Wpis z mikrobloga

Zainstalowałem sobie kilka dni temu system operacyjny Ubuntu. Dual-bootuję obok Windowsa. Muszę przyznać, że bardzo mi się podoba.

Moja wiedza technologiczna jest bardzo ograniczona i poniżej przeciętnego Polaka. Znam budowę komputera i wiem, co to płyta główna, RAM, karta graficzna, i tak dalej. Rozumiem podstawy działania komputerów - wiem, że są oparte na systemie binarnym, to jest zer i jedynek. Rozumiem, że 8 bitów daje bajt. Jestem w stanie troubleshootować problemy związane z hardware'em i software'em, przynajmniej do pewnego stopnia. Jednakże niewiele poza tym i moja wiedza jest na pewno poniżej przeciętnego Polaka. Poza tym do tej pory nie zbudowałem własnego komputera, mimo tego, że mam już 20 lat na karku.

Mimo to system Ubuntu mi się bardzo podoba! Udało mi się uruchomić kilka gier z GOG, a także zainstalować sterowniki dla adaptera Wi-Fi.

System jest bardzo przyjemny w użyciu i przyjazny użytkownikowi. Przy Windowsie czuję się przywalony bloatware'em, spyware'em oraz DRM. Z Ubuntu nie czuję czegoś takiego. W każdej chwili mogę go przeinstalować, nie martwiąc się, że stracę licencję i będę ją musiał ponownie wykupywać, albo coś takiego. Nikt mnie nie prosi o wykupienie dodatkowego miejsca na One Drive. Wszystko po prostu działa i niewiele się dzieje bez mojej zgody.

Muszę jeszcze opanować terminal, ale już umiem używać prostych komend, jak cd, pwd, ls, sudo apt-get install, albo chmod +x.

Jeszcze tylko muszę "obczaić", jak uruchamiać gry bez portu na Linuxa, oraz zbackupować zdjęcia, dokumenty oraz sejwy do gier. Kiedy to zrobię, chciałbym wywalić Windowsa i pozostawić tylko Ubuntu.

Czy tylko mnie się tak wydaje??? Czy jest to dziwne? Ubuntu wydaje mi się o wiele przyjaźniejsze, fajniejsze i mniej korporacyjne, niż Windows. Używając go, czuję się jak człowiek, a nie jak zwierzę na smyczy DRM. Czy ktokolwiek podziela to zdanie?

Czemu więcej ludzi nie mogłoby używać Ubuntu zamiast Windowsa??? Po co męczyć się z zaderemowanym system operacyjnym pełnym bloatware'u, kiedy można sobie zainstalować przyjazny użytkownikowi, ludzki, przystępny system operacyjny? Nie lepiej by było, jakby Linux przejął pałeczkę? Skoro ktoś z niską wiedzą technologiczną, tak jak ja, daje radę, no to każdy powinien.

Co o tym sądzicie? Podoba wam się Linux?

#linux #komputery #windows #windows10 #ubuntu
  • 54
system to robi jak ma dostęp do internetu, ale jak nie ma to biada.


@fervi: System to robi, jak ma właściwe sterowniki dostępu do internetu, ale serwisant (est tyle RÓŻNYCH takich samych kompów z RÓŻNYMI takimi samymi Windami) na nośniku NIE ZAWSZE ("Se pan ściągnie na telefon").
@hu-nows:

łącznie z populafnymi drukarkami i każdą łącznością ktora siedzi w hardware laptopa (wifi, bluetooth, anc itp.) In


Praktycznie wszystkimi drukarkami dostępnymi na rynku na linach i na posiksach/uniksach (japko) zarządza OotB CUPS.

Rozwiązaniem 99.99% "niedziałania" w sieci wifi czy bluetooth na linuksach jest przycisk na obudowie. (Ew. włączenie programowe, sparowanie i restart.)

namów sprzedawców w sklepach


Producenci sprzętu z linuksami to robią i nikogo nie trzeba namawiać na odkrywanie Antarktydy.
@hu-nows: Czyżbyś udawał, że NIE ROZRÓŻNIASZ UŻYWANIA sprzętu tak, jak go dostarczył producent/pracodawca od SAMODZIELNEGO INSTALOWANIA SYSTEMU?


@walenty-merkel: sorki ale właśnie taki styl użytkowników odstrasza "normalnych" użytkowników od linuksowej społeczności. Od tego co piszesz aż bije po oczach, że twórca nie jest fajny, że czuje się lepszy i to co pisze nie jest fajne ani nawet zrozumiałe. To jest styl moderatora Elektrody. Nie pomagasz pingwinowej społeczności udzielając się w tym
Soft dla klienta domowego jest gotowy, kompletny, funkcjonalny, bezproblemowy, uniwersalny i najczęście taki sam, więc i otej samej ergonomii, jak na Win.

Intuicyność obsługi Win U MNIE kończy się na TreeStyleTab. Grubo przed "Dlaczego nie ma netu?"

Intuicyjnoś MSO czy Photoshopa niezależnie od systemu KOŃCZY się na naciśnięciu ikonki. Dalej trza się naumieć.

@hu-nows:
@walenty-merkel: chyba żyjemy w innych rzeczywistościach ale niech ci będzie, masz rację, nie może być inaczej. I co ta racja daje? Moderator Elektrody też ma zawsze rację a portal upada.

W realnym życiu to ja niepiśmienny Wiesiek mam zawsze rację, nie wybitny programista
Do multimediów


Się nadaje. Obsługę DRM se włącz.DRM.

Do zastosowań profesjonalnych też średnio, chyba ze ktoś jest amatorem i robi sztukę dla sztuki


Chyba że ktoś ma dupy wołowea nie serwis w firmie.

narzędzia


Są pisane przez koderów zatrudnionych przez IBM, Google'a i MS.

@Kolorowezworki:
gdybym nie używał tego z przymusu przez 10 lat w pracy to bym uwierzył. Gówno które nie ogarnia skomplikowanych plików, zawieszające się przy próbie sejwa takiego pliku, obliczające formuły jakieś 10 razy wolniej niż Excel


@hu-nows: Piszesz o MSOffice?

PS No twoje szczęście. "Gdybym nie używał tego z przymusu przez 10 lat w pracy, to bym uwierzył." LO ma już 11 lat.
A co ma do tego serwis w firmie, skoro brakuje profesjonalnych narzędzi na to gówno? XD


@Kolorowezworki: Jest sporo narzędzi na to "gówno". W sensie to tak jak Apple. Przecież nie ma na sprzęt Apple każdego programu na świecie, ale narzędzia jakieś są. Tak samo na Linuksa