Wpis z mikrobloga

Takie pytanie - dlaczego nie ma dostępnych, w ofercie polskich banków, kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem na cały okres trwania umowy? Dlaczego klient ma ponosić całość ryzyka? Przy kredycie ze zmiennym oprocentowaniem, gdyby hipotetycznie stopy spadły < 0, np. na poziom -5% to wyszłoby, że klient ma do spłaty mniej, niż pożyczył, ale nic bardziej mylnego - bank zabezpiecza się odpowiedni zapisami tak, że w przypadku stóp < 0 nagle nie jest to uwzględniane i oprocentowanie = marża. Czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć, dlaczego?

Jak wyglądają oferty kredytów hipotecznych za granicą, czy są dostępne kredyty ze stałym oprocentowaniem na cały okres trwania umowy?

#kredythipoteczny #stopyprocentowe #banki #nieruchomosci
  • 45
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Trolkien: zakładam, że Czechy wcale nie są o wiele silniejszą kolonia niż my, a jednak są kredyty ze stałym oprocentowaniem > 10 lat (sugeruje się grafiką powyżej). Jaki jest problem w tym, aby bank taki kredyt zaoferował i dlaczego w naszym "pięknym" kraju, banki przerzucają całe ryzyko na klienta?
  • Odpowiedz
@Nihilnovii: póki Państwo ich nie zmusi, to nikt nie wyjdzie sam z inicjatywą. Może za jakies kilka lat to wprowadzą pod naciskiem KNF, tak samo jak pod nacisiem wprowadzili do oferty 5 letnie zamrożenie stóp. Oczywiscie, KNF ustalił 5 lat jako okres minimalny, wiec co zrobily banki? wziely te 5 lat jako standard, po za jednym wyjątkiem.
  • Odpowiedz
Jak wyglądają oferty kredytów hipotecznych za granicą, czy są dostępne kredyty ze stałym oprocentowaniem na cały okres trwania umowy?


@Nihilnovii: Holandia np. w tej chwili 2,4% na cały okres 30 lat kredytowania. Jak kumpel brał kilka miesięcy temu to dostał 1,4% jakoś. Na trzydzieści k---a lat jeden przecinek cztery procent.

https://www.hypotheker.nl/rentestanden/

Nas doją jak tylko mogą, a mogą bo rządowi i bankom razem po drodze.
  • Odpowiedz
@emil-hogan: dobrze, że zaznaczyłeś "ostatnio" ( ͡° ͜ʖ ͡°). Z tego co kojarzę to banki zostały zmuszone do oferty na stałe oprocentowanie rok temu, w 2021?

@keram-us: w to nie wątpię, że ktokolwiek jest/będzie przy władzy będzie miał gdzieś zwykłego obywatela. Taka ludzka, śmieciowa natura

@marek361: Dlaczego banki same nie zaproponują dłuższych okresów? Kwestia przyjęcia ryzyka kredytowego na siebie?
  • Odpowiedz
@Przypadkowy: Nie wiem, co ma mleko z tym wspólnego, ale ok. Można powiedzieć, że "kupuję" usługę kredytu hipotecznego, dlaczego mam ponosić całe ryzyko, bo chcę skorzystać z usługi jak normalny człowiek? Jak kupujesz usługę/rzecz to dostajesz gwarancję. Pożyczam pieniądze na określony procent, na tyle i tyle lat i na tym powinien być koniec. To już kwestia banku, na ile wyceni oprocentowanie stałe tak, aby pokryć ewentualne ryzyka w przyszłości.
  • Odpowiedz
@Przypadkowy: No to pożyczam na określony procent, jak normalny człowiek, a nie na warunkach "zmiennych" zależnych od liboru, wiboru, kierunku wiatru na bałtyku i mojej starej. Czego nie rozumiesz?
  • Odpowiedz
@Nihilnovii: tego, że jak ci nie odpowiadają warunki, to nie pożyczasz, zamiast oczekiwać, że ktoś będzie obsługiwał twoje potrzeby życiowe. Może jeszcze gacie mają ci w banku wyprać, bo tak by było ci przyjemniej?
  • Odpowiedz
@Przypadkowy: Ale co Ty się burzysz? XD. Pytam o prostą rzecz - na zachodzie, w normalnych krajach są kredyty ze stałym oprocentowaniem, jak ludzie. W polsce oczywiście nie da rady tak, a czemu? Bo nie. A jak mi nie odpowiada to mam nie brać kredytu XD.
  • Odpowiedz