Wpis z mikrobloga

Cześć Mirasy,
Posiadam u siebie trzy rutery i zastanawiam się na co powinienem zwrócić uwagę. Pierwszy ruter jest na piętrze i stanowi główny ruter (DHCP itp.), drugi ruter jest na parterze (wyłączone DHCP), natomiast trzeci jest w budynku gospodarczym - tak, aby był jakiś zasięg WiFi na dworze. Dwa pierwsze połączone są ze sobą za pomocą skrętki, natomiast trzeci ruter to typowy extender dla rutera na parterze. Jak to dobrze ogarnąć? Rutery to kolejno: Archer AX23, Archer C6 oraz oraz TL-WR841N - wszystko od TP-Link. Te dwa pierwsze mógłbym spiąć jako OneMesh, ale chciałbym, aby były to dwie oddzielne sieci. Jak wygląda sprawa z kanałami? Czy ustawić kolejno rutery na kanałach 1, 6 oraz 11? Z góry dzięki za każdą poradę.
#siecikomputerowe #informatyka #wifi
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mariobit: masz o tym jakieś pojęcie czy to dla Ciebie czarna magia?
Jak chcesz z extendera zrobić router?

Jak chcesz 3 routery to albo musisz wszystkie 3 podpiąć do sprzętu operatora, albo wybrać jeden jako główny, kolejne podpiąć do tego pierwszego.
Na każdym zaprogramować oddzielną pulę adresów, routing między sieciami.
  • Odpowiedz
@Bad_Wolf: Dlaczego mam robić z extendera router? Napisałem przecież, że pierwszy router (na piętrze) jest tym głównym - tzn. ma włączony serwer DHCP, pula przydzielanych adresów jest ustalona na 192.168.0.10 do 192.168.0.199 i potem na parterze mam kolejny router (połączony z tym głównym za pomocą skrętki) i tam już mam serwer DHCP wyłączony i przydzielony stały adres IP (192.168.0.2). Trzeci sprzęt tylko pobiera wifi z routera na parterze i rozsyła
  • Odpowiedz
@mariobit: wiesz co to jest router i jak działa?
Dlatego pytałem o konfigurację a nie nazwę sprzętu.
Ty nie masz 3x router tylko jeden router, jeden AP, jeden extender (czyli AP i klient WiFi)

Teraz opisz dokładnie co chcesz uzyskać.
  • Odpowiedz