Wpis z mikrobloga

Krótkie streszczenie wiadomości światowych.

https://www.wykop.pl/link/6605279/krotkie-streszczenie-wydarzen-swiatowych-07-04-2022/

Lista do wołania na życzenie:
@nirvikalpasamadhi @Gunslinger @Keruj_LCA @promateosz
@mario-zdk @Joker_Face @nowyzielony @gruby_mbl @mishaz @mishaz @eturbo
@zdzih @Nunino @krystynalaga @cabanos @Lipathor @schweppsiu

@kolezka1 @Wolf1986 @mateoaka @Melt @piwomojepaliwo @Keruj_LCA
@chcejechacnafestiwal @Miodozer @Daramek @Mokry_karton @zen0 @nim537
@Kutapirazol @longfinger1 @Melt @Daviv @polskiniko @jcbpnd
@Kooopik @Yackyou @Cayar @nasty161 @Vladboris @NaCl @Fredino
@kirs @SaveznaRepublikaJugoslavija @cyberpunkowy_neuromantyk @valopik
@hunteroza @DamianooTrucker @Nikodem77 @wogbius @zuzczi
@robmat @login-jest-zajety @Fafex @adrian1702 @MiernyMirek
@maciekhc @farmer111 @nekoenjoyer @espu @fenable @bpbiszkopt @Pelpliner @zielnik01 @Ov4m @lukaschels @dave___007 @Gentleman_Adrian
@Deckera @bylem_bordo @Sportacus @Postuje-piosenki-od-20-lat
@D_R_O_Z_D @kwetiapina @meteusz_pro @Schrebatsky @klamkaodokna
@Bushi13 @klawaw @lm625 @ETM97200 @Torrenios @lighte @MadrzejszeNieWspomniec
@Cruxx @jupjupjupek @blazet94 @Xoltron @Tajnyciula @Maxior13
@Snurq @rataja @real_dandy @Pit: @Gizmo_Clan @damianbeat @wesolymaruda
@icy294 @Dupa01: @AltCtrlSpace: @BaroN144 @qbaszy @jonik
@netstat-ano @jkrawczyk @54545454 @sebek95 @Alexy @Drzolem89 @IP247365
@botaz @swiezak @7y7o7 @mitchumi @ArpeggiaVibration @kisuarf @Dzikopiryna @Soldat_of_Blyat @TheArt @razorn3
@krupkka

Ukraiński eksport
Na zachodniej Ukrainie około 1100 wagonów kolejowych przewożących zboże utknęło w pobliżu głównego kolejowego przejścia granicznego z Polską. Kijów poszukuje alternatywnych dróg eksportu drogą lądową, ale wysiłki te są utrudnione przez problemy logistyczne związane z różnicą szerokości torów i biurokrację. Jak podały ukraińskie koleje państwowe, to jest tylko część z 24 190 wagonów przewożących różne towary, w tym olej roślinny, rudę żelaza, metale, chemikalia i węgiel, które we wtorek czekały na przekroczenie zachodniej granicy Ukrainy. Z powodu wojny i blokady głównych portów przez Rosji, Ukraina ma trudności z eksportem zboża i innych towarów. Dyrektor firmy, powiedział, że 10 320 wagonów czeka na węźle niedaleko wsi Izov, głównego kolejowego przejścia granicznego z Polską. Węzeł ten, położony około 130 kilometrów na północ od Lwowa, służy jako brama umożliwiająca dotarcie do portu morskiego w Gdańsku. Ukraina, jeden z największych eksporterów zboża na świecie, przed wojną eksportowała 98% swoich zbóż przez porty Morza Czarnego. Zazwyczaj tylko część eksportu odbywała się koleją, gdzie koszty transportu są wyższe niż w transporcie morskim. Eksport zboża jest podstawą ukraińskiej gospodarki i według oficjalnych danych w 2021 roku wyniósł on około 12,2 mld dolarów, co stanowiło prawie jedną piątą całego eksportu Ukrainy. Ukraina poinformowała, że eksport zboża w zeszłym miesiącu spadł do jednej dziesiątej wartości z marca 2021 roku z powodu zamknięcia portów. Ukraina i Rosja są głównymi eksporterami pszenicy, razem odpowiadają za około jedną trzecią światowego eksportu, gdzie prawie cała jej ilość przechodzi przez Morze Czarne. Tkachov z kolei państwowych powiedział agencji Reuters, że obecnie granicę w pobliżu Izowa przekracza do 500 wagonów dziennie, co oznacza trzytygodniowe zaległości. Dodał, że istnieje jeszcze kilkanaście innych przejść granicznych, z których wiele nie jest zatłoczonych. Koleje państwowe pracują nad tym, by w ciągu trzech miesięcy zwiększyć przepustowość do 1100 wagonów zboża dziennie przekraczających granicę z Polską, Rumunią, Węgrami i Słowacją, będzie to prawie dziesięciokrotny wzrost w porównaniu z poziomem z marca. Analitycy twierdzą, że Ukraina, która wyeksportowała 43 mln ton zboża od początku sezonu w lipcu do inwazji pod koniec lutego, może wyeksportować tylko około 1 mln ton w ciągu najbliższych trzech miesięcy ze względu na trudności logistyczne. Przed wojną rząd przewidywał, że w tym sezonie eksport zboża może wynieść 65 mln ton. Rząd Ukrainy twierdzi, że obawia się również o własne zapasy żywności, choć twierdzi, że ma ich wystarczająco dużo na trzy lata. W zeszłym miesiącu Ukraina zawiesiła eksport żyta, owsa, prosa, gryki, soli, cukru, mięsa i zwierząt hodowlanych od czasu inwazji, a także wprowadziła licencje na eksport pszenicy. Rząd zapowiedział jednak, że zezwoli na swobodny eksport kukurydzy i oleju słonecznikowego.

Jemen
Prezydent Jemenu Abd-Rabbu Mansour Hadi pod naciskiem Arabii Saudyjskiej, przekazał władzę radzie prezydenckiej i zdymisjonował swojego zastępcę, co ma na celu wsparcie wysiłków ONZ na rzecz wznowienia negocjacji w sprawie zakończenia siedmioletniej wojny w kraju. Rijad ogłosił, że wesprze finansowo 3 mld dolarów pomocy finansowej dla wspieranego przez Saudyjczyków rządu. Wezwano do rozmów z ugrupowaniem Huti, które kontroluje północną część kraju i walczy z koalicją pod wodzą Saudyjczyków. W sobotę strony konfliktu w Jemenie uzgodniły pierwszy od 2016 r. dwumiesięczny rozejm, który rozpoczął się w sobotę. Porozumienie złagodziło blokadę koalicji na terenach będących w rękach Hutis, którzy pod koniec 2014 roku wyparli rząd Hadiego ze stolicy kraju, Sany. Analitycy twierdzą, że nowa rada ma na celu zjednoczenie szeregów przeciwnych Huti poprzez przyznanie większej liczbie partii miejsca przy stole obrad. Skoro Hadi został odsunięty od władzy, a jego kontrowersyjny zastępca zdymisjonowany, można mieć nadzieję, że Huti również staną się bardziej ulegli w negocjacjach. W wyniku wojny zginęły dziesiątki tysięcy ludzi, gospodarka została zniszczona, a Jemen stanął na krawędzi klęski głodu. Bank centralny podzielił się na rywalizujące ze sobą władze, a deprecjacja riala na opanowanym przez rząd południu sprawiła, że podstawowe towary stały się dla wielu osób nieosiągalne. Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie zasilą jemeński bank centralny kwotą po 1 mld dolarów, a królestwo przekaże dodatkowy 1 mld dolarów na rozwój przemysłu ropy naftowej. Konflikt jest powszechnie postrzegany jako wojna zastępcza między Arabią Saudyjską a Iranem. Huti twierdzą, że walczą ze skorumpowanym systemem i obcą agresją.

Pomoc dla Egiptu
Ambasador Unii Europejskiej w Kairze powiedział, że Wspólnota zapewni Egiptowi pomoc materialną w wysokości 100 milionów euro, aby pomóc zrekompensować rosnące ceny żywności spowodowane wojną na Ukrainie. Podczas rozmów z ministrem spraw zagranicznych Francji w zeszłym tygodniu, egipski minister spraw zagranicznych wezwał Paryż do wysłania pomocy gospodarczej i politycznej, aby złagodzić skutki wojny w Egipcie.

Więcej amerykańskich wiz dla Kubańczyków
Ambasada USA na Kubie ogłosiła, że w maju wznowi rozpatrywanie wniosków wizowych dla migrantów, po tym jak w 2017 roku usługi wizowe zostały zawieszone. Według amerykańskiego Urzędu Celnego i Ochrony Granic w ciągu ostatnich pięciu miesięcy ponad 47 tys. Kubańczyków nielegalnie wjechało na terytorium USA i jest to znacznie więcej niż 20 tys. imigrantów, którym USA muszą przyznawać wizy rocznie na mocy obowiązujących umów imigracyjnych.

Rozmowy pokojowe Armenii i Azerbejdżanu
Po rozmowach w Brukseli, w których pośredniczył przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, premier Armenii Nikol Paszinjan i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew uzgodnili powołanie komisji ds. wytyczenia wspólnych granic. Ministrowie spraw zagranicznych tych państw otrzymali polecenie rozpoczęcia przygotowań do rozmów pokojowych. Ze swojej strony Kreml stwierdził, że jest to krok we właściwym kierunku, ale zaznaczył, że będzie to długi proces.

#wydarzeniaswiatedek #gospodarka #geopolityka #ekonomia
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach