfirehe też powoływałem się na ten artykuł w którym jest mowa o wchodzącym a nie wbiegającym pieszym, ale oczywiście przepisy i ich interpretacja w tym przypadku są po stronie pieszego. (nie krytykuje tego, popieram ponieważ piesi to najmniej chronieni uczestnicy ruchu, chociaż często bez rozwagi).
  • Odpowiedz
@wycz: Przecież z opisu wynika, że OP wymusił na biegaczu, pieszy był już na przejsciu, a on się na nie władował. Po co tu kamera, skoro OP sam zeznaje na swoją niekorzyść?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@vertical: sluchaj, a jakby zamiast tych wysepek byly tylko pasy? Tu wszystko jest zgodnie, to jest jedno przejscie. Wroce z roboty to poszukam papierow z sadu bo braciak mial podobna sytuacje i nie przyjał mandatu - sąd mu dorzucil jeszcze bonus :)
  • Odpowiedz
@blvckie: ciekaw jestem jak się będziesz tłumaczył w sądzie, że koleś który był prawie na środku drogi (i miał pierwszeństwo) wtargnął Ci pod koła ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@cybulion Jakby nie było wysepek to byłoby jedno przejście, jak jest wysepka z czerwonym polem to jest z pewnością 2 przejścia. Natomiast jak są namalowane pasy na środku to tak jak pisałem, wg mnie nic nie znaczą, niczym jakieś pasy na chodniku i to są nadal 2 przejścia tylko niezgodnie z przepisami udają jedno wg mnie. Ale podejrzewam że też bym przegrał w sądzie nawet tak tłumacząc, w sądzie zwykle chodzi tylko
  • Odpowiedz
@blvckie: Na powyższym screenie tego nie widać. Ale nadal masz obowiązek zwolnić i ustąpić pierwszeństwa pieszemu zbliżającemu się do przejścia i sam napisałeś, że go widziałeś i świadomie się nie zatrzymałeś. Raczej jesteś na przegranej pozycji i nie masz argumentów dla sądu.
  • Odpowiedz
@Weretek: Masz sobie poniższy screen obejrzyj. To że masz ustąpić pierwszeństwa nie znaczy, że masz to robić zbyt wcześnie. Nawet gdyby tam było nieprzerywane przejście i miało 15 metrów, to nie znaczy że masz się zatrzymać jak ktoś tylko na nie wejdzie po drugiej stronie. Zazwyczaj tak, ale nie zawsze. Tutaj jest inna kwestia, że to że pan sobie zaczął machać rękoma oburzony, to nie znaczy że miał ku temu podstawy.
Rabe - @Weretek: Masz sobie poniższy screen obejrzyj. To że masz ustąpić pierwszeństw...

źródło: comment_1652872482bJGDCqtItQ6yNkcJUGh14s.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@blvckie: Napisałeś, że był w połowie pasów i biegł, więc widziałeś, że ten metr do przejścia pokona w krótkim czasie i jak się nie zatrzymasz to on będzie musiał się zatrzymać. Czyli wymusiłeś na nim pierwszeństwo. Pochwal się wyrokiem sądu jak już będziesz go miał.
  • Odpowiedz