Wpis z mikrobloga

Pytanie: czy w projekcie technicznym domku jednorodzinnego architekt powinien zamieścić:
1. projekt schodów żelbetowych?
2. Rodzaje i sposób łączenia więźby dachowej (chociażby ilości i rodzaj łączników)?
Biorę po 200złotych od każdej drużyny i słucham Państwa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#budowadomu #architektura #budownictwo #nieruchomosci

dasistfubar - Pytanie: czy w projekcie technicznym domku jednorodzinnego architekt po...

źródło: comment_1650920991F9FRQnDUYEXCTJidwrTn6b.jpg

Pobierz
  • 27
w który trzeba władować masę zbrojenia


@dasistfubar: masa zbrojenia w schodach w domu?
Mówisz o tych przeciętnie 5-6 prętach fi12? Cała sztuka w zbrojeniu schodów to ich prawidłowe zbrojenie góra/dół, czego w projekcie nie będzie( ͡° ͜ʖ ͡°)

architekt i konstruktor mają konkretną wiedzę o siłach działających na elementy więźby, zebranych z obciążeń użytkowych, stałych, stref wiatru i obciążenia śniegiem - i powinno to być sprecyzowane


"projekt"
@Bad_Wolf: i o takie prawidłowe zazbrojenie mi chodzi. Jak to później sprawdzić czy wykonawca zrobi dobrze schody? Trzeba by liczyć tylko na pomoc Kierownika Budowy. A to przecież projektant odpowiada za projekt :)
I nie byłby taki pewny z „czym byś nie połączył będzie dobrze”, wolałbym jednak mieć info jakie jest minimum które trzeba użyć w danym połączeniu
i o takie prawidłowe zazbrojenie mi chodzi. Jak to później sprawdzić czy wykonawca zrobi dobrze schody? Trzeba by liczyć tylko na pomoc Kierownika Budowy. A to przecież projektant odpowiada za projekt :)


@dasistfubar: ale tego w projekcie nie będzie a nawet jak będzie to nie będziesz wiedział o tym. Wiesz o czym pisałem czy pojęcia nie masz? Chodzi o przeplatanie zbrojenia schodów góra/dół? Więc jedyną osobą która jest wstanie to sprawdzić
@Bad_Wolf:


Twoja wypowiedź jest taką, której wolałem nie uszylszec, bo jednak nadal nie mogę uwierzyć że wystarczy w projekcie technicznym wpisać „schody żelbetowe, wymiary 9xAxB” i fajrant ( ͡° ͜ʖ ͡°) więźba chociaż jakoś rozrysowana jest
@dasistfubar: zgodnie z PB projekt techniczny obejmuje projektowane rozwiązanie konstrukcyjne+wyniki obliczeń oraz projektowane niezbędne rozwiązania techniczne - do takich zalicza się konstrukcja schodów i dobór łączników. Należy wymagać od architekta i konstruktora takich informacji, bo to oni są za to odpowiedzialni, a nie kierownik budowy. Kierbud jest odpowiedzialny za kontrolę zgodności z projektem, a bez takich informacji jak ma zweryfikować schody albo dach bez łączników (chyba, że ktoś zrobi na połączenia
@Bad_Wolf: na rzucie fundamentów jest tylko „fundament pod schody ż/b”, na rzucie stropu zaś „POZ SCH1 AxBxC” (wymiary sam tutaj teraz podmieniłem), na rysunkach szczegółowych brak POZ SCH1 ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
Twoja wypowiedź jest taką, której wolałem nie uszylszec, bo jednak nadal nie mogę uwierzyć że wystarczy w projekcie technicznym wpisać „schody żelbetowe, wymiary 9xAxB” i fajrant


@dasistfubar: i wystarczy. Zbrojenie schodów jest unormowane i tyle. Nie zbroi się ich inaczej. W zbrojeniu fundamentu powinieneś mieć startery do schodów wrysowane i tyle wystarczy.

Pokaż ten fragment( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Bad_Wolf: bez wklejania musisz uwierzyć, że mam tylko info „fundament pod schody ż/b” :)
To, że zbrojenie jest unormowane i są ogólne założenia to ja wiem ze studiów ( ͡° ͜ʖ ͡°), ale nadal nie chce mi się wierzyć w takie coś
@dasistfubar: Wszystkie projekty techniczne, które wypuszczamy z biura nie są uszczegółowione w takiej kwestii. Na każdym jest tylko zapis o wymiarach schodów. W projekcie wykonawczym dopiero jest rysunek szczegółowy zbrojenia. Jeśli chodzi o więźbę chyba przewijała się jedynie ilość łączników w danym miejscu (bardziej jestem w temacie parków handlowych i tam też nie ma aż takich szczegółów co do rozmieszczenia zbrojenia)