Wpis z mikrobloga

Na olx jest trzyletnie ath ogłoszeń sprzedaży i wystawionych jest ponad 40k mieszkań. Dla porównania w zeszłym roku o tej samej porze było ich ok. 30k. Licząc średnią cenę 300k za mieszkanie na rynku powinno się odnaleźć 12 mld, aby to wykupić, a pieniędzy nie ma, bo akcja kredytowa praktycznie się zatrzymała.

Wniosek jest tylko jeden: ceny mieszkań będą rosnąć, bo nie spadają nigdy od 2014 roku.

#nieruchomosci #mieszkanie #ekonomia #gospodarka
  • 15
  • Odpowiedz
@Shiado: Teraz? Gdy już masz lokaty po 5% na luzie a są też lokaty z wibor 3m bez limitu wpłaty ( 6,5%) to nie wiem czy tak ludzie chętnie będą kupować kurnik inwestycyjny tym bardziej na lewar z kredytem.
  • Odpowiedz
@mickpl: powiem tak, od 2019 do 2022 w mojej miescinie pojawialy sie miesiecznie moze jedno mieszkanie na spzredaz, byla kompletna posucha jesli chodzi o podaż, teraz widze praktycznie co tydzien ktos wystawia mieszkanie do sprzedazy
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mickpl: ale co się dziwisz że ludzie postępują na przekór wykopkom tj kupują tanio a sprzedają drogo. Niekoniecznie jest to efekt przeinwestowania i kłopotów ze spłata kredytów.
  • Odpowiedz
@mickpl: Jeśli nie ma chętnych na zakupy, to rosnąć nie będzie. Jest taka zasada w ekonomii, która mówi, że podaż łączy się z popytem.
Ps: Co nie znaczy, że ceny będą spadać. Przy obecnej inflacji to nawet wzrost 5 procent w skali rocznej jest faktyczną obniżką.
  • Odpowiedz
Na olx jest trzyletnie ath ogłoszeń sprzedaży i wystawionych jest ponad 40k mieszkań.


@mickpl: inflacja przyspiesza, janusze wrzucają wyższe ceny żeby sobie zrekompensować, ja mogę sobie używanego mopa za 2k na allegro wystawić, ale to wcale nie znaczy, że jest on tyle wart. Jeśli wolumen jest ten sam to możesz porównywać z poprzednim rokiem, ale szczerze mówiąc wątpię, a w każdym innym wypadku takie porównania są co najmniej bezwartościową ciekawostką.
  • Odpowiedz