Wpis z mikrobloga

tl;dr wydałem ~30k złotych na koparkę, plusujących zawołam za rok z informacją czy się zwróciła

Rig w tym momencie 11 kart (jednej nie ma na zdjęciu) z możliwością na 12 ale i tak jest za ciasno na stelażu. Karty od 3090, 3070, 3060Ti po 1660Ti/Super. Łącznie moc około 500Mh/s

Wszystko na płycie Biostar TB360 BTC Pro 2.0

Zasilanie 2x Be Quiet Dark Power 1000W

98% gratów (poza stelażem i riserami) używana

Czy się zwróci? - Nie wiem, ale to fajna przygoda, szczególnie kompletowanie i własnoręczne składanie/konfiguracja koparki dla kogoś kto lubi komputery

Ale debilu przecież niebawem merge/ETH2.0. - Wiem. Niebawem, albo nie niebawem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak to mawiał Rokszild kupuj kiedy leje się krew!

Ciekawe skąd pieniążki. - Ukradłem. A część kart kupiona z wcześniejszych inwestycji w krypto (czyli nie z uczciwej pracy!), ale kopanie w spokoju cieszy mnie jakoś bardziej niż codzienne śledzenie wykresów

#inwestycje #inwestowanie #pieniadze #kryptowaluty #mining #bitcoin #etherum #btc #komputery #kartygraficzne
Atreyu - tl;dr wydałem ~30k złotych na koparkę, plusujących zawołam za rok z informac...

źródło: comment_16528372550pHSXgUtGQR7BSLFhokJ8E.jpg

Pobierz
  • 113
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Atreyu: W sumie to chyba dosyć drogo. Teraz 8x3060Ti to jakieś 22.5k, z poborem około 1.1-1.2k.

Przy darmowym prądzie i obecnym kursie nie zwróci się w rok.
  • Odpowiedz
  • 0
@Atreyu powodzonka :D ja wszedłem w kopanie w kwietniu rok temu, koparka mi się zwróciła w jakieś 7 miesięcy (miałem darmowy prąd + udało mi się sprzedać większość eth za 19k pln) ostatnio jak odblokowali lhr to dokupiłem sobie 3080 po taniości i będę czekał na jakiś wzrost, liczę na 16k i wtedy się tego pozbede
  • Odpowiedz
@Szala: Zobaczymy co z cenami kart za kilka miesięcy po premierze nowych modeli. Jak znów będzie takie g---o jak przez ostatnie 2 lata to cały czas ma hardware do odsprzedania + zysk z tego co nakopie.
  • Odpowiedz
@Atreyu: u mnie swego czasu jak miałem koparkę w pokoju (R9 290X + R9 270 chłodzone cieczą) to kaloryfer był całą zimą wyłączony, a w pokoju miałem 26* xD Druga stała w kuchni (4x r9 270) i też kaloryfer wyłączony. Pół mieszkania tym ogrzewałem w zimę :D
  • Odpowiedz
@Atreyu: Zawsze mnie zastanawia sens budowania takich małych, problematycznych pudełek za dużą kasę z małym zwrotem w tych czasach.
Przy takim budżecie (30k) znacznie lepiej byś wyszedł na tym jakbyś kupił krypto i dla zbilansowania akcje. Tu oprócz generowania ciepła, musisz śledzić kursy walut które kopiesz i kalkulować wartość prądu oraz spadającą cenę GPU.
Nie mówiąc już o tym, że musisz to jakoś monitorować i w razie awarii działać.
  • Odpowiedz
czemu merge zabije cene? Naganiacze mówią że cena to the moon XD


@Kolczaneiro: Po pierwsze zgodnie z zasadą kupuj plotki sprzedawaj fakty. Po drugie będą odblokowane spore ilości ETH, które mogą polecieć do sprzedaży. Po trzecie ludzie zobaczą, że to ETH 2.0 to g---o i ani opłaty nie spadły, ani sieć lepiej nie działa. Po czwarte konkurencja nie śpi i się może okazać, że jakieś cardany, polki i solany robią
  • Odpowiedz
  • 1
@Atreyu Nie chce psuć zabawy ale nie zwróci.
Przede wszystkim nie leje się krew, co widać po cenach kart, eth jest wciąż drogi.
Koparki kupuje się jak są tanie karty i kopanie ledwo się opłaca a w Polsce to nawet jesteś na minusie. Wtedy ma to sens bo zarobki idą i ze wzrostu eth i gpu, teraz jest odwrotnie spadki eth i gpu. Tochę spóźniony ale jeszcze jest moment na sprzedaż
  • Odpowiedz
Czy się zwróci? - Nie wiem, ale to fajna przygoda, szczególnie kompletowanie i własnoręczne składanie/konfiguracja koparki dla kogoś kto lubi komputery


@Atreyu: zależy kto zapłaci za prąd
  • Odpowiedz
@jakub972
@zwora

Jestem totalnym ekspertem w temacie kryptowalut to znaczy mam 0 doświadczenia (mam nadzieję że ktoś poprawi te moje wysrywy które teraz napiszę)

Ja zrozumiałem, że to działa mniej więcej w ten sposób:
Jest sobie firma która potrzebuje obliczyć coś giga skomplikowanego, wystawia ogłoszenie które takie koparki odbierają i zaczynają proces obliczania. No i właśnie za te obliczenia dostaje się zapłatę w krypto
  • Odpowiedz