Wpis z mikrobloga

Dzień dobry. Sytuacja wygląda następująco. Posiadam JDG, jestem płatnikiem VATu, mam auto w leasingu. Niestety ale jakiś czas temu auto zostało uderzone w tył na parkingu. Szkoda została zlikwidowana z OC sprawcy(Uniqua). Dzisiaj dowiedziałem się, że będę musiał pokryć 50 procent VATu z faktury. Wiem, że będę mógł te 50 procent odliczyć natomiast chcę dopytać czy istnieje jakieś inne wyjście z tej sytuacji? Dziwi mnie bardzo podejście ubezpieczyciela w tej kwestii.

#leasing #oc #ubezpieczenia
  • 17
@OrzechowyDzem: Ale @tildnone: jest płatnikiem VAT i odjęli 50% VAT z odszkodowania, więc wszystko ok. Wyrok o którym mówisz dotyczy sytuacji gdy firma obetnie cały VAT, jeśli leasingobiorca może odliczyć tylko połowę, a tak szczerze to jeszcze się nie spotkałem z takim przypadkiem.
Dzięki za odpowiedzi. Oczywiście mam prawo odliczyć 50% VATu natomiast to dalej powoduje, że z własnej kieszeni płacę 1/4 VATu z faktury za naprawę szkody, której nie jestem sprawcą, prawda?
@tildnone:

kochaniutki, wg przepisów powinieneś całe odszkodowanie zaksięgować w przychody, a fakturę za naprawę w koszty i tutaj uwaga - przecież odliczasz z niej tylko 75% kosztów -

( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
teraz jeszcze przez Nowy ład każdy może zmienić od lipca tę formę, etc.


@OrzechowyDzem: Ale zmienić mogą rozliczenia PIT, a nie to czy chcą płacić i w jakiej wysokości VAT :D

, że z własnej kieszeni płacę 1/4 VATu z faktury za naprawę szkody, której nie jestem sprawcą, prawda?


@tildnone: Ale niby że jak? Skoro możesz odliczyć 11,5% vat to taką kwotę też odejmą z odszkodowania,
żeby było łatwiej liczyć
a fakturę za naprawę w koszty i tutaj uwaga - przecież odliczasz z niej tylko 75% kosztów -


@kuncfot: kolejny co myli pit z VAT :D Vat odliczasz cały(lub 50%) z tego co mi wiadomo (mimo że nie jestem vatowcem), a tylko w koszty (PIT) możesz wliczać 75%.
Zapomniałem dodać, że rozliczam się na ryczałcie więc interesuję mnie tylko kwestia VATu a auto używam w cyklu mieszanym więc odliczam tylko 50% VATu.
Podsumowując to sprawa wygląda tak, że ASO wystawia fakturę na jakąś kwotę netto+brutto. Ubezpieczyciel sprawcy pokrywa kwotę netto + 50% brutto natomiast drugą połowę VATu pokrywam ja a następnie 50% tych 50% z faktury mogę odliczyć?