Wpis z mikrobloga

Mireczki, powiem Wam coś.

Z dobre 10 lat temu, gdy byłem nastolatkiem, myślałem, że osoby doszukujące się spisków w aktualnych wtedy wydarzeniach są ponadprzeciętne inteligentne i nie dają się manipulować propagandzie.

Odkąd z pół roku temu wróciłem na Facebooka, wiem, że w większości przypadków jest zupełnie #!$%@? odwrotnie XDDDDDD

#ukraina #rosja #wojna #ruskapropaganda #bekazpodludzi #teoriespiskowe
  • 20
@zlimer: Myślenie mityczne/spiskowe jest tożsame umysłom prymitywnym. Teorie spiskowe to po prostu uproszczony obraz świata, nie wymagający analizy, który jednak pozornie daje ograniczonemu umysłowi sposobność "ogarnięcia" złożonej rzeczywistości - często politycznej, a tym samym zaspokoić odwieczną potrzebę nadawania jej stabilnego sensu. Jak wydarza się jakikolwiek kryzys to zawsze odpowiadają za to "żydzi albo iluminaci" - i cyk, można iść na CS'a albo pisać na forach "WYŁĄCZ TV, WŁĄCZ MYŚLENIE". ʕ
@chester-bukacinski Jasne, na pewno część teorii spiskowych jest przynajmniej bliska prawdy. Natomiast im dłużej patrzę na świat, tym bardziej mam wrażenie, że osoby inteligentne i bystre dopuszczają możliwość pewnych informacji, ale nie są temu fanatycznie oddane. Potrafią spojrzeć krytycznie na argumenty za i przeciw, a także przyznać, że nie są w stanie udowodnić w 100% swojej tezy.

Natomiast im bardziej głośno, ślepo i zaciekle ktoś broni swoich pomysłów tym niższe ma IQ...
Myślenie mityczne/spiskowe jest tożsame umysłom prymitywnym.


@Poemander: Naukowy Bełkot robił o tym film. Różnica w iq jest na poziomie błędu statystycznego na korzyść tych co nie wierzą w teorie spiskowe i wskazuje się, że to raczej jest typ osobowości, który wytwarza się przy życiu w poczuciu zagrożenia. Jest też kwestia poczucia wyjątkowości jak wyżej ktoś wskazał. Najważniejsze, to żeby z tego wyrastać.
@Poemander:

Myślenie mityczne/spiskowe jest tożsame umysłom prymitywnym. Teorie spiskowe to po prostu uproszczony obraz świata, nie wymagający analizy, który jednak pozornie daje ograniczonemu umysłowi sposobność "ogarnięcia" złożonej rzeczywistości


Dlatego właśnie umysły bystre i światłe tak bardzo lubią powyższe wyjaśnienie, jakże złożone i pieczołowicie skonstruowane, gdy przychodzi do "ogarnięcia", skąd biorą się teorie spiskowe.
@zlimer: Myślenie mityczne/spiskowe jest tożsame umysłom prymitywnym. Teorie spiskowe to po prostu uproszczony obraz świata, nie wymagający analizy, który jednak pozornie daje ograniczonemu umysłowi sposobność "ogarnięcia" złożonej rzeczywistości - często politycznej, a tym samym zaspokoić odwieczną potrzebę nadawania jej stabilnego sensu. Jak wydarza się jakikolwiek kryzys to zawsze odpowiadają za to "żydzi albo iluminaci" - i cyk, można iść na CS'a albo pisać na forach "WYŁĄCZ TV, WŁĄCZ MYŚLENIE". ʕ
@Intellectually_superior: Chodzi raczej o metodę poznania rzeczywistości - rzeczowa i krytyczna analiza przybliża do prawdy (na ile to możliwe) i jest dostępna nie tylko naukowcom. W myśleniu spiskowym, tudzież mitycznym konstruuje się obraz rzeczywistości poprzez dobieranie sobie wszystkiego co pasuje nam pod konkretną narrację o niej, ignorując wszystko inne.
@Intellectually_superior: Oczywiście - co ważne - owy umysł prymitywny towarzyszy nam do dziś. Czasem wszyscy padamy jego "ofiarami". Tak naprawdę każdy wyznaje jakieś mity, jednak istnieje różnica między wiarą w siłę suplementów, a atakowaniem szpitala, bo "podają tam śmiercionkę".
Teorie spiskowe to po prostu uproszczony obraz świata, nie wymagający analizy, który jednak pozornie daje ograniczonemu umysłowi sposobność "ogarnięcia" złożonej rzeczywistości


@Poemander: fakt, bo ludzie którzy nie wierzą w teorie spiskowe nie mają żadnego uproszczonego mentalnego modelu świata, do którego dochodzą bez analizy naukowej i z użyciem heurystyk myślenia; i w ogóle nikomu nie jest taki model potrzebny do poruszania się w rzeczywistości społecznej, a wszyscy byśmy wyszli lepiej na tym,