Wpis z mikrobloga

imo realnie mniej niż w chwili zakupu


@SzitpostForReal: jestem ciekawy jak trzeba być odrealnionym, żeby coś takiego napisać w sytuacji, w której od dekad ceny mieszkań nie robią nic innego tylko rosną
  • Odpowiedz
Mniej niż wartość kredytu spadnie przez inflację. Dziś kredyt na 500k traci realnie 50k wartości rocznie a odsetek płaci się od takiego kredytu 20k.


@Moisze: a wiesz, że nie jesteśmy pewnie nawet w połowie podwyżek stóp procentowych i że powinny być one 3x większe niż obecnie? A podwyższone stopy procentowe zostaną z nami na kilka (kilka!) lat? Nie ocenia się takich rzeczy na podstawie kilku miesięcy wirtualnych zysków.
  • Odpowiedz
jestem ciekawy jak trzeba być odrealnionym, żeby coś takiego napisać w sytuacji, w której od dekad ceny mieszkań nie robią nic innego tylko rosną


@rimyi: za to nie wiem jakim nieogarem trzeba być, aby twierdzić o wzrostach od "dekad" w Polsce. W Polsce ceny mieszkań rosły od około 2015 roku do początku 2021 roku. Już za 2021 rok realne ceny transakcyjne w Warszawie spadały, a wtedy każdy miał zdolność.
SzitpostForReal - > jestem ciekawy jak trzeba być odrealnionym, żeby coś takiego napi...

źródło: comment_1650488996Qt9fMOeZBaa1tqeuEYYVkr.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 7
@Naczelny_Cenzopapista
Ale to wynajem jakoś taniej wychodzi? XD Ja tam w sumie nie wiem jak warszawskie wielkomieszczuchy ale za 600k to z 10 lat temu można było wybudować dom 150m na prowincji i zajebiście sobie żyć.
  • Odpowiedz
30 lat w ciągu których będziesz musiał oddać dwa lub trzy razy tyle co pożyczyłeś.


@Naczelny_Cenzopapista: uwielbiam tą matematykę ekspertów którzy zdaje się że tylko opanowali tabliczkę mnożenia.

A ile to będzie 500 tys zł przez 30 lat? Przy inflacji 10%.
Może zróbmy taki deal, daj mi dzisiaj 500 tys. a ja Ci za 30 lat oddam 1,5 mln. No trzy razy tyle, fajnie?
  • Odpowiedz
@Naczelny_Cenzopapista: w ciągu ostatnich miesięcy w dowolnym momencie można było przejść na stałe oprocentowanie i przeczekać te lata w których nasze „jaszczembie” będą walczyć z inflacja z jednej strony a podbijać ja z innych. Jedni się zatrzymali na 2 pr, inni na 4, a inni… robią symulacje po 8.
  • Odpowiedz
@marv0lo: nie ważne ile będzie, ważne że będzie. Cel inflacyjny mieliśmy na ~4%. Czyli to że ktoś pożycza 500 tys. a oddaje po 30 latach 1 mln nie oznacza że oddał dwa razy tyle ile pożyczył.
  • Odpowiedz
@Naczelny_Cenzopapista: Ale tak szczerze, ci co mieszkają z rodzicami to to dopiero przed nimi ten kredyt, a co do janusza to to samo przecież, 85% januszy którzy wynajmują nowe mieszkania mają je na kredyt przecież i od najemców biorą na raty i taki wynajmujący nic z tego nie ma
  • Odpowiedz