Wpis z mikrobloga

Pojawił się na gospodarstwie nowy nabytek 140KM. ()
Chciałem się pobawić w uprawę bezorkową. Zastanawiam się czy na lekkiej piaskowej glebie u mnie pociągnie on takiego Mandama 3m.
Na płytko po ściernisku pewnie dla radę ale jak chciałbym zrobić na 20-25cm..?
Kupię 2,5m to nie będzie łapać śladów po kole.

Ostatecznie myśle kupić 3m i jak w głębokiej uprawie nie będzie dawać rady to odkręcić dwie zewnętrzne łapy.

Zapraszam do dyskusji. ( ͡ ͜ʖ ͡)

#rolnictwo #maszynyboners #wies
  • 79
@tomy86 Kupiłeś tego co myślę? Na piachu może i ci pójdzie na 20-25cm, ale prędkości nie rozwiniesz zbytnio a to zmniejszy jakość mieszania gleby. Nie masz w okolicy takiego żeby pożyczyć i przetestować? Wtedy miałbyś pewność czy jest sens iść w 3m.
@tomy86: Co żeś kupił?


@rolnik_wykopowy: „co zes #!$%@?ł”, chyba. XD

@CocoJambo14:
@bloodyhell666:

Golfa 6, nie. Jeszcze nie. ( ͡ ͜ʖ ͡)

Póki co Fendt’a 514. ()

Kombinuje teraz do niego sprzęt.

Jakaś sensowna obrotowka 4 by się tez przydała.. Ale kusi mnie taki agregacik by chociaż po rzepaku czy ziemniakach siać bez orania.
@CocoJambo14: Opony szerokie. 650/65 i 540/65.
Sporo dobrego czytałem o Mandamie. Niby dosyć wysoki wiec z większą słomą aż tak się nie zapycha.
Patrzę na używki za 25-30k.

@rolnik_wykopowy: Panie, z tej małopolski do Kołobrzegu to mi ochota na wódkę za ten czas minie. XD
@tomy86: ja mam mandam top 3m na zabezpieczeniu kołkowym. 180 km na piasku śmiga, na ciężkiej ziemii bywa za mało. Agregat lekki, nada się do twojego ciągnika, a jak będzie brakować mocy odkręcisz słupice. Dalem 19k netto za nowego dwa lata temu, używam tylko bez skrzydełek na głęboko.
@taboreton: A jaka jest różnica pomiędzy Top a Spec? Patrzę i nie widzę różnicy albo jestem za głupi.
W sumie jakby na głęboko nie szło to i tak chyba lepiej wziąć 3m bo wtedy na płytko można latać a jak zechce głębiej i faktycznie nie da rady to ostatecznie odkręcę ze dwie łapy.

@CocoJambo14: @rolnik_wykopowy:

A sama technologia w takiej uprawie np pod pszenice po rzepaku jak wyglada?
Jak
@tomy86 Zależy jaki masz siewnik, jeśli nie będzie miał problemu z delikatnymi resztkami pożniwnymi to po kombajnie robisz bezorkowo na 20-25 ( nie wiem jak lepiej pod rzepak ) i możesz w to siać już
@tomy86: top jest na słupicy kockerling, spec jest na słupicy horsch, dodatkowo spec jest ogólnie solidniejszy. Za topem przemawia niska masa. Trochę testowałem bezorkowce zanim kupiłem tego topa. Jeśli nie ma kamieni to moim zdaniem warto.
@tomy86: agregat na głęboko bez skrzydełek i płytko ze skrzydełkami stawia porównywalny opór (dlatego uważam że zrywanie ścierniska to tylko i wyłącznie talerzowka - szybciej i taniej) Ja używam tego mandama zamiast pługa, czyli klasycznie uprawiam pole i zamiast orki to kultywator. Sieje zboże i rzepak zwykłym siewnikiem na agregacie z pazurkami. Kukurydzę sieje też siewnikiem stopkowym.
@taboreton: To trochę zmienia postać rzeczy. Myślałem ze ja jestem jakiś nieogarnięty ze u siebie powiedzmy z czasem i terminami jestem „na styk”. Tylko ze u siebie robie sam wszystko, od papierów przez calosc co do zrobienia w polu po gotowanie i pranie. ( ͡ ͜ʖ ͡)